Úterý 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Ceny nemovitostí: Zběsilý růst cen v datech HPI

Růst cen
synergicky 13.01.2022 | 22:34 0 Komentářů

Investice do jistoty. Tak se v současnosti jeví reality a potvrzuje to masivní poptávka, která žene ceny nemovitostí vzhůru. Dokládá to vývoj indexu cen nemovitostí.

Index cen nemovitostí

Úrokové sazby sice v posledních měsících citelně rostou, ale výrazně roste také inflace, která notně posiluje investiční zájem o nemovitosti. Že se jedná o výhodnou investici dokumentují i data ČSÚ, která poukazují na stále rychlejší růst cen, ve velkém tlačený zejména vysokou poptávkou. Čekal-li někdo pokles cen, například se zdražováním hypoték, přepočítal se. Dle posledních dat ČSÚ z konce roku 2021 ceny nemovitostí vzrostly rychleji než kdy předtím. Vývoj indexu cen bytových nemovitostí House Price Index (HPI) ve třetím čtvrtletí 2021 překonal všechny rekordy.

Ceny dle HPI vzrostly o ohromných 22 %. Takový nárůst index nezaznamenal během celé své historie, tedy od roku 2009. Dlouho nepřekonaným vrcholem přitom bylo druhé čtvrtletí 2017, kdy HPI dosáhl 13,3 %. Ten porazilo již loňské první čtvrtletí s meziročním růstem 14,5 % (zvýšeným revizí na 16,6 %), vrcholem však nebyl dlouho. Přelom léta a podzimu přinesl další zrychlení zdražování.

Ceny nemovitostí budou růst i v roce 2022

Růstové tempo by v roce 2022 měly zchladit dražší hypotéky, ale na pokles cen se sázet nedá. Poptávka, zejména v případě rezidenčních realit, bude stále zdaleka převyšovat nabídku. Na trhu se také nutně musí projevit zásadní zvyšování cen stavebního materiálu.

Analýza společnosti CEEC Research dokonce odhaduje, o kolik by měly ceny rezidenčních nemovitostí letos vyrůst. Z průzkumu realizovaného mezi čtyřiceti developerskými firmami růst cen v roce 2022 odhaduje až na 9 %.

Dá se očekávat, že rozdíl mezi cenami bytů na začátku a na konci roku 2022 bude citelný. Není na co čekat.

Rezidence U Sv. Štěpána

Rezidence U Sv. Štěpána, zdroj: PSN

Pokud hledáte investiční nemovitosti, vybírejte rychle, vybírat můžete z nabídky rezidenčních projektů PSN tady. Aktuálně v ní najdete mj. nové byty v žádané lokalitě pražských Vinohrad, v projektu novostavby Vila dům Na Vinici, výjimečné rezidenční bydlení BackYard Dejvice nebo luxusní Rezidenci U Sv. Štěpána na Novém Městě pražském.