Vladimír Zdražil

Jednatel poradenské a konzultantské společnosti NOVATIS s.r.o. Úzce se specializuje na zdaňování cenných papírů a transakcí s prodejem či koupí podílů ve firmách a prodejů firem strategickým nebo finančním investorům. Přednáší v oblasti finančního a kapitálového trhu. Člen AFIZ.

Výnosy z držby cenných papírů: Daňově drahá záležitost

Velmi příjemnou záležitostí investic do cenných papírů jsou příjmy z jejich držby. Zatímco dividendový typ podílových fondů s ohledem na nevýhodné zdanění drobných investorů postupně mizí a drtivá většina nabídky jsou fondy růstové, tak přímí investoři do akciových titulů často obdrží podíly na zisku - dividendy. Co musí drobní investoři udělat v ohledu zdaňování dividend přijatých z tuzemska a ze zahraničí, píše VLADIMÍR ZDRAŽIL.

OSVČ a právnické osoby: Jak zdaní investice do cenných papírů?

V předešlých dílech seriálu VLADIMÍRA ZDRAŽILA jsme se zabývali problematikou zdaňování výnosů z cenných papírů u drobných investorů - občanů. Někteří z nich ovšem mají své živnosti či právnické osoby a pohrávají si s myšlenkou, zda se nepustit do investic do akcií či podílových listů přímo prostřednictvím jejich firem.

Zdanění dluhopisů: Úrok i zisk při prodeji

Zisk z investic do dluhopisů - jak z úroků, tak při prodeji - podléhá dani z příjmu. Jakým způsobem příjmy zdaní nepodnikatel, podnikatel a právnická osoba rozebírá VLADIMÍR ZDRAŽIL v pokračování seriálu o zdanění příjmů na kapitálovém trhu.

Investiční certifikáty a jejich zdaňování

Investiční certifikáty jsou dluhové cenné papíry. Nabízejí podstatně širší investiční příležitosti než podílové fondy. Jak ale zdanit výnosy z certifikátů plynoucí? Vztahuje se na ně časový test stejný jako u akcií a podílových fondů? Píše VLADIMÍR ZDRAŽIL.

Opce a jejich zdaňování u drobných investorů

Opční kontrakty dnes již patří k běžným instrumentům buď ke spekulaci, anebo k zajištění rizik u větších společností. Čas od času jich může využít i drobný investor. Jak bude drobný investor opční kontrakty zdaňovat? Záludnosti zdanění opcí rozkrývá VLADIMÍR ZDRAŽIL.

Soukromé životní pojištění a daňové povinnosti

Investiční životní pojištění není vhodný produkt ke zhodnocování prostředků, píše VLADIMÍR ZDRAŽIL. Daňově navzdory daňovým úlevám nevychází ani daňově nejvýhodněji. Proč?

Nejnovější komentáře
 • vdovsky duchod: Pět případů, kdy nedostanete vdovský důchod

  Mate pravdu,taky řeším stejný problém,jsem vdova 52 let,manzel před rokem umřel,odpracoval 35let,a nemám nárok vubec na nic,hlavně že nacpal do statní kasy,hanba státu,jak se starají,je mi s toho zle fuj.

 • Papírové 20ky a 50ky: Papírové dvacky končí… neutrácejte je!

  Dobrý den mám nekolik 20 z roku 1994 50 papirova z roku 1993

 • Anonym: Záhada kurzového závazku ČNB

  Richard Fuld: Co způsobilo ten nárůst příjmu domácností? Jak ten nárůst vysvětlíte?

 • Richard Fuld: Záhada kurzového závazku ČNB

  Cílem ČNB je dosažení inflačního cíle. Znehodnocení koruny vedlo sice ke zdražení dovozu, což vedlo k nárůstu cen dovážených statků, současně ale došlo ke snížení kupní síly zbývající nákupy domácí produkce (část této kupní síly spotřebovalo navýšení cen z ...

 • Jíťa: Podezřelé dluhopisy ve veřejné nabídce

  Dobrý den, nemáte prosím nekdo zkušenost s firmou e finance a jejich dluhopisy? Dekuji

Kam investovat?
Zdaňování opčních kontraktů u firem

Opce u firem slouží jak k zajištění finančních a měnových rizik, tak ke spekulaci. Jakým způsobem zaúčtují opční obchody firmy vedoucí účetnictví popisuje VLADIMÍR ZDRAŽIL. Oproti neúčtujícím firmám jsou ve výhodě.

Forwardy, futures a swapy: Jak na jejich zdaňování

Zajistit se proti ztrátě některým z typů pevných termínových obchodů přináší jistotu. Ruku v ruce s ní jdou ale starosti, jak případný zisk nebo ztrátu z kontraktu zaúčtovat. Řešení daňového a účetního rébusu přináší VLADIMÍR ZDRAŽIL.

Nedaníte příjmy z cenných papírů? Finanční úřad se to dozví!

V dnešním díle seriálu seznamuje VLADIMÍR ZDRAŽIL zejména drobné investory s tím, jaké možnosti má finanční úřad kontrolovat správné zdaňování výnosů z cenných papírů v jakékoli podobě. A možností má více než dost!