Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Nejlepší české firmy: Titul Czech Best Managed Companies 2021 putuje i k významnému pražskému investorovi

Czech Best Managed Companies
synergicky 22.06.2021 | 22:15 0 Komentářů

Zásilkovna, Pilulka Lékárny, AKESO holding, ale i ABRA Software, GUMEX, LIKO-S, Helux nebo developerská a investiční společnost PSN… To jsou některé ze šestnácti českých firem, které dokázaly obstát i v náročném pandemickém roce 2020. Svůj úspěch navíc završily titulem Czech Best Managed Companies 2021.

Tam, kde vládne optimismus

„V letošním ročníku programu Czech Best Managed Companies jsme čelili faktu, že i velmi dobře řízené firmy se vlivem aktuální situace mohly dostat do problémů, například kvůli poklesu obratu nebo zisku, řešily problémy se zaměstnanci, tlak na dodavatelsko-odběratelské vztahy, které nemohly předem očekávat. Ale žádná z firem to nebrala tragicky, odolnost a optimismus do budoucna byly až nakažlivé, a ti, kteří splnili kritéria a budou oceněni, jsou určitě vítězi nejen v tomto programu, ale obecně v boji proti nepřízni doby,“ uvedl Miroslav Svoboda, lídr programu Czech Best Managed Companies, Deloitte Private.

Konstantní změna

Titul Czech Best Managed Companies (BMC) získaly firmy z tzv. první linie, příkladem je AKESO holding. „Všechno bylo naruby a vzhůru nohama zároveň. Bylo těžké cokoliv plánovat a rozhodnutí bylo nutné přijímat rychle, přitom jsme museli sledovat všechna nařízení vlády a mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví a přizpůsobovat se měnícím se požadavkům. Konstantní změna, zoufalství ze ztráty kontroly nad věcmi v rozsahu, na který jsme byli zvyklí před krizí, to bylo těžké,“ popisuje František Vlček, ředitel pro procesy, kvalitu a efektivitu.

Czech Best Managed Companies

Czech Best Managed Companies, ocenění pro PSN

Nové příležitosti

Na druhé straně titul putoval i do méně zasažených odvětví. Nevyhnul se ani trhu realit, kde v době všeobecného útlumu padaly prodejní rekordy. Jediným reprezentantem Czech Best Managed Companies z oblasti nemovitostí je společnost PSN. Michal Kozdera, CFO společnosti PSN, období pandemie vnímá z pohledu developera a investora takto: „Určitý dočasný pokles jsme zaznamenali u výnosů z nájemného, ty však představují jen malou část celkových tržeb společnosti. Podstatná část našeho byznysu nebyla naštěstí pandemií příliš negativně ovlivněna. Prodeje bytů i akvizice nových nemovitostí proběhly v plánovaných objemech, a navíc se zvýšil počet potenciálních akvizičních příležitostí.“

I přes zajímavé akvizice, které společnost PSN realizovala v poslední době, například nákup pozemku po bývalém komplexu Transgas v samém centru Prahy, se po akvizičních příležitostech poohlíží stále. Do nákupu nemovitostí plánuje investovat sumu ve výši šest miliard korun. Máte nemovitost k prodeji a hledáte solidního kupujícího? Kontaktujte akviziční tým PSN.