Pátek 18. června. Svátek má Milan.

30 Kč u doktora…

Petr Zámečník 02.04.2009 | 09:46 0 Komentářů

Nedávno jsem na Radiožurnálu poslouchal rozhlasovou relaci s lékaři, kteří jezdí provádět charitativní operace do Afriky. Jedno z důležitých poselství pořadu bylo – i chudí Afričané si za lékařskou péči platí. A v Česku se zvedla vlna odporu pro 30 Kč za návštěvu lékaře.

Ano, lze namítnout, že platíme zdravotní pojištění, a tím platíme za zdravotní péči. Jenže, na standard, který požadujeme, zdravotní pojištění nestačí. Jen letmo jsem zaznamenal informaci VZP, kolik nákladných operací mohlo být uskutečněno jen díky 30korunovému poplatku. A nebylo to malé číslo.

Vraťme se ale do Afriky. Proč si Afričané, kteří dostávají zdravotní péči v rámci humanitární akce, musí za tuto platit? Pochopitelně nezaplatí veškeré náklady ošetření a operací. Zaplatí ale tolik, kolik mohou. Proč? Aby si uvědomili, co je jim zdravotní péčí dáváno, aby měli zodpovědnost za své zdraví. Obávám se, že to je přesně to, co v Česku chybí.

Česko patří k zemím s největším podílem veřejných výdajů na zdravotní péči na světě. Přes veřejný zdravotní systém protéká 90 % nákladů zdravotnictví. „Spoluúčast“ tvoří jen 10 %. Není divu, že lidé necítí zodpovědnost za svůj zdravotní stav, že si neuvědomují, co jim v Česku rozvinutá zdravotní péče přináší… a už vůbec netuší, jaké jsou její náklady.

Namítat sociálními aspekty a náklady, které domácnosti nesou v souvislosti s 30korunovým poplatkem, je nesmysl. Pokud je někdo natolik chudý či natolik nemocný, že se nemůže vzdát jednoho plzeňského piva nebo 15 levných rohlíků, pak nepochybně spadá do kategorie „sociálně potřebných“, kteří spadnou do sociální sítě. Rozhodně by jejich nedostatek finančních prostředků neměl řešit zdravotní, ale sociální systém. A už vůbec by se kvůli nim neměl poplatek rušit, aby 30 Kč za návštěvu lékaře nemuseli platit ani poslanci parlamentu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.