Pondělí 29. listopadu. Svátek má Zina.

Ekonomové mají jasno: Hypotéky se stále vyplatí!

Vila Vinohrady
synergicky 20.10.2021 | 22:58 0 Komentářů

Úrokové sazby hypotéky rostou. A porostou.

Hypoteční boom pomalu ustává, brzdí ho zvyšování úrokových sazeb, které koresponduje se zvednutím základní sazby ČNB na konci září. Do konce roku nás přitom s nejvyšší pravděpodobností čeká další zvyšování sazeb ČNB a další růst úrokových sazeb hypoték.

ČNB reaguje na míru inflace, která v září dosáhla v meziročním srovnání 4,9 %. Ceny nemovitostí přitom rostou ještě mnohem rychleji. Dle HB Indexu vzrostly ceny nemovitostí meziročně asi o 12,5 %, jenom byty dokonce o 14,8 %. Ekonomické odhady přitom hovoří o dalším zdražování. Právě růst cen dělá hypotéky atraktivní i v době zvyšování úrokových sazeb. To potvrzují i ekonomové, kteří debatovali v debatě Byznyz ČT24, mj. i generální ředitel Modré pyramidy Michael Pupala:

„Tříprocentní sazby neznamenají dramaticky drahé hypotéky, měli jsme dobu, kdy byla sazba kolem čtyř pěti procent. Hypotéka za tři procenta je stále výhodná investice. Při investici pro potřeby vlastního bydlení je vhodná doba téměř vždycky. Neváhal bych.“

Byty v Praze

Vyšší úrokové sazby omezují dostupnost hypoték. Problém s dostupností je však také na straně nemovitostí, o které je enormní zájem. Bytová výstavba, zvláště v Praze, sice běží na plné obrátky, stále však nestačí uspokojit obrovskou poptávku. K té nejžádanější pražské lokalitě patří pražské Vinohrady.

Právě na Vinohradech, v sousedství oblíbeného parku Grébovka, nyní vyrůstá novostavba PSN Vila dům Na Vinici. Celkem čtyři patra domu nabídnou celkem 27 bytů o dispozicích 1+kk až 3+kk, s balkony či předzahrádkami, navíc parkovacím místem a sklepními kójemi v suterénu. Prodej bytů již byl zahájen, tedy neváhejte! Pokud hledáte byty v Praze a chcete stihnout výhodné hypotéky, vyberte si některý z bytů z pestré nabídky rezidenčního bydlení PSN dřív, než bude pozdě.