Pondělí 29. listopadu. Svátek má Zina.

Bill Gates jako investor: Jeho investice míří do zelených technologií a Británie

Solární panely, zelené technologie
synergicky 31.10.2021 | 14:46 0 Komentářů

Snahy za záchranu klimatu ve spojení s progresivními technologiemi a miliardovými investicemi. Velká Británie je zářným příkladem toho, že uhlíková neutralita nemusí být jen prázdným pojmem. Britský premiér Boris Johnson podporuje zelené technologie konkrétní formou investic, na kterých se podílí i Bill Gates.

Johnson + Bill Gates = zelená politika Velké Británie

Zelený vodík jako palivo, udržitelná letecká paliva, přímý záchyt oxidu uhličitého ze vzduchu nebo vývoj baterií, které budou lépe uchovávat elektrickou energii. To jsou priority zelené politiky Británie, na kterou je vyčleněno až 400 milionů liber, tj. asi 12 miliard korun. Polovina prostředků má financovat vývoj a zavádění nových projektů, druhá pak uvádění nových technologií na trh. Právě polovina prostředků pochází od investorů, které zaštiťuje program Catalyst od kapitálového fondu Breakthrough Energy. Jde o projekt, který zaštiťuje zakladatel americké softwarové společnosti Microsoft Bill Gates. Ten se také dohodl na spolupráci s britskou vládou na investicích do technologií šetrných k životnímu prostředí. Chce se zaměřit na to, aby nové technologie byly cenově dostupnější.

Uhlíková neutralita: Ambiciózní cíl EU

Program Catalyst sdružuje investory, podniky i vlády s cílem investovat do kritických technologií šetrných k přírodě. Catalyst Billa Gatese má také pomoci naplnit cíl Evropské unie dosáhnout nejpozději do roku 2050 uhlíkové neutrality, tzn. neutralizovat tolik emisí, kolik jich vyprodukuje. V dubnu 2021 se k dosažení tohoto cíle EU zavázala prostřednictvím tzv. klimatického zákona. Dnes je notoricky známý jako Green Deal. Dokument navrhuje uzákonění závazků Pařížské dohody, kterou státy EU podepsaly v letech 2016 a 2017. Primárně jde o omezení emise skleníkových plynů, nejméně o 55 % ve srovnání s rokem 1990, a to do roku 2030.