Roman Dvořák

Product and Market Analyst
Pioneer Asset Management

Zelená revoluce v Africe: Sen, nebo budoucnost?

Plán organizace OSN Zelená revoluce v Africe není prvním velkým projektem na podporu afrického zemědělství. Zájem udělat z Afriky obilnici přiměl již v minulosti evropské kolonisty k nákladným investicím. Kapitál a moderní západní znalosti v místních podmínkách ale pokaždé selhaly. Poroučet větru a dešti se zatím nikdo nenaučil.

Achillova pata čínského průmyslu

Závislost čínské ekonomiky na zaostalém uhelném průmyslu je znepokojivá, upozorňuje ROMAN DVOŘÁK z Pioneer Investments.

O původu druhů na finančním trhu

Zatímco na akciových trzích trzích dlouhodobě vítězí býci nad medvědy, ve skutečných arénách tomu kdysi bývalo jinak, připomíná ROMAN DVOŘÁK.

Vynálezy zvyšují riziko akciových trhů

Nové vynálezy přinášejí spotřebitelům prospěch, ale investorům starosti. Inovace bývají zpravidla příčinou nestability trhů, tvrdí ROMAN DVOŘÁK.

Riziko: roste, nebo klesá?

Volatilita většiny akciových trhů za poslední roky výrazně klesla. A nejen na trzích, které byly technologickou revolucí nejvíce dotčeny, upozorňuje ROMAN DVOŘÁK.

Když firmy nechtějí říct pravdu

ROMAN DVOŘÁK, analytik Pioneer Investments ČR, ve svém článku upororňuje na rostoucí vliv přírodních katastrof na investiční trh.

Kam investovat?
Nejnovější komentáře

Globální akcie: omyly a mýty

O významu globálních akcií se začalo pochybovat po poslední korekci, která přivodila ztráty většině trhů na všech kontinentech..., jako kdyby přestala mít regionální diverzifikace smysl, píše ve svém novém článku ROMAN DVOŘÁK, analytik působící v Pioneer Investments ČR.

Černý osud tabákového průmyslu

Tabákový průmysl prochází největší válkou od dob průmyslové revoluce. Na jedné straně liberalizace obchodu, na straně druhé omezování reklamy, zvyšování daní a kampaně proti kouření, otvírá téma ROMAN DVOŘÁK.

Dolar v ohrožení

Zda-li euro nahradí dolar na pozici hlavní měny v devizových rezervách bank, se vedou spory několik let. Většina odborných studií vylučuje, aby se tak stalo rychle a hned... ROMAN DVOŘÁK, analytik Pioneer Investments, se zamýšlí nad osudem dolaru.

Peněžní fondy za bilion

Vyšší úrokové sazby a velmi mírná inflace znamenají, že peněžní trh v USA začal po několika letech opět přinášet kladné reálné výnosy, píše ve svém článku ROMAN DVOŘÁK, působící jako analytik v Pioneer Investments ČR.