Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Akciové podílové fondy se zaměřením na země BRIC – naděje žije

petr.rozkosny 04.06.2017 | 10:21 0 Komentářů

Desetiletá výkonnost akciových podílových fondů se zaměřením na země BRIC se pohybuje mezi 1 % – 3 %, p.a, což je jistě pro mnoho podílníků těchto fondů zklamáním, a to i s přihlédnutím k faktu, že akciové podílové fondy se zaměřením na USA přinesly ve stejném období průměrný roční výnos okolo 4 %. Fenomén „BRIC“ přišel do České republiky s výrazným zpožděním, zatímco v USA se o něm mluvilo a investovalo do něj již od roku 2001, v České republice spatřily světlo světa první podílové fondy s tímto zaměřením až v roce 2005.

Bohužel pro české drobné investory, za 3 roky po emisi těchto fondů přišla globální finanční krize, která srazila hodnotu burz po celém světě, Brazílii, Rusko, Indii a Čínu nevyjímaje. Právě finanční krize způsobila, že zhodnocení těchto fondů na desetiletém horizontu je spíše zklamáním.

Nicméně, všechny země BRIC i nadále představují investiční příležitost se zajímavým potenciálem. I nadále platí, že každá ze zemí tohoto ekonomicko-politického uskupení má svá specifika.

 „Rusko je z investorského pohledu velmi komplikovaná země. To se odráží v dlouhodobě nižších valuačních násobcích ruských akcií v porovnání s obdobnými zeměmi. Například Gazprom, největší těžař zemního plynu na světě, se obchoduje s násobkem zisku (P/E) 3,5. Rusko si nedávno prošlo hlubokou a dlouhotrvající recesí, rubl dramaticky oslabil, a tím fakticky zachránil hospodářství od ještě horší situace. Reálné mzdy poklesly, inflace likvidovala kupní sílu. V období recese byl vývoj rublu velmi silně provázán s cenou ropy, v posledních týdnech však toto propojení mizí. Rubl letos posiluje, pravděpodobně díky vysokým sazbám centrální banky (9,75 procent), které vysoko přesahují aktuální inflační čísla (4,6 procent v únoru 2017, meziročně). V Číně je již minimálně od nástupu Si Ťin-pchinga hlavním ekonomickým cílem změnit zaměření ekonomiky z exportu na spotřebu. To s sebou samozřejmě nese důraz na jiná průmyslová odvětví a také na služby, jejichž podíl v HDP tradičně roste s tím, jak společnost bohatne. Podle dat Světové banky tvoří služby 50 procent čínského HDP, což je za pět let zvýšení o 6 procentních bodů.   Přímá data o struktuře HDP bychom měli brát s rezervou, jejich kvalitě totiž nelze v Číně stoprocentně věřit. Bývalý premiér Li Kche-čchiang radil soustředit se na nefinanční statistiky.“, komentuje situaci zemí BRIC Aleš Prandstetter, hlavní investiční stratég ČSOB Asset Management.

 

„Téměř každý druhý člověk na této planetě žije v některé ze zemí BRIC, toto politicko-ekonomické uskupení se na světovém HDP podílí cca 27 %, přičemž obě čísla postupně rostou. Čína a Indie patří mezi 10 největších ekonomik světa. Ať již se podíváte na jakýkoliv ukazatel, je jasné, že země BRIC není možné ignorovat. Právě v těchto zemích se budou odehrávat velká investiční témata. Ať již jde o infrastrukturní projekty v Indii, budování sociálního systému v Číně, obrovská nerostná bohatství Ruska či úrodné plantáže Brazílie, kterou lze považovat za „sýpku“ Jižní Ameriky. Z krátkodobého horizontu se nám jeví jako nejzajímavější Indie a její politika vstřícnosti k zahraničním investicí, jež do země přivedla i takové technologické giganty, jako jsou Apple či Huawei.“. komentuje význam zemí BRIC Wolfgang Koeck, analytik Phoenix Investor.

Z komentářů obou oslovených analytiků je zřejmé, že země BRIC jsou nadále velkým investičním tématem. Nadále však platí, že investice na těchto trzích je značně riziková a volatilní, každá ze zemí tohoto uskupení se pak potýká s odlišnými problémy a nabízí potenciál v odlišných odvětvích. Pokud tedy hledáte investici pro dynamickou část svého akciového portfolia, téma BRIC určitě neignorujte.

Tento text má pouze informační charakter, neslouží jako investiční doporučení.