Pondělí 29. listopadu. Svátek má Zina.

Každá bublina jednou splaskne, varují investoři před krachem akciových trhů

Akciové trhy
synergicky 21.11.2021 | 18:36 0 Komentářů

Michael Burry, významný americký investor se proslavil jako ten, který dokázal předpovědět ekonomickou krizi v roce 2008. Nyní varuje před dalším pádem. Obří spekulativní bublina musí jednou prasknout.

Bubliny a dějiny se opakují

Každá spekulativní bublina jednou splaskne. Tak uvažoval Michael Burry v době, kdy se trhy nesly na vlně euforie. To bylo již na přelomu století, kdy vsadil na propad akcií technologických firem. Na splasknutí bubliny začátkem roku 2001 vydělal, podobně v roce 2008, kdy se po pádu americké banky Lehman Brothers otřásl celý svět. Burry s tím počítal. Nyní opět vysílá varovné signály.

Přestože akciové trhy v roce 2021 lámaly rekordy a spekulanti hýří optimismem, slavní investoři nejásají, naopak. Také slavný americký investor Jeremy Grantham upozorňuje na blížící se konec býčího období. Připouští, že není schopen odhadnout načasování, ani to, co povede k prasknutí bubliny. O tom, že na trzích narůstá obří bublina, však dle Granthama není pochyb. Pro Bloomberg uvedl, že investoři jsou nyní zaslepeni optimismem, dokonce více než před krachem newyorké burzy v roce 1929. Dodal, že trhy pravděpodobně čeká propad větší, než kdy americká historie zaznamenala.

Nemovitosti: Méně rizika, více bezpečí

Hrozba pádu akciových trhů ještě posiluje dojem bezpečí, na který lákají nemovitosti jako hmotné investice. Krize tentokrát nemá původ na trhu realit, ten se naopak s příchodem pandemie ukázal jako nadmíru stabilní. K nemovitostem proto směřovala a stále směřuje pozornost řady drobných investorů, zvláště konzervativních Čechů. Dle průzkumu společnosti EMA data uvažuje o investici do realit většina populace. Dvě třetiny lidí nyní chtějí do realit začít investovat, případně navýšit svou investici.

Nejde však jenom o drobné investory a investiční byty. Na trhu realit krouží i velcí investoři se zájmem o celé bytové domy, kancelářské komplexy, obchodní centra, retailové parky, logistické areály, pozemky… všechny typy nemovitostí, kde by mohli své peníze proměnit v zajímavé projekty. Těch českých investorů, bez zahraniční majetnické struktury a s vlastním kapitálem, však tolik není. Jedním z nich je společnost PSN, která v aktuálních rezidenčních projektech, především v Praze, vystaví v nejbližších pěti letech až 3 tisíce nových bytů a proinvestuje přitom 10 miliard korun. Dalších 6 až 10 miliard má PSN připraveno pro další projekty. Akviziční tým PSN se neustále poohlíží po nových investičních příležitostech. Nezalekne se přitom ani těch největších výzev.