Radovan Novotný

Odborný asistent FEKT VUT v Brně.

Přijetí eura se odkládá – na neurčito

Odpůrci přijetí eura mohou být spokojení, euro se odkládá a není na pořadu dne. Nedávno publikovaná zpráva Ministerstva financí a České národní banky hovoří o tom, že „je velmi nepravděpodobné, že ČR bude ve střednědobém horizontu schopna plnit všechna maastrichtská konvergenční kritéria“.

Proč se nedaří řídit růst spotřebitelských cen?

Funguje cílování inflace? Lze skutečně z centra ovlivňovat, aby ceny rostly nebo klesaly, aniž by toho bylo dosahováno mocí zákonodárnou nebo výkonnou? Může se v době útlumu dařit ceny spotřebitelského koše cíleně zvýšit, aniž by vznikaly náklady, které bude muset někdo zaplatit?

V zajetí neviditelné ruky trhu

Jak poptávka a nabídka předurčuje tržní cenu? Neviditelná ruka trhu vede každého k té činnosti, která umožní uspokojit jeho vlastní potřeby. Jak neviditelná ruka určuje co, jak a pro koho vytvářet? A proč není „ekonomické sobectví“ špatné?

Počátky lidového peněžnictví aneb Proč zlato vede?

Jakými argumenty Kampelík obhajoval vznik záložen? Pomohlo tehdy zakládání kampeliček hospodářskému rozvoji? Co je tichou, ale hmatatelnou vzpomínkou na tuto dobu? A proč lidé mají stále rádi investici do zlata?

Lze najít rovnováhu mezi výnosem, riziky a likviditou?

Podobně jako se sedlák může rozhodovat, jaké plodiny bude pěstovat, může se investor rozhodovat, které investiční příležitosti využije, jak sestaví své portfolio. Sedlák i investor zvažuje výnosy, a musí zvažovat i rizika. Přijde-li špatné počasí, mohou být výnosy menší, než byly výnosy očekávané.

Sedm návyků skutečně efektivního člověka

Chcete být skutečně efektivní v dosahování svých cílů? Stačí dodržovat sedm základních pravidel a vše půjde mnohem snadněji. Jak se nenechat vláčet okolnostmi? Základem je mít jasně stanovený cíl a kráčet za ním.

Kam investovat?
Nejnovější komentáře
 • Žaloba: Koronavirus a storno dovolené: Jaké máte možnosti?

  Dobrý deň, ak budete podávať žalobu na CK blue style, rada sa pripojím. Storno poplatky mali byt vo výške 2x1.500,- + poistenie vo výške 1.180,- a dnes mi prišlo e-mailom, že poplatky na odstúpenie od zmluvy o zájazde budú vo výške 15.180,-. Nie sú schopní mi doložiť ...

 • Jana2.: Koronavirus a storno dovolené: Jaké máte možnosti?

  Pokud se od června bude létat,máme tu na podzim další vlnu epidemie.Šílené!!

 • Eva: Koronavirus a storno dovolené: Jaké máte možnosti?

  Začátek července? Nikdo neví co bude za hodinu a proto nelze 100 % tvrdit, že se zájezd neuskuteční. Smlouvy mají být dodržovány, to už je podstata smlouvy jako takové. Všechny informace potřebné pro Vaše rozhodnutí jak postupovat a jakou odpovědnost za své jednání nést ...

 • Eva: Koronavirus a storno dovolené: Jaké máte možnosti?

  Když potřebují prodat zájezd tak se člověku často až úlisně podbízí, ale když je třeba řešit problémy, tak najednou nejsou k zastižení, a když náhodou jsou, tak jsou často i velmi nepříjemní. Řešíme doma 3 rúzné cestovky, ale je to jako přes kopírák. Neochota, ...

 • Blue style: Koronavirus a storno dovolené: Jaké máte možnosti?

  Dobrý den. Tak mám úplně stejný problém.Odlet v červenci a zaplaceno za čtyřčlennou rodinu 29000,-. Teď si chtějí za storno nechat 26000,-. Je to neskutečné.

Kam investovat své úspory?

V diskusním fóru jedné banky se diskutující obrátil se žádostí o radu: „Mám volných půl miliónu korun, které mohu na půl roku postrádat. Poraďte mi prosím, jak je co nejlépe zhodnotit.“ Později diskutující svou situaci popsal blíže: „Chystám se utrácet, ale právě až za půl roku, a na tu dobu bych je potřeboval někam výhodně uložit.“

Projevuje se krize ve Velké Británii jinak než v Česku?

Lidé pod vlivem krize začali šetřit v restauracích, u holiče, u kadeřníka... a dalších službách. Poskytovatelé služeb je chtějí přilákat zpět různými akcemi typu „ceny za úvěrové tísně, všechno 9 liber“, klienti bank vybírají z bankomatů bez poplatku. Čím se liší projevy krize v Česku a ve Velké Británii?

Velká deprese: Pokles cen a zamrznutí úvěrů

Důsledkem Velké deprese 30. let minulého století byla také deflace a zamrznutí úvěrových zdrojů. Svědčí o tom mnohé obecní kroniky. V čem se současná krize liší? Padneme do vlekoucí se deflace, nebo se máme obávat spíše inflace a hyperinflace?

Základy osobních financí: Finanční a jiné rezervy

Finanční rezerva, tedy odložení jistých prostředků v likvidní podobě na horší časy, představuje jeden z nosných pojmů osobních financí. V době hospodářského útlumu začíná foukat ze strnišť a mnozí jsou zaskočeni, že přišel sychravý podzim a studená zima, jejíž příchod nikdo nečekal.