Radovan Novotný

Odborný asistent FEKT VUT v Brně.

Základy osobních financí: Kam uložit peníze?

Proč je lepší mít peníze uložené v bance než doma? V čem spočívá nevýhoda vkladních knížek? Jak najít a zvolit nejvhodnější způsob uložení svých peněz? Jak zacházet s penězi, aby jejich kupní síla neklesala?

Ztráta zaměstnání: Životní výzva, nebo neštěstí?

Českou ekonomiku trápí a ještě nějakou dobu bude trápit rostoucí nezaměstnanost. Navíc s nárůstem počtu nezaměstnaných lidí se snižuje i možnost najít si práci jinou. Jak tíživá situace na trhu práce dopadá na osobní finance a jak se s tím poprat? Může vláda nezaměstnanost jen tlumit, nebo ji dokáže i odstranit?

První celosvětová krize 1873: Příčina a následky

Dnešní celosvětová krize může vést k zamyšlení, kdy poprvé české území zasáhl hospodářský útlum celosvětových rozměrů. První celosvětová hospodářská krize postihla svět v roce 1873, ve druhé polovině devatenáctého století. Poučení z ní jsou však stále platná... a nerespektovaná.

Krize: Bude mělká a vlekoucí se, nebo hluboká a rychlá?

Roky zdánlivě nekončícího růstu bývají dříve či později vystřídány roky, kdy hospodářství stagnuje nebo dokonce klesá. Proč k takovému kolísání dochází? Jak kolísání hospodářství ovlivňují vlády? Jaký bude asi další vývoj globálního hospodářství pod vlivem stimulačních balíčků uskutečňovaných na dluh?

Jak výběr respondentů při analýzách zkresluje závěry?

Médii prochází nespočet závěrů anket a analýz. Jejich závěry bývají zevšeobecňovány na celou populaci. Špatný výběr respondentů ale dokáže zcela zkreslit výsledky průzkumu. Kdy lze a kdy naopak nelze považovat vzorek za reprezentativní?

Vyhrává Arnold Schwarzenegger boj s financemi Kalifornie?

Kalifornii zmítají politické spory o státní rozpočet. Kalifornie je nucena k úsporám nebo zvyšování daní, musí se zabývat financovanými výdaji. Vidět byla prosperita, dnes se na povrch dostává její zákulisí - vysoké zadlužování.

Kam investovat?
Nejnovější komentáře
 • Filip: Klient říká „Přebývají mi peníze“. Co s nimi?

  Já zainvestoval do podnikání a co mi z toho jde navíc, tak jsem probral s partners poradcem a dávám si to do fondů, kde vím že je budu moci lépe zhodnotit než doma pod matrací.

 • Ztraceni: Záhada kurzového závazku ČNB

  Polemizovat s rádoby odborníky na ekonomiku je beznadějné. Oni nás přesvědčují o existenci perpetum mobile. Velmi slušně se živí, nic nevytváří, zamlčují, že peníze na platy ředitelů bank, analytiků trhu a různých na systému přisátých individuí se musí někde ...

 • pan Pavel: Daniel Gladiš: Tesla není perspektivní investice

  Tady se tento příklad taky hodí: Na trhu jsou právě 3 firmy. Jedna má kapitalizaci 7 000 peněz. Druhá 2 000 peněz. Třetí 1 000 peněz. Chci investovat právě 1 000 peněz. Jaký podíl každé firmy poptávám, pokud investuji podle tržní kapitalizace? U které ze 3 firem vytvářím ...

 • pan Pavel: Záhada kurzového závazku ČNB

  Jak?

 • Richard Fuld: Záhada kurzového závazku ČNB

  Odpověď panu Pavlovi: Vyloučit, že za růst mezd a důchodů může ČNB, lze samozřejmě zcela bezpečně. :-)

Státní dluh: Budou dnešními dluhy zadluženi naši vnuci?

Politici rádi financují veřejné blaho, vynakládají prostředky na stavění budov a financování štědrého sociálního systému. Financování veřejných statků musí někdo zaplatit, někdo se musí vzdát části svých zdrojů, ať už je to vynaložená práce, půda nebo kapitál. Kdo zaplatí vznikající veřejné dluhy, když příjmy do rozpočtů může vláda získávat buď zdaněním, nebo půjčkami?

Kouzlo života na dluh na příkladu Maďarska

Fasády byly opraveny, okna vyměněna, mnoho lidí bylo zaměstnáno... co není vidět, je financování těchto aktivit dluhem. Pro populistického politika je dluh skvělou příležitostí, jak plnit své sliby. Mávnutím kouzelného proutku vyčaruje prosperitu. Když kouzlo pomine, je občan donucen vzdát se spotřeby a vše zaplatit.

Toxická aktiva, bankovní systém a morální hazard

Hospodský, který si na živobytí vydělává prací v zakouřeném prostředí, který na svou mzdu a zaplacení daní musí natočit nemalý počet piv a obsloužit mnoho hostů, by se možná oprávněně mohl ptát: Jak je možné, že když já koupím moc masa, které se zkazí, tak žádné garance nedostanu?

Úvěrový cyklus: Původ bublin na trzích aktiv?

Roste-li objem poskytnutých úvěrů, rostu i ceny aktiv. Co ale nutně nastane, když banky ztratí důvěru a úvěry přestanou do ekonomiky plynout? A kdy je centrální banka bezbranná a nemůže ovlivnit ekonomiku?