Vladimír Zdražil

Jednatel poradenské a konzultantské společnosti NOVATIS s.r.o. Úzce se specializuje na zdaňování cenných papírů a transakcí s prodejem či koupí podílů ve firmách a prodejů firem strategickým nebo finančním investorům. Přednáší v oblasti finančního a kapitálového trhu. Člen AFIZ.

Výnosy z držby cenných papírů: Daňově drahá záležitost

Velmi příjemnou záležitostí investic do cenných papírů jsou příjmy z jejich držby. Zatímco dividendový typ podílových fondů s ohledem na nevýhodné zdanění drobných investorů postupně mizí a drtivá většina nabídky jsou fondy růstové, tak přímí investoři do akciových titulů často obdrží podíly na zisku - dividendy. Co musí drobní investoři udělat v ohledu zdaňování dividend přijatých z tuzemska a ze zahraničí, píše VLADIMÍR ZDRAŽIL.

OSVČ a právnické osoby: Jak zdaní investice do cenných papírů?

V předešlých dílech seriálu VLADIMÍRA ZDRAŽILA jsme se zabývali problematikou zdaňování výnosů z cenných papírů u drobných investorů - občanů. Někteří z nich ovšem mají své živnosti či právnické osoby a pohrávají si s myšlenkou, zda se nepustit do investic do akcií či podílových listů přímo prostřednictvím jejich firem.

Zdanění dluhopisů: Úrok i zisk při prodeji

Zisk z investic do dluhopisů - jak z úroků, tak při prodeji - podléhá dani z příjmu. Jakým způsobem příjmy zdaní nepodnikatel, podnikatel a právnická osoba rozebírá VLADIMÍR ZDRAŽIL v pokračování seriálu o zdanění příjmů na kapitálovém trhu.

Investiční certifikáty a jejich zdaňování

Investiční certifikáty jsou dluhové cenné papíry. Nabízejí podstatně širší investiční příležitosti než podílové fondy. Jak ale zdanit výnosy z certifikátů plynoucí? Vztahuje se na ně časový test stejný jako u akcií a podílových fondů? Píše VLADIMÍR ZDRAŽIL.

Opce a jejich zdaňování u drobných investorů

Opční kontrakty dnes již patří k běžným instrumentům buď ke spekulaci, anebo k zajištění rizik u větších společností. Čas od času jich může využít i drobný investor. Jak bude drobný investor opční kontrakty zdaňovat? Záludnosti zdanění opcí rozkrývá VLADIMÍR ZDRAŽIL.

Soukromé životní pojištění a daňové povinnosti

Investiční životní pojištění není vhodný produkt ke zhodnocování prostředků, píše VLADIMÍR ZDRAŽIL. Daňově navzdory daňovým úlevám nevychází ani daňově nejvýhodněji. Proč?

Kam investovat?
Nejnovější komentáře

Zdaňování opčních kontraktů u firem

Opce u firem slouží jak k zajištění finančních a měnových rizik, tak ke spekulaci. Jakým způsobem zaúčtují opční obchody firmy vedoucí účetnictví popisuje VLADIMÍR ZDRAŽIL. Oproti neúčtujícím firmám jsou ve výhodě.

Forwardy, futures a swapy: Jak na jejich zdaňování

Zajistit se proti ztrátě některým z typů pevných termínových obchodů přináší jistotu. Ruku v ruce s ní jdou ale starosti, jak případný zisk nebo ztrátu z kontraktu zaúčtovat. Řešení daňového a účetního rébusu přináší VLADIMÍR ZDRAŽIL.

Nedaníte příjmy z cenných papírů? Finanční úřad se to dozví!

V dnešním díle seriálu seznamuje VLADIMÍR ZDRAŽIL zejména drobné investory s tím, jaké možnosti má finanční úřad kontrolovat správné zdaňování výnosů z cenných papírů v jakékoli podobě. A možností má více než dost!