Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Cui bono

pierre.paysan 11.01.2012 | 14:41 0 Komentářů

Rád bych reagoval na vzdýmající se vlnu hysterie ohledně změn v penzijním připojištění. V posledních dnech několik serverů zveřejnilo zprávu o údajném podvodu na klientech penzijních fondů. Až nápadně se v nich píše, a to i v titulcích, o pasti na 4 572 389 klientů. To si ale nemyslím a jsem toho názoru, že je na místě tyto vášně zklidnit a na celou věc se podívat s využitím obyčejného rozumu. Ten mi napovídá, že ve skutečnosti totiž budou ze všeho profitovat právě ti, kteří na problém poukazují a tolik křičí.
Celý problém se točí kolem dvouměsíční lhůty, po jejímž uplynutí už nebude možné změnit penzijní fond, kterému jsme svěřili prostředky na své stáří. Ono „zmražení stavu“ je již přípravnou fází na penzijní reformu, která se spustí 1. 1. 2013 a v rámci níž se budou muset současné penzijní fondy transformovat.
Nářek autorů zprávy „Past na 4,5 milionu klientů“ však není na místě. Bijí se sice za nás, obyčejné klienty, abychom si mohli případný přestup k jinému penzijnímu fondu promýšlet o pár měsíců déle, ale obávám se, že je to ve skutečnosti jen přetvářka. Naprostá většina klientů totiž přestupem vůbec nic nezíská.
Hlavní argumentační zbraní, kterou tito vyvolavači hysterie používají, je zhodnocení vkladů. Ano, přiznejme si, že v posledních letech se penzijní fondy moc nepředvedly a ani letos připisované zhodnocení za minulý rok asi nebude patřit k nejvyšším. Na druhou stranu, penzijko je typicky dlouhodobý produkt a je potřeba jej hodnotit v delším časovém horizontu. Ostatně, po důchodové reformě to bude stejné. Již dnes se otevřeně hovoří o tom, že lidé budou muset jít do rizika a přistoupit na to, že některý rok nevydělají nic, aby příští rok měli dvojciferné zhodnocení. Podíváme-li se na výši zhodnocení, kterou penzijní fondy vykazovaly v posledních deseti letech, pohybovalo se od téměř nuly do 9 %. Zprůměrujeme-li to, vychází nám průměrné zhodnocení někde kolem 2,7 % a rozdíly mezi jednotlivými fondy nejsou nijak dramatické (min. 2,5 %, max. 3,3 %). Je tedy zřejmé, že měnit penzijní fond kvůli lepšímu zhodnocení prakticky nedává smysl. Navíc, po reformě bude výkonnost transformovaných fondů v podstatě jednotná. Nemluvím už ani o tom, že pro klienty, kteří mají smlouvu u penzijního fondu méně než 5 let, je změna o to nevýhodnější, že budou muset uhradit poplatek, který je tuším asi 800 Kč.
Podívejme se na celou věc ještě jinak. Pokud se jako klient rozhodnu změnit svůj finanční ústav pro obhospodařování peněz na mé stáří, zajdu za nějakým finančním poradcem, nebo rovnou navštívím pobočku ústavu, o kterém si budu myslet, že mi dá nejvíc. Zatímco já přínos změny pocítím až v následujícím roce (pokud vůbec), finanční agenti ji pocítí hned, jakmile začnu přeposílat pravidelné měsíční splátky na účet nového penzijního fondu. A není tajemstvím, že o provizích, které dostávají poradci dnes, se jim už za rok nebude ani zdát. V novém systému totiž budou provize asi desetinásobně nižší, než jsou dnes. Nevím, proč to tak Ministerstvo financí nastavilo, ale je to bezesporu ve prospěch nás, klientů. Je tedy jasné, proč se poradcům nelíbí, že na přestupy v rámci penzijního připojištění zbývají jen dva měsíce. Končí jim totiž žně. Oficiálně mohou nahánět nové ovečky do stávajícího penzijního systému až do konce listopadu, vzhledem k počtu účastníků současného penzijního systému (oněch zmiňovaných 4,5 milionu lidí) je ale jasné, že kdo mohl, ten už si penzijní připojištění uzavřel. Finanční poradci proto spláčou nad výdělkem.
Mimochodem, někde jsem slyšel, že každoročně se na provizích za převody zbytečně vydala částka blížící se odhadem stovce milionů Kč! Jsou to peníze nás, klientů. Připadá mi tedy nehorázné, aby někdo šířil poplašné zprávy o tom, jak je nutné narychlo měnit penzijní fondy, když tady přitom o obyčejného člověka vůbec nejde, jen o jeho peníze.
Samozřejmě jsem o tom mluvil se známými a i o tom, že by bylo zajímavé zjistit, kdo tyto informace šíří a proč asi. Následně pak za mnou přišel kamarád a řekl, že podle jeho zjištění za jinak zcela nevinně znějícím názvem Produktovelisty.cz vykouklo jméno jistého pana Martina Podávky. No a muž tohoto jména prý měl působiltv jednom z penzijních fondů, konkrétně v Allianz. Jen tak mimochodem je to fond, který má v současné době jedno z nejlepších zhodnocení. Allianz je zároveň klíčovým obchodním partnerem pro Partners. No a když se této špičky nezávislého finančního poradenství, jak se Partners profiluje, zeptáte na vhodný penzijní fond, odpoví vám samozřejmě, že Allianz.
Je mi jedno, proč to jedna nebo druhá firma dělá. Zda chce získat co nejvíce klientů, aby uspěla v přísnějších parametrech nového systému penzí, nebo chce jen vydělat. Co mi ale jedno není, že mě tu skrz média někdo opět straší, vhání do nejistoty a de facto nutí k ne zrovna výhodným změnám.

František Sládek

PS: Když už jsem si dal tu práci a propočítal průměrné zhodnocení, přikládám ho. Data jsou ze stránek Asociace penzijních fondů.
 JménoZhodnocení
Allianz
3,2%
AXA
2,6%
ČSOB Progres
2,9%
ČSOB Stabilita
2,5%
ČSOB
2,5%
ING
2,8%
PFČP
2,6%
Generali PF
3,3%
PFČS
2,8%
PFKB
2,8%
Průměr
2,7%

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.