Vladimír Zdražil

Jednatel poradenské a konzultantské společnosti NOVATIS s.r.o. Úzce se specializuje na zdaňování cenných papírů a transakcí s prodejem či koupí podílů ve firmách a prodejů firem strategickým nebo finančním investorům. Přednáší v oblasti finančního a kapitálového trhu. Člen AFIZ.

I penze se mohou zdaňovat… Často ty ze zahraničí

Stále více lidí mezi šedesátkou a sedmdesátkou řeší problém se zdaňováním penzí. Především jde o lidi, kteří část svého produktivního věku strávili v zahraničí, anebo o důchodce, kteří chtějí trávit stáří v jiné zemi, než kde dlouhou dobu pracovali. Mají se snad penze zdaňovat?

Přehled o příjmech a výdajích na OSSZ za rok 2009 podejte do 30. dubna

Sociální pojištění musí platit zaměstnanec i osoba samostatně výdělečně činná. OSVČ navíc musí podávat každoročně přehled Okresní správě sociálního zabezpečení. Jak na příslušný formulář? A co rozhodne o placení/neplacení záloh v letošním roce?

Přehled zdravotního pojištění: Jak na něj?

Začátek dubna je obdobím největšího náporu na zdravotních pojišťovnách. Na podání daňového přiznání bezprostředně navazuje vypořádání povinností vůči zdravotní pojišťovně. Jak se s tím vypořádat?

Snižte si daňovou povinnost: Odčitatelné položky a slevy na dani

Daňovou povinnost lze snížit prostřednictvím odčitatelných položek a slev na dani. S výjimkou univerzální slevy na poplatníka je jejich promítnutí do daňového přiznání podmíněné. Co musí poplatník splnit a o kolik se mu sníží daňová povinnost?

Ostatní příjmy? Třeba prodej bytu

Přestože název „ostatní příjmy“ může vyvolat dojem, že tento druh příjmů zůstane z pohledu využití nedotčen, opak je pravdou. Do této kategorie příjmů padá spousta běžných životních situací poplatníka, které mají finanční důsledek v daném zdaňovacím období. Například může jít o prodej cenných papírů, prodej bytu apod. Jak na takové příjmy?

Příjmy z pronájmu: Vyplatí se skutečné výdaje, nebo 30% paušál?

Zatímco příjmy z kapitálového majetku jsou méně častým příjmem poplatníků, příjmy z pronájmu jsou v daňových přiznáních zastoupeny v podstatně větší míře. Nabízí se využití buď skutečných, anebo paušálních výdajů proti příjmům. Které z nich jsou pro vás výhodnější?

Kam investovat?
Nejnovější komentáře

Přiznání výnosů z kapitálového majetku: Sledujte zvláštní sazby daně!

Výnosy plynoucí z kapitálu nebo zjednodušeně z nějakých finančních aktiv většinou hrají nepodstatnou roli ve zdaňování jednotlivce. V přiznáních bývají povětšinou prázdné kolonky nebo tam bývají nějaké drobné. Přesto by na tuto kolonku měli poplatníci myslet, neboť daňové přiznání musí být úplné a bezchybné.

Podnikáte při zaměstnání? Daňovému přiznání se nevyhnete!

Daňové přiznání k dani z příjmů je noční můrou většiny daňových poplatníků, kteří ho musí podávat. Jak snadno a rychle vyplnit daňové přiznání v případě souběhu příjmů ze zaměstnání a podnikatelské činnosti?

Zdaňování dividend ze zahraničí? Kdo nemá potvrzení o zaplacení daně v zahraničí, má smůlu

V posledních týdnech jsem se setkal s několika dotazy ze strany drobných investorů, kteří se zajímali o to, co by měli daňově udělat s přijatými dividendami ze zahraničí. Přestože v mnoha případech jde o malé částky, tak opomíjet je není možné. Jejich dotazy mne inspirovaly k tomuto příspěvku.

Úroky z úvěrů na nákup akcií nejsou daňově účinným výdajem

Investovat do akcií nebo jiných investičních instrumentů lze buď za vlastní prostředky, anebo si na to můžeme půjčit. Za půjčení peněz je ovšem nutné platit úrok. Co s takovým úrokem při vypořádání daňových povinností?