Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Binární opce – jak nepřijít o své peníze

investor44 09.04.2015 | 22:18 0 Komentářů

Binární opce patří mezi oblíbené finanční nástroje zejména díky své jednoduchosti a dostupnosti. Investorem se může stát úplně každý, ale zařadit se mezi obchodníky, kteří na binárních opcích vydělávají, je mnohem složitější. Už jen proto, že tisíce lidí připravených investovat peníze jsou velkým lákadlem pro podvodníky, je nutné být při obchodování obezřetný.

Navzdory tomu, že binární opce jsou zcela legální instrument, existuje mnoho podvodů a pochybných praktik spojených právě s binárním obchodováním. Od nevinně vyhlížejících reklam přes podvodné programy až po manipulace s cenami nebo odmítání vyplácet peníze ze strany brokerů. A přitom stačí tak málo, aby se investor tomu všemu vyhnul – informovat se.

Podvodné kampaně propagující binární opce

Dennodenně se můžete setkat s reklamami, které prezentují binární obchodování jako velmi výnosný a zaručený způsob pro zhodnocení peněz. Tyto webové stránky mají různý charakter, ale nejčastěji se jedná o smyšlený příběh fiktivního investora o rychlém zbohatnutí.

Články obvykle téměř nepřipouští riziko ztráty peněz, zdůrazňují nesmyslně vysoké zisky smyšleného investora v krátkém časovém intervalu a popisují obchodní plán k úspěšnému obchodování. Doporučovaná strategie sice odkazuje na technickou analýzu a využívání informací ovlivňující světový trh, ale způsob, kterým autor článku doporučuje obchodovat binární opce, určitě není z dlouhodobého hlediska výnosný. Vycházet při obchodování pouze ze základního čárového grafu totiž není úplně nejlepší nápad.

Mezi fiktivními investory existuje již několik notoricky známých jmen, jako je například Miroslav Kadlec, Tomáš Stodola, Vladimír Krull nebo Jan Páleny. Nejen že všechny spojuje stejný životní příběh, ale také fotografie použité na jednotlivých webech. Tito obchodníci, respektive autoři podvodných reklamních kampaní, odkazují na partnerské brokery. Jde jim tedy pouze o to, aby nalákali co nejvíce nových a pokud možno i nezkušených investorů a to i za pomocí lží.

Automatické obchodní systémy na binární opce

Další pastí pro naivní investory jsou obchodní programy. Tyto programy, které se snaží nalézt jisté, neustále se opakující vzorce a pak je použít ve prospěch investora, jsou v burzovním obchodování označované jako automatické obchodní systémy (AOS). Na základě sofistikovaného algoritmu obchodní boti uzavírají transakce na místo investora nebo mu dávají signály k obchodování.

Problém je, že v oblasti binárních opcí se objevilo v průběhu posledních dvou let hned několik programů, které jsou zdarma pro všechny registrované klienty. Jak se dá očekávat, namísto profitabilních programů se jeví spíše jako generátory náhodných signálů, které dosahují poloviční úspěšnosti.

Tyto programy dokonce někdy generují příkazy k uzavření dvou transakcí na stejné aktivum se stejnou dobou exspirace ovšem v jednom případě na pokles a v druhém na růst ceny. To dokazuje, že generované signály nevychází z nějakého výnosného algoritmu pro binární obchodování. Klienti těchto programů si navíc nemohou svobodně vybrat brokera, ale musí zvolit jednoho z doporučovaných, mnohdy neregulovaných brokerů. Za zmínku stojí skutečnost, že se jedná o ty stejné makléřské společnosti, na které odkazují i fiktivní obchodníci.
Nejznámějším z obchodních programů na binární opce je OptioNavigator, ale jak již bylo naznačeno, není zdaleka jediným. Jako další pochybné programy lze uvést Free Diamond App za kterým mají údajně stát úspěšní obchodníci a matematici nebo BinaryBotPro.

Podvody u brokerů na binární opce

Pokud pomineme pochybné reklamní kampaně propagující některé brokery a to, že se nebrání spolupráci s autory těchto webů, nejsou podvody u brokerů díky bezpečnostním regulacím a vysoké konkurenci příliš časté. I přesto je výběr brokera na opce jedním z hlavních rozhodnutí při binárním obchodování.

Někteří klienti se například potýkají s komplikacemi při výběru peněz. Brokeři se snaží tyto klienty přesvědčit k opětovnému obchodování, ale někdy je výběr peněz z obchodního účtu zcela zamítnut. Brokeři argumentují například porušením smluvních podmínek, a pokud nejsou regulovaní, lze se jen stěží dovolávat spravedlnosti. Dočtete se i o případech, kdy byl účet obchodníkovi při pokusu o výběr zcela zrušen.

Stejně nepřípustné jsou i manipulace s cenami aktiv. K těm může například dojít při uzavření transakce a pozná se prudkým výkyvem ceny v neprospěch klienta. Manipulace mohou probíhat ale i nenápadně a o to nebezpečnější jsou pro obchodníkovo konto. Má-li investor podezření z manipulace, není nic jednoduššího, než porovnat cenové grafy z více nezávislých zdrojů. Křivky grafů by měly být stejné nebo alespoň podobné.

Brokeři mají na obchodování velký vliv a proto je výběr velmi důležitý. Výše uvedené podvody jsou naštěstí vzácné a u regulovaných brokerů je možnost podat stížnost regulačnímu orgánu, který dohlíží na činnost brokera a tím i zvyšuje bezpečnost obchodníků. Tuzemskými tradery je nejvíce používán regulovaný TopOption.

Je tedy rozumné obchodovat binární opce?

Mnoho lidí si klade otázku, zda nejsou binární opce podvod. Jedná se totiž o pojem poměrně neznámý, který tak může vzbuzovat nedůvěru. Zkušenosti mnoha lidí s vyděláváním peněz přes internet také nepatří k těm nejlepším a tak se není čemu divit.

Při výběru kvalitního a regulovaného brokera a ignorování všech podezřele výhodných nabídek, které zaručují rychlé zbohatnutí, se ale nemusí investor o své peníze bát. V takovém případě má on jediný možnost své peníze zhodnotit ale i ztratit. To už ovšem záleží na jeho zodpovědnosti a přístupu k obchodování.

Traderům také doporučujeme začít na testovacím účtu brokera (viz. binární opce demo), u něhož mají zájem obchodovat.