Petr Šafránek

Ochrana spotřebitele? Jenom když se to zrovna hodí!

Ochrana spotřebitele je v poslední době skloňována ve všech pádech, mimo jiné i v souvislosti s připravovanou rozsáhlou novelou zákona 38//2004 Sb. o pojišťovacích zprostředkovatelích. Legislativa důchodové reformy však jasně ukazuje, že nejde o žádný koncepční prvek naší legislativy, ale že je používána zcela účelově jenom tam, kde se to zrovna hodí.

Rizika zprostředkování II. pilíře důchodové reformy

Stát přenáší některá rizika spojená s účastí ve II. pilíři důchodové reformy na zprostředkovatele, přičemž zakazuje penzijním společnostem tuto skutečnost kompenzovat zprostředkovatelům přiměřenou odměnou.

Kvalita za přepážkou banky? Ani omylem!

V mnoha diskusích nejenom na tomto serveru je probírána kvalita služeb finančních zprostředkovatelů, vykonávajících činnost jako OSVČ. Tyto diskuse často vyznívají tak, jako by jedinou zárukou kvality byl pracovní poměr a odpovědnost zaměstnavatele za své zaměstnance. Osobně jsem se přesvědčil, že je to zásadní omyl.

Pozor na odbornou způsobilost!

Pojišťovacím zprostředkovatelům se blíží konec dvouleté lhůty, ve které musí složit odbornou zkoušku. Jinak jim hrozí vyškrtnutí z registru ČNB, upozorňuje PETR ŠAFRÁNEK z AFIZ.

Máte správné podnikatelské oprávnění?

Řada finančních poradců podniká na základě nesprávného živnostenského listu, upozorňuje PETR ŠAFRÁNEK.

Multilevel, nebo letadlo?

Na finančním trhu působí firmy založené na známém principu letadla, upozorňuje PETR ŠAFRÁNEK.

Kam investovat?
Nejnovější komentáře
 • Richard Fuld: Změna mandátu ČNB? Utéci od korunových aktiv?

  Ano, v tomto máte pravdu. Avšak, proč tedy bít na poplach proti novele zákona o ČNB? To je podstata mé reakce. Obojí, tedy akceschopnost ČNB i vlády je v této chvíli třeba podporovat, nikoli planě kritizovat. Vláda bude (na dluh) pouze částečně(!) eliminovat pokles kupní síly ...

 • Karel: Změna mandátu ČNB? Utéci od korunových aktiv?

  Pravda. QE není tisk peněz. Ale peníze vznikají v okamžiku, kdy stát nově vytvořené prostředky, které obdrží od obchodní banky za nově vydané dluhopisy, utratí nebo rozdá lidem. To má také vliv na inflaci. A ve výsledku je úplně jedno, jestli bude emise dluhopisů probíhat ...

 • Petr Fiala: Bezpečné zhodnocení peněz v roce 2020

  Tak vědět odpovědi na ty otázky si myslím že je asi základ než se do toho člověk pustí. Mně s investicemi dost pomohl můj partners poradce, v podstatě mě nasměroval do toho, co pro mě bude nejvhodnější a aby to pro mě nebylo moc riskantní.

 • R.Novotný: Změna mandátu ČNB? Utéci od korunových aktiv?

  Pane Fulde, děkuji za Vaše komentáře. Díky za upozornění, že (1) jde o nákupy na sekundárním trhu, mohlo být uvedeno. Že jde o bianco šek pro vládu a možnost poskytovat peníze na proplácení vládních účtů, jsem snad nenapsal. (2) Chápu a díky za rozbor, jak i ...

 • ČEDOK: Koronavirus a storno dovolené: Jaké máte možnosti?

  Dobrý den, prosím o radu. dovolená nás stála 150tis, odlet 1.července 2020, stornopoplatky dnes 2.dubna vyčísleny na 100tis. nechtějí předložit podklady na udajné reálné náklady, přijde mi to absolutní nesmysl a blud. Poradíte někdo kam se obrátit.

Co skutečně vyžaduje ochrana spotřebitelů?

Neztěžujme vstup do oboru. Soustřeďme se raději na povinnost náhrady škody, doporučuje v souvislosti s novými pravidly pro finanční poradce PETR ŠAFRÁNEK.

Provize a etika ve finančním poradenství

Provize jako by byla v očích některých lidí něco snad až nemorálního. Příčinu hledejme v samé podstatě finančních produktů a způsobu jejich prodeje, říká PETR ŠAFRÁNEK.

Využijme jedinečnou příležitost

Využijme jedinečnou příležitost a hledejme společně rozumnou podobu regulace zprostředkování a poradenství na finančním trhu, vyzývá PETR ŠAFRÁNEK.

Dobrý poradce nemusí být i dobrý manažer

V diskusních příspěvcích na tomto serveru se očividně střetávají dvě filozofie přístupu k poskytování služeb na finančním trhu, říká PETR ŠAFRÁNEK.