Petr Fejtek

Rok fondům nijak nepřál, ale…

Situace i nálada na trzích nebyla nijak příznivá, není tedy asi nijak překvapivé, že ani naši investoři neskákali nadšením. Zatímco v letech 2009 i 2010 naše fondy vydělaly, loni ztratily akciové, smíšené a dokonce i mnohé dluhopisové. Fondy peněžního trhu skončily sice v plusu, ale nejvýš v desetinách procenta.

Další špatný měsíc – nejen pro fondy

Za listopad fondy opustilo naše fondy přes 2,1 miliardy korun. Tím tedy srpnový 2,4miliardový letošní smutný rekord nepadl, ale jinak jsme horší bídu viděli naposled na jaře roku 2009. Přesto je „rozvrh hodin“ opět jen poměrně stabilní a při vší nepřízni trhů vlastně přijatelný: z peněžní trhu odešlo 1,4 miliardy a další miliarda šla z kont zajištěných.

Do fondů jdou odvážnější

Přes poměrně děsivé vlnobití na světových trzích se v posledních měsících našim fondům dost daří. Tedy nejen překvapivě, ale i silně diferencovaně: z fondů jako celku skoro miliarda odešla, ovšem přitom 1,75 miliardy korun opustilo fondy peněžního trhu a zajištěné. Do těch ostatních tedy přišlo (a zčásti se jistě přesunulo) přes tři čtvrtě miliardy korun.

Lidé stále ještě fondy neodepisují

Nejistota investorů dostává stále další a další „nášup“. Bublina na zlatě a úprk do švýcarských franků jsou jen projevy globálního zoufalství. Hledání bezpečného přístavu je totiž podobné hledání příslovečné jehly v kupce sena, jen není vůbec jisté, zda tam nějaká jehla vůbec je. A trhy? Ty lámou hůl jednu za druhou.

Neklidné léto fondů i trhů

Místo prázdninového poklidu se na nás valí jedna povodňová vlna za druhou. Když nejde o skutečnou povodeň na našem severu, zachraňuje celá Evropa svůj předlužený jih a to ani raději nehovořit o fiskální potopě za velkou louží. Takže ani trhy nevědí, co s načatým večerem.

Ani v květnu fondy nekvetly

Tak jako předchozí, ani pátý letošní měsíc nejen žádné peníze do fondů nepřinesl, ale naopak další miliarda je fuč. Jenže proti 900 milionům z fondů peněžního trhu plus 700 milionům ze zajištěných fondů není možné naordinovat odpovídající protijed. Takže ta miliarda vlastně není žádný neúspěch.

Kam investovat?
Nejnovější komentáře

Legislativní Fukušima pojišťovacích zprostředkovatelů

K výbuchu jaderné elektrárny přirovnávají mnozí překvapení, které vyvolává připomínkové řízení, do nějž vpadl vládní návrh novely zákona, „kterým se mění zákon č. 38/2004 Sb., o pojišťovacích zprostředkovatelích a samostatných likvidátorech pojistných událostí a o změně živnostenského zákona“.

Optimismus stále (ještě) žije

Přestože ani v dubnu se naše fondy nevyhrabaly z odkupů, situace není nijak beznadějná. Tři čtvrtě miliardy korun z nich sice lidé vyzvedli, ale půlmiliarda odešla z fondů peněžního trhu a skoro 400 milionů ze zajištěných fondů, takže ze skutečně „investičního“ hlediska není situace nijak tragická.

Fondům zjara stoupá míza

Ani březen sice ještě nedosáhl do kladných vod, ale půlmiliardový úbytek je vlastně docela dobrý výsledek. Když totiž nepočítáme peněžáky (což nejsou žádné investice), vidíme skoro 900milionový příliv. Zdá se tedy, že fondy se z nejhoršího alespoň zvedají a zejména poslední březnové týdny dokázaly trvalé krvácení peněžáků dokonce i překonat.

Media podřízla budoucí hospodářský růst

Marketing penzijní reformy nebyl šťastný. Časová souvislost se zvýšením DPH byla přímo nešťastná. Přestože šlo o racionální vysvětlení rozpočtového zdroje na reformu, jen málokdo je u nás racionální. Navíc součástí byla i důležitá složka, o které se prakticky nemluvilo: snížení vedlejších nákladů práce.