Ondřej Záruba

ekonom

Procter & Gamble: Doporučuji koupit

Procter & Gamble je největší společností z oblasti produktů do domácnosti. Začínala jako svíčkařská a mýdlařská firma. Dnes dodává potřeby pro domácnost a produkty osobní spotřeby po celém světě. Proč ji koupit?

Pfizer: Farmaceutický gigant

Fundamentálně proniknout do oboru farmacie je obsahově náročné. Ovšem ignorace farmaceutického byznysu by byla chyba, která by mohla mít velké náklady obětované příležitosti. Firma Pfizer dokáže velikostí vytvořeného zisku trumfnout jiné rádoby honosnější giganty.

Tabák a potraviny… vhodná akciová investice?

Jíst musíme všichni. A kuřáci kouří navzdory restrikcím a růstu cen cigaret. Jak si stojí producenti potravin, nápojů a tabákových výrobků? Koho čeká zářná budoucnost?

General Electric: Gigant, slibující technologie a diverzifikaci

Typický konglomerát. Továrna na všechno. Od zářivky po letadla přes finance. Společnost zaměřená na technologie a know-how. Trhy čekají na její výsledky a podle nich odhadují vývoj světové ekonomiky. Je všude.

Trvanlivé zboží aneb General Motors před krachem?

General Motors zaznamenala v loňském ztrátu přesahující tržní hodnotu společnosti. Přesto vyplácí dividendu. Je před krachem? A jak se daří dalším americkým společnostem ze segmentu „consumer durables“?

Diverzifikujete správně?

Investiční poradce skládá portfolio z podílových fondů. Lákají ho Emerging Markets. Říká si, že mají největší potenciál, ale uvědomuje si riziko takové investice. Tak se rozhodne portfolio proložit několika fondy z vyspělých ekonomik. Diverzifikoval správně? Dá se to dělat od oka?

Nejnovější komentáře
 • Pavel: A další regulační mýtus objasněn

  To jako když mi někdo něco nabídne, tak to musím koupit? Ne, nemusím. Bohatý není člověk jen tím, co vydělá, ale taky tím, co neutratí. Já dokonce, představte si to, úplně zadarmo, radím svým kamarádům v mnoha záležitostech od elektřiny po nákup toho či onoho a základem ...

 • Insider: A další regulační mýtus objasněn

  A o zrušení daňových úlev u životního pojištění jste už slyšeli? Poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher chce navrhnout zrušení daňových úlev u životního pojištění. Podle něj by tak kontroverzní produkt neměl požívat státní podpory. Stát by si díky tomu na daních ...

 • Anonym: Proč nezrušit přísedící u soudu? Řeší i ekonomické kauzy

  Dřív byl autor komunikativnější. Asi dostal novinářskou facku, tak se zklidnil a další rozhovor už nedá...

 • Martin Kaláb: A další regulační mýtus objasněn

  Správný přístup. Nechat poradce zjistit varianty, nakalkulovat, namodelovat a pak hezky šup na internet, nebo na pobočku. Přece nebudeme živit ty zlodějské poradce. Nedej bože, aby náhodou za svou práci taky třeba dostali zaplaceno. Tak se na ně musí!

 • HB: A další regulační mýtus objasněn

  Po 8 letech v přímém prodeji / centrále to vidím jako hlavní vztah si co nejjednodušeji vydělat. Takže pokud jsou provize vypláceny na základě poplatků začnou všechny dotazníky vycházet dynamicky, pokud jsou provize závislé od objemu najednou je převaha konzervativních ...

Kam investovat?
Maloobchodní řetězce: Výborná příležitost k nákupu!

Maloobchodní řetězce vynikají obrovskými tržbami a malými maržemi, navíc se jedná o velmi procyklické odvětví. A vzhledem k tomu, že USA nezažívá v poslední době zrovna hospodářský rozmach, vyvstává otázka, zda-li nenastala vhodná chvíle k nákupu takových firem. Domnívám se, že ano.

Top Gun aneb Američtí zbrojaři

Kdekdo říká, že USA jsou státem krvelačných válečníků. O tom, zda-li je to pravda, spekulovat nebudu. Jisté je jedno. USA za sebou mají největší a nejmodernější vojenský arzenál ze všech zemí světa.

Investorský zeměpis: Přátelé ze silikonového údolí

Pokračujeme toulkami americkou ekonomikou. Tentokrát jsme zaparkovali ve slunné Kalifornii, kde se soustředí drtivá majorita špičkové technologie. Představíme si deset nejvýznamnějších představitelů hardwarového byznysu v USA a podíváme se na ně pohledem potenciálního investora.

Investorský zeměpis: Softwaroví králové

Softwarový průmysl už dávno není v plenkách, ale firmy, které ho ovládají, většinou ještě rostou nejrychleji ze všech. Poté. co splaskla Dot-com bubble, se objevuje mnoho investorů, kteří tomuto sektoru nevěří nebo se obávají velmi rychlých propadů hodnoty těchto firem.