Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Že je zhodnocení nízké? Opravdu je tak nízké …

libor-pergl 14.03.2012 | 10:07 0 Komentářů

Přestože valné hromady penzijních fondů dosud nerozhodly, kolik svým klientům připíší za uplynulý rok, z odhadů, jež zveřejnila Asociace penzijních fondů, vyplývá, že průměrné zhodnocení se bude pohybovat kolem 1,88 %. Je to dost nebo málo? Když vezmete, že na druhé straně jste nemohli prodělat…

Na adresu penzijních fondů v posledních dnech putují posměšky, protože prý lidem vydělaly sotva na inflaci. Kdo čekal zázraky, nejspíš úplně ignoroval ekonomickou realitu posledních měsíců. To, že se podařilo dosáhnout zisků je totiž s ohledem na dění na hospodářských trzích přeci jen docela úspěch.

Kdo strávil poslední rok cestou kolem světa, po návratu domů možná zaznamenal, že v loňském roce propukla v eurozóně dluhová krize. Vlastně jde o recidivu nedoléčené nemoci. Celosvětová hospodářská krize se promítla nejbolestněji v Řecku, veřejný dluh ovšem stoupal i v Irsku, Španělsku, Portugalsku, Itálii, extrémně zadlužená je i Belgie, v médiích proběhly i zprávy o problémech Francie. To všechno se projevilo na dluhopisovém trhu. Evropská centrální banka v létě skupovala dluhopisy zadlužených zemí, aby snížila investory požadavané výnosy, které by země vydávající tyto dluhopisy nebyly schopny zaplatit.
Investovat mimo Evropu se ale také nevyplácelo. Po ničivém zemětřesení a smrtící vlně tsunami se otřásla i japonská ekonomika. Havárie ve Fukušimě měla vedlejší efekt v ochlazení zájmu o jadernou energetiku (nejen) v Evropě a růst cen elektřiny. Velké věci se děly i na severu Afriky, kde jedna revoluce střídala druhou. Investory do projektů v Tunisu, Egyptě či Libyi čekalo probuzení do arabského jara.

Dění ve světě bylo bouřlivé a nutně se promítlo i do vývoje na trzích. Klesaly, tratily. Na vlastní kůži to pocítili všichni ti, kteří investují v podílových fondech. Zatímco v roce 2010 naprostá většina domácích podílových fondů vydělala, o loňském roce se to říct rozhodně nedá. Snad jen ten, kdo investoval do farmacie či na americkém akciovém trhu, mohl být jakžtakž spokojen. Důsledkem tohoto dění bylo, že majetek, který měli Češi uložený v podílových fondech, klesl v uplynulém roce o neuvěřitelných 23 miliard Kč, tedy asi o desetinu.

V porovnání s tím, je ziskový úrok 1,88 % vlastně krásný. Velkou měrou za to může tolik opovrhovaná konzervativní investiční strategie. Nevytvoří závratné zisky, ale také neztrácí. Upřímně řečeno, pokud jde o peníze, jež mají zajistit důstojné stáří klientů penzijních fondů, není zde pro investiční experimenty místo. Penzijní připojištění, tak jak jej známe dnes, je pro většinovou českou populaci nejspolehlivějším způsobem, jak si v důchodu přilepšit. Připočteme-li ještě státní příspěvek, dostaneme se k pěknému zhodnocení. Podtrženo, sečteno, od penzijního připojištění možná nelze čekat zázraky, ale dá se na něj alespoň spolehnout. A to je, troufnu si říci, to, co lidi při úvahách o svých budoucích příjmech zajímá nejvíc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.