Sobota 31. července. Svátek má Ignác.

Dvoutaktní motor evropské ekonomiky se začíná zadrhávat

petr.rozkosny 20.06.2014 | 11:12 0 Komentářů

Rekordní nezaměstnanost a nulový ekonomický růst ve Francii

Poté, co v dubnu rozšířilo řady nezaměstnaných 15 000 Francouzů, vyšplhala zdejší míra nezaměstnanosti na nová historická maxima. Vrásky na čele dělá představitelům země galského kohouta i ekonomický růst, který se v prvním kvartále tohoto roku pohyboval kolem 0 %.

Kritika fiskální politiky Francie

Zoufalá situace na trhu práce a ekonomická stagnace nejsou ve Francii žádnou novinkou. Poté, co se k těmto „pohromám“ přidal ještě pokles vývozu, stala se tato země silně závislá na veřejných výdajích, které jí doslova drží hlavu nad vodou. Současná situace je trnem v oku Mezinárodního měnového fondu a Evropské komise, které Francii vyčítají neschopnost dosáhnout cíle snížení schodku veřejného rozpočtu na 3 % a další navyšování již tak velkého (cca 94 % HDP) veřejného dluhu.
Na situaci nic nezlepšily ani nedávné volby do evropského parlamentu, ve kterých slavila úspěch Národní fronta v čele s Marine Le Pen. Jedná se přitom již o druhý výrazný úspěch této krajně pravicové strany, tím prvním byly výsledky loňských komunálních voleb, za jejichž vítěze lze považovat právě Národní frontu, mezi jejíž hlavní priority patří i rozpuštění současné vlády a předčasné volby.

Německo „na čekané“

Německo podle některých analytiků nevyhnutelně čeká ekonomické zpomalení, ke kterému by mělo dojít ještě v tomto roce. Největší evropskou ekonomiku trápí pokles vývozů do Asie, zejména pak Číny, který navíc bude v budoucnosti zřejmě pokračovat. V Číně je totiž na pořadu dne devalvace měny, která zdraží zboží z dovozu.
Vrásky na čele dělá německým firmám i napětí na Ukrajině, resp. sankce uvalované Západem vůči Rusku. Podle údajů německého svazu a obchodu BGA v Rusku aktivně podniká cca 6 200 firem z Německa a na vývoz do této země je závislých zhruba 300 000 pracovních míst. Německo je rovněž silně závislé na dovozu energií ze zahraničí (a zejména plynu z Ruska), což tuto zemi staví do nezáviděníhodné situace, kdy ji víceméně nezbývá nic jiného, než čekat, jak se situace vyvine a příliš tak nedráždit ruského medvěda.

Zbytek Evropské unie bude muset najít nová odbytiště pro své vývozy

Zdá se tedy, že se Evropská unie, zejména země na její periferii, budou muset přestat spoléhat na své vývozy do Francie a Německa, jejichž ekonomiky budou vykazovat menší aktivitu a již tedy nebudou schopny absorbovat takový objem dovozů. Otázkou ovšem zůstává, kde najít nová odbytiště v době, kdy rozvíjející se země mají ambice stát se čistými vývozci a USA snižují svůj deficit obchodní bilance.

Zdroje:
Saxo Bank
Financial Times

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.