Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Co nám říká trh CDS o americkém finančním sektoru?

Piti 01.12.2011 | 14:26 0 Komentářů

V novém seriálu se zaměřím na analýzu stavu a historického vývoje hodnot pětiletých kontraktů credit default swap (CDS) 57 amerických a evropských firem z finančního průmyslu zahrnující banky, pojišťovny a společnosti poskytující finanční služby.

Současná dluhová krize v eurozóně primárně ohrožuje evropský bankovní sektor, který je významným držitelem vládních dluhopisů. Rostoucí riziko nesplacení vládních dluhopisů také ohrožuje americké finanční ústavy, které jsou většinovými emitenty CDS kontraktů na vládní dluhopisy členů eurozóny. Z tohoto důvodu jim roste pravděpodobnost vysokého finančního plnění při státním bankrotu zemí, které mají zásadní problémy se splácením již existujících a emisí nových dluhopisů.

Jak jsem upozornil ve svém předchozím článku Vývoj bankovních CDS naznačuje blížící se kolaps finančního systému (k dispozici zde) prohlubující se dluhová krize v eurozóně významně zvýšila hodnoty CDS, které u 25 z 49 monitorovaných evropských a amerických finančních institucí překonaly rekordní úrovně z let 2008 až 2009. Tato skutečnost je důrazným varováním před riziky finančního systému, kterým budeme čelit dle mého očekávání v blízké budoucnosti.

Z důvodu negativního vlivu dluhové krize na finanční společnosti zahrnu do regionální analýzy bankovních CDS stav a historický vývoj výnosů vládních dluhopisů a CDS kontraktů na tyto dluhopisy.

V první části tohoto seriálu si představíme americký finanční průmysl reprezentovaný osmi společnostmi – American International Group (AIG), Bank of America Corporation, Citigroup, Goldman Sachs Group, JPMorgan Chase & Co., Merrill Lynch (divize Bank of America Corporation), Morgan Stanley, Wells Fargo & Company.

Pokračování článku na serveru Proinvestory.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.