Středa 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Co jsou inteligentní kanceláře?

Vrana 02.11.2020 | 19:21 0 Komentářů

Nejen domy mohou být chytré. Mnoho společností, veřejných budov, restaurací a hotelů se dnes rozhodují pro automatizaci svých technologií. Inteligentní ovládání topení, žaluzií, osvětlení a klimatizace umožňují vytvořit správné pracovní podmínky bez nutnosti lidského zásahu. Kromě toho inteligentní přístupový systém či platební systémy v jídelně výrazně usnadňuje provozování firmy. Mezi dalšími pokročilé zabezpečení, vzdálená správa nebo úspora energie – to jsou některé z motivací pro moderní řešení řízení technologií budov. V tomto článku se blíže podíváme na chytré kanceláře, možnosti jejich automatizace a chytré funkce, které investoři oceňují nejvíce.

Co je chytrá kancelář?

Inteligentní kancelář je pracovní prostor vybavený systémem automatizace budov, který inteligentně řídí různé technologie v budově a jejím okolí. Úkolem takového systému je automatizovat procesy a činnosti, které by za normálních okolností musel člověk provádět ručně, a zvýšit jejich přesnost a účinnost. Inteligentní systém automatizace budov navíc zajišťuje nejekonomičtější provoz z hlediska spotřeby energie.

Zajišťuje hladkou a vědomou spolupráci technologií a zařízení, díky čemuž nedochází k situaci, kdy je například v místnosti s otevřenými okny zapnutá klimatizace. Je nepřítelem zařízení ponechaných v pohotovostním režimu. Inteligentní kancelář bude vždy využívat především přírodní energii. Teplo vyzařované sluncem k vytápění interiéru, přirozené světlo k osvětlení. A teprve poté se rozhodne zapnout vytápění nebo zapnout zdroje umělého světla. Inteligentní automatizace ve společnosti šetří čas, usnadňuje práci a minimalizuje náklady na údržbu kanceláře.

Jak to funguje v praxi: Co lze automatizovat?

Osvětlení příznivé pro práci

Chytrá kancelář je místo, kde jsou vždy ideální podmínky pro práci. Intenzita a barevná teplota světla se automaticky upravují podle denní doby a přítomnosti zaměstnanců. To se může dít automaticky nebo třeba kliknutím na tlačítko, kterým změníte světelnou scénu. Není tak nutné ovládat klidně i desítky samostatných světel.

Klima, které zvyšuje produktivitu

Teplota, vlhkost a obsah CO2 ve vzduchu mají silný vliv na pohodu a produktivitu zaměstnanců. Pokud je obsah oxidu uhličitého na pracovišti příliš vysoký (> 1 000 ppm), mohou se objevit příznaky jako únava, bolesti hlavy a ztráta koncentrace. Pro optimální klima v kanceláři inteligentní systém nepřetržitě měří tyto hodnoty pomocí senzorů a automaticky upravuje vytápění a ventilaci.

Zabezpečení na prvním místě

Zabezpečení hraje v inteligentní kanceláři důležitou roli. Alarm se spustí automaticky, například 30 minut po posledním zaznamenaném pohybu v budově, a vypne se, když ráno přijde první zaměstnanec do práce. Při aktivaci alarmu bude budova okamžitě reagovat blikajícími světly, otevřením žaluzií a hlasitým zvukovým signálem. Upozorní majitele zasláním oznámení na telefon, a kromě toho může také telefonovat na jakékoli číslo (PCO, Policie, atd.).

Žaluzie spolupracující se sluncem

Inteligentní stínicí systém reguluje teplotu uvnitř kanceláře na základě polohy slunce a jeho intenzity. Pokud je teplota příliš nízká, žaluzie zůstanou vzhůru. Jakmile je dosaženo požadované teploty, zastíní se. Žaluziové lamely automaticky upravují úhel sklonu tak, aby propouštěly co nejvíce světla, ale co nejméně tepla. Jedná se o extrémně ekonomický způsob regulace vnitřní teploty (mnoho set násobně lacinější proti aktivní klimatizaci). Vzhledem k růstu nároků na ekonomičnost budov (zejména EU) bude tato úprava nejspíš brzy nutností stále častěji.

Integrovaný přístup a platební metoda

Využití automatizace v kancelářích přináší také mnoho inteligentních funkcí, které mohou zaměstnanci využívat denně. Příkladem jsou bezhotovostní platby v jídelně pomocí NFC (přívěsek, samolepka atp.). Pomocí přiděleného NFC čipu zaměstnanci také získají přístup do budovy a otevřou své skříňky. V případě jeho ztráty jej lze snadno odebrat ze systému pomocí aplikace a přidat nový.

Hudba pro vytvoření nálady

Když první zaměstnanec přijde do práce, hudba v kanceláři se automaticky zapne. Multifunkční audio systém umožňuje v budově vytvořit neomezený počet hudebních zón. Jiný zdroj lze přehrávat v kanceláři, jiný v kuchyni a jiný v koupelnách. Inteligentní systém také umožňuje přehrávat zprávy formou převodu textu na řeč (TTS) informující o důležitých událostech a také nahrávat a přehrávat vlastní hlasové zprávy ve vybraných zónách, např. Všichni z marketingu přijďte do zasedačky za 5 minut.

Optimální spotřeba energie

Inteligentní systém automatizace budov dokáže rozpoznat přítomnost lidí v místnostech, takže aktivuje osvětlení, hudbu a topení pouze v případě potřeby. Pokud má kancelář vlastní fotovoltaickou instalaci a baterie, použije nejprve vlastní energii. Večer jsou všechny monitory a další zařízení v pohotovostním režimu odpojeny od elektrické sítě prostřednictvím spínaných zásuvek. Kancelář přejde do režimu spánku a šetří energii. Spotřeba elektřiny se zaznamenává v celé budově, což vám umožňuje najít způsoby, jak šetřit energii a optimalizovat spotřebu.

To je jen začátek …

Automatizace budov nabízí nekonečné množství způsobů, jak usnadnit každodenní práci a údržbu kanceláře. Inteligentní funkce, které jsme zmínili, jsou pouze nejčastěji zvolenými řešeními investorů, ale rozhodně nejde o všechny. Zmiňme třeba ještě efektivní vnější osvětlení budovy, monitorování garážových vrat, automatické akustické závěsy, omezení přístupu do vybraných místností pomocí kódové klávesnice, LED pásky dodávající budově korporátní identitu, vytápění vjezdu do podzemní garáže, automatické vypnutí přívodu vody v případě poruchy.

Jeden systém, který zvládne všechno

Na trhu existuje řešení, které může všechny tyto inteligentní funkce snadno implementovat do vaší kanceláře. Systém automatizace budov a domů od Loxone si již našel cestu do více než 130 000 dokončených projektů pro domy, podniky, hotely, restaurace, centra asistovaného bydlení, veřejných budov i specifických objektů (zemědělství, průmysl, …). Díky velkému množství otevřených, volně konfigurovatelných rozhraní a dostupnosti bezplatného softwaru se Loxone dokáže přizpůsobit individuálním požadavkům investora. Klient je schopen samostatně ovládat budovu z úrovně aplikace nebo webového rozhraní bez nutnosti využívat služby třetích stran. Loxone má vyškolenou síť instalačních partnerů na celostátní i mezinárodní úrovni, kteří jsou připraveni implementovat složité automatizační projekty. Tam, kde ostatní systémy narazí na své limity, Loxone nezná hranic.