Radovan Novotný

Odborný asistent FEKT VUT v Brně.

Státní dluh: Budou dnešními dluhy zadluženi naši vnuci?

Politici rádi financují veřejné blaho, vynakládají prostředky na stavění budov a financování štědrého sociálního systému. Financování veřejných statků musí někdo zaplatit, někdo se musí vzdát části svých zdrojů, ať už je to vynaložená práce, půda nebo kapitál. Kdo zaplatí vznikající veřejné dluhy, když příjmy do rozpočtů může vláda získávat buď zdaněním, nebo půjčkami?

Kouzlo života na dluh na příkladu Maďarska

Fasády byly opraveny, okna vyměněna, mnoho lidí bylo zaměstnáno... co není vidět, je financování těchto aktivit dluhem. Pro populistického politika je dluh skvělou příležitostí, jak plnit své sliby. Mávnutím kouzelného proutku vyčaruje prosperitu. Když kouzlo pomine, je občan donucen vzdát se spotřeby a vše zaplatit.

Toxická aktiva, bankovní systém a morální hazard

Hospodský, který si na živobytí vydělává prací v zakouřeném prostředí, který na svou mzdu a zaplacení daní musí natočit nemalý počet piv a obsloužit mnoho hostů, by se možná oprávněně mohl ptát: Jak je možné, že když já koupím moc masa, které se zkazí, tak žádné garance nedostanu?

Úvěrový cyklus: Původ bublin na trzích aktiv?

Roste-li objem poskytnutých úvěrů, rostu i ceny aktiv. Co ale nutně nastane, když banky ztratí důvěru a úvěry přestanou do ekonomiky plynout? A kdy je centrální banka bezbranná a nemůže ovlivnit ekonomiku?

Manipulační pověry zneužívané nejen ve finančním poradenství

Manipulace... Jaké jsou záklaní manipulační techniky? Jak se bránit manipulaci ze strany finančních poradců? A jak naopak obstát před asertivním klientem?

Autopilot rodinného rozpočtu

Jak dosáhnout disciplíny pro dodržení rozpočtu? Co udělat pro to, aby se podařilo plánované výdaje v plánovanou dobu zaplatit? Jak předejít impulsivnímu utrácení? Jak vyjít s penězi a nepoužívat k tomu možná již zastaralou metodu limitování skupin výdajů s použitím hrníčků?

Kam investovat?
Nejnovější komentáře
 • Petr Rajchert: Zabraňme bankrotům. Firmy z cestovního ruchu vyzvaly premiéra k jednání

  Taky jsem řešil jedno storno u Firo a musím říct že 2 měsíce před termínem dovolené, storno "jen" 8 tisíc ze 40 tisícové dovolené mi přišlo docela fér vzhledem k tomu, co vidím jinde. Cestovky by taky měli myslet i na dobu pokoronavirovou, tedy když si dnes vezmou třeba 4 ...

 • Anna: Koronavirus a storno dovolené: Jaké máte možnosti?

  Mám u CK Blue Style zaplacenou dovolenou ve výši 60 tisíc (od prosince 2019 záloha a 14.2.2020 doplatek). Odlet měl být 2.4.2020 do Egypta. Od 14.3.2020 CK nekomunikuje, na chatu mají pouze standardní sdělení a nabídku voucheru (voucher z mnoha závažných důvodů nechci). ...

 • Prosím o pomoc!: Spory o storno s cestovními kancelářemi: Co se změnilo vyhlášením nouzového stavu?

  Dobrý den, V červnu máme odlitat s Cedokem do Egypta a je jasné, ze se tak nestane. Už týden se snažím všelijak s někým komunikovat, ale slečna přes e-mail semnou po napsání e-mailu o storno poplatek přestala komunikovat protože do odletu máme ještě víc jak 60 dnů tudíž by ...

 • Anonym: Koronavirus a storno dovolené: Jaké máte možnosti?

  Nemusí Vám dokazovat že ty peníze opravdu utratily.je to jejich trik a dají Vám voucher aby si Vás zaháčkovali na příští rok.u soudu by to ale dokazovat museli

 • Richard Fuld: Změna mandátu ČNB? Utéci od korunových aktiv?

  Ano, v tomto máte pravdu. Avšak, proč tedy bít na poplach proti novele zákona o ČNB? To je podstata mé reakce. Obojí, tedy akceschopnost ČNB i vlády je v této chvíli třeba podporovat, nikoli planě kritizovat. Vláda bude (na dluh) pouze částečně(!) eliminovat pokles kupní síly ...

Průměrná mzda: V čem mohou být průměrné hodnoty zavádějící?

Průměrná mzda... kdo ji bere? Proč průměrná mzda navzdory krizi vzrostla? Kdo snědl pečené kuře a kdo zůstane hladový? Není vše tak, jak se na první pohled zdá... A jak ovlivnila změna metodiky výslednou průměrnou mzdu?

Deflace: Jak jí lépe porozumět

Chcete lépe porozumět deflaci? Prohlédněte si obrázky, které se k tématu deflace vztahují a s problematikou deflace souvisejí. Co to deflace je, proč tak mocně zasahuje do hospodářství a jak ovlivňuje kupní sílu peněz? Jak deflace souvisí s dluhovou pastí? Proč v deflačních dobách nutně narůstá státní zadlužení?

Jak zvládnout rodinný rozpočet?

Máte přehled o sumě čistých měsíčních příjmů a výdajů svého rozpočtu? Kryjí příjmy stávající výdaje? Co udělat pro vyrovnání rozpočtu? Zůstávají vám peníze v podobě úspor, použitelné pro investování? Tyto a mnohé podobné otázky pomáhá finanční poradce řešit svým klientům.

Který podnikatelský projekt je vhodný pro investici?

Jaké otázky musí nastávající podnikatel zvážit, než se pustí do podnikání? Máte zájem naučit se něco o podnikání a investování s minimální námahou? Vodítka k zodpovězení těchto otázek může poskytnout reality show, která pochází z Japonska a kterou Česká televize uvedla pod názvem Den D.