redakce

Proč česká vláda platí (skoro) nejvyšší úrok v EU, vyšší než Bulhaři, Řekové, Chorvati, Slováci…

Foto: Shutterstock Česká vláda nyní čelí jednomu z nejvyšších úročení svého dluhu mezi všemi zeměmi EU. Za to, aby poskytli desetiletou půjčku, žádají mezinárodní investoři vyšší úrok už jen od vlády maďarské a rumunské. V posledním zhruba měsíci se navíc Česko ocitá v historicky nebývalé situaci, kdy za svůj desetiletý dluh platí o zhruba dva […]

Bitcoin se dostal na historický cenový rekord

Foto: Shutterstock Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny bitcoinu pokořila 13. dubna 2021 dopoledne své historické maximum. Předchozího maxima dosáhla přesně před měsícem, 13. Března 2021, kdy se bitcoin prodával až za 61 742 dolarů. Aktuálně se bitcoin prodává za více než 62 tisíc dolarů za kus.

V Česku se za první kvartál prodaly kryptoměny za 2,3 miliardy

Foto: Shutterstock Za první kvartál tohoto roku se v Česku prodaly kryptoměny za téměř 2,3 miliardy korun. Meziročně jde o trojnásobný nárůst. Důvodem je rostoucí kurz bitcoinu a dalších kryptoměn. Loňské obchodování ovlivnil příchod koronavirové pandemie.

Míra úspor domácností je na rekordní úrovni

Foto: Shutterstock Společně s posledním odhadem byly zveřejněny i údaje ze sektorových účtů. Uzavření kamenných obchodů a s tím spojený pokles výdajů se odrazil ve výrazném růstu míry úspor domácností. Ta dosáhla historicky nejvyšší úrovně 23,3 %. Meziročně tak byla vyšší o 9,2 pb.

Další finanční stimuly v USA, hrozí citelná inflace

Foto: Shutterstock Americký prezident Joe Biden překvapuje razancí své fiskálně-expanzivní politiky. Dnes v Pittsburghu představí nový balík rozpočtových opatření, v objemu 2,25 bilionu dolarů. Balík sestává zejména z infrastrukturních výdajů, které podle americké administrativy mají být nejrozsáhlejší od doby těch souvisejících s vesmírným programem z 60. let a s programem mezistátní dálniční sítě 50. let. 

Analýza České spořitelny: Petr Kellner a české HDP

Foto: Shutterstock Makroekonomický dopad tragické smrti Petra Kellnera se dá velmi špatně nějak rozumně kvantifikovat: těžko lze odhadnout, jak se bude lišit skutečný vliv aktivit skupiny PPF B.V. na českou ekonomiku od vlivu, který by tyto aktivity do budoucna měly v případě, že by nadále stál v jejím čele.

Kam investovat?
Nejnovější komentáře

Češi berou hypotéční banky útokem, díky koronaviru se topí v penězích

Foto: Shutterstock Tuzemské banky se ocitají pod dosud nikdy nezaznamenaným náporem Čechů dychtících po hypotéce. Těží i z toho, že Češi se „cítí bohatší“ díky zrušení superhrubé mzdy a kvůli nemožnosti realizovat své výdaje v době pandemie jinde. V únoru tak banky poskytly největší měsíční objem hypoték v historii, a to za 29,9 miliardy korun. Letošní únor je tak […]

Nenechte peníze ležet ladem – investujte je!

O peníze jde vždy až v první řadě. S touto starou pravdou bude souhlasit asi každý. Přitom se řada z nás stále dopouští chyb, pokud jde o uložení či investování peněz. Až příliš často neřešíme, kde a za jakých podmínek peníze leží a zda vůbec „vydělávají“. Bohužel jsme pak svědky obrovského růstu objemu peněz, které […]

Odstartovala situace okolo GameStop sociální povstání?

Začátek letošního roku přinesl na akciové trhy něco, co může být předzvěstí daleko větších změn a konce zaběhnutých pořádků. Organizovaná skupina malých investorů vyškolila na GameStopu velké hedgeové fondy. Zeptali jsme se Filipa Kaczmarzyk, člena představenstva XTB a vedoucího obchodního oddělení, jak tuto událost vnímá a jaké může mít další dopady.

Několik úhlů pohledu na pokles české ekonomiky

Hrubý domácí produkt České republiky klesl v roce 2020 podle předběžného odhadu o 5,6 %. Viníka známe – je to nový typ koronaviru. Otázka ale zní, zda je po vládních restriktivních opatřeních 5,6 % špatné číslo, nebo uspokojivé číslo? Bude záležet na úhlu pohledu a také na vaší životní filozofii. Řada ekonomik na tom byla vloni výrazně […]