Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Crowdfunding: Nejenom skupinové financování, také zajímavá investice

Crowdfunding
synergicky 25.06.2021 | 18:00 0 Komentářů

Na jednom projektu se podílí skupina lidí, drobných investorů (dav lidí, anglicky „crowd“). Ti postupně dají dohromady sumu, která je potřeba pro nastartování projektu. Získají za to dobrý pocit a zpravidla také nějakou formu hmotné či virtuální odměny. Takto funguje crowdfunding, způsob, jak realizovat nejrůznější projekty za podpory široké veřejnosti, způsob, jak nějaký projekt podpořit, pomoci zafinancovat. 

Co všechno se dá financovat crowdfundingem?

Crowdfunding, hromadné financování se uplatňuje u různých projektů, mohou být jedinečné, ale spočívají třeba i v organizaci divadelního představení, vydání knihy nebo hudebního alba. Crowdfunding může zajistit rozjezd nové firmy nebo výrobu nového produktu, ale třeba i vývoj softwaru nebo počítačové hry. Jedním z nejúspěšnějších českých projektů crowdfundingu byl například vývoj RPG hry Kingdom Come: Deliverance od vývojářů Warhorse Studios. V plánu měli vybrat  300 tisíc liber, nakonec však na crowdfundingovém portálu Kickstarter získali téměř čtyřikrát víc.

Právě Kickstarter.com patří mezi nejznámější crowdfundingové portály, spolu s Indiegogo.com nebo Hithit.com. Doplňují je i portály zaměřené na investiční crowddfunding, například Fundlift, Warengo, Fingood pro investice do firem, ale také Upvest, Crofungo nebo Investown pro investice do nemovitostí. Podílem na projektech investičního crowdfundingu se člověk stává opravdovým investorem. A jako investor získá také konkrétní výnos. Výhodou crowdfundingu je oproti jiným formám investic nízký vstupní vklad a také originalita. Nejenže nabízí ochranu peněz před inflací, crowdfundingové projekty bývají také příležitostí podílet se na reálném projektu, na něčem zajímavém.

Investice do nemovitostí

Aktuální boom v investování do nemovitostí a zájem o investiční byty je dokladem, že člověku vyhovuje vidět za svými penězi i něco hmotného. Crowdfunding přitom zahrnuje i investice do nemovitostí, ale s tím, že počáteční finanční vstup může být minimální. I drobní investoři se prostřednictvím investičního crowdfundingu do nemovitostí mohou podílet i na velkých developerských projektech.

Zatímco platforma Investown se zaměřuje na mikroinvestice a umožňuje vydělávat jako spoluvlastník konkrétního bytu formou pronájmu, platformy Crofungo nebo Upvest nabízí roli velkého developera, který vydělává na výstavbě bytových domů, stejně jako kancelářských budov, logistických areálů nebo obchodních center. To vše jednoduše a bez starostí.