Pondělí 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

Bytový fond ČR se konečně přestal zmenšovat, nové byty přibývají i v Praze

Bytový fond ČR
synergicky 19.12.2021 | 14:20 0 Komentářů

Ani rostoucí ceny neztlumily poptávku po nových bytech v Praze, které se v době prudké inflace stále jeví jako výhodná konzervativní investice. Ani potíže ve stavebnictví nezastavily developery, kteří pokračují v realizaci svých rezidenčních projektů, navzdory nedostatku stavebního materiálu i pracovních sil. Stále se potýkají se zdlouhavým procesem stavebního řízení, který poslední roky citelně rozevírá nůžky mezi poptávkou a nabídkou bytů. Přesto má nabídka nových bytů v Praze, která v celkové nabídce v ČR zaujímá největší díl, pozitivní směr. Dle dat ČSÚ dokonce počet nově zahájených a dokončených bytů v Česku v říjnu 2021 dosáhl rekordní úrovně 42 tisíc.

Malá matematika

V roce 2021 se počet nově zahájených a dokončených bytů dostal až na úroveň roku 2009, tedy dobu stavebního boomu, který ještě dozníval po pádu Lehman Brothers. Dle výpočtů analytika České spořitelny Michala Skořepy jsme se konečně dočkali stavu, kdy se bytový fond ČR přestal zmenšovat.

Pokud počet bytů odpovídá počtu domácností v Česku, tvoří ho v současnosti 4 miliony bytů. Nové byty tvoří 1 % tohoto počtu. Budeme-li uvažovat životnost průměrného bytu sto let, Skořepa spočítal, že to znamená, že z bytového fondu přestalo po dlouhých dvanácti letech ubývat. Dočkáme se i stavu, že by bytový fond rostl? Jisté je, že developeři se činí. Zvláště nové byty v Praze překvapivě přibývají, dokonce se tady přes omezený prostor staví i novostavby. Jedna vyroste přímo v srdci Prahy, v těsném sousedství Václavského náměstí. Projekt multifunkčního domu na Vinohradské třídě v řádu miliard korun realizuje společnost PSN. Ta pozemek po bývalém komplexu Transgas koupila letos na jaře.

Nové byty v Praze

Jenom na Vinohradské má vzniknout zhruba 150 exkluzivních bytů, celkem jich však společnost PSN plánuje v nejbližších pěti letech vystavět asi tři tisíce. Celou obytnou zónu s 550 byty, ale i obchody a provozovnami služeb, chystá ve vršovickém továrním areálu Koh-i-noor. Industriální charakter nese i unikátní projekt proměny bývalé budovy Microna v Modřanech. Jako Vanguard Prague nabídne 150 luxusních loftů s mimořádnými výhledy. Přestavba je v plném proudu, stejně jako prodej loftů. Zahájen již byl také prodej bytů v Dejvicích v rámci projektu BackYard Dejvice nebo na Vinohradech, kde s PSN vyrůstá novostavba Vila dům Na Vinici.