Ondřej Záruba

ekonom

Proč neinvestovat do akcií

Rozumný člověk, který používá mozek, si při investování klade otázky: Co můžu získat? Co můžu ztratit? Má to smysl podstupovat? A u investic do akcií riziko není zaplaceno výnosem.

Veřejně obchodovatelné akcie jsou pro hlupáky

Budu psát bez obalu. Tentokrát na téma veřejně obchodovatelných akcií. Chceme se chovat jako hlupáci? Já rozhodně ne. Vy ano? Předpokládám, že také ne. A kdo se jako hlupák chová? Každý, kdo investuje do veřejně obchodovatelných akcií. Proč?

Zisk a automobilky? Jak kde…

Na automobilový průmysl dopadla světová recese plnou vahou. Jen silní přežijí. A jen dobří přežijí se ziskem. Kterým automobilkám se podařilo dosahovat zisku i v letech útlumu?

Automobiloví giganti: Koho převálcovala krize?

Jak zahýbala finanční krize světovými automobilkami? Kdo v testu přežití obstál a kdo naopak tratil? Nejvíc ztratil General Motors a získaly čínské a indické vozy!

Automobilový průmysl: Kam spěje?

Odbyt amerických automobilů klesá. Klesá i význam tradičních automobilek. Do popředí produkce se dostává Volkswagen. Proč? A jak zamávalo šrotovné automobilovým průmyslem? Očekávání rozhodně nesplnilo.

Automobilový průmysl: Kdo je leaderem trhu?

Automobilový průmysl zažil krušný rok. Bez šrotovného by mu bylo ještě hůře, ale s ním budou potíže přetrvávat déle. Kdo se s nepříznivou situací vypořádal nejlépe a zůstal na špici automobilové produkce?

Kam investovat?
Nejnovější komentáře
 • Radek: Předčasný důchod: Kolik dostanete při vysokých a nízkých příjmech

  Nemocní lidé mají nemocenskou nebo invalidní důchod. A ve vyšším věku nikdo nikoho pracovat nenutí - stačí, když si v průběhu života spoří a může jít do penze v kolika chce. Máte zajímavý rozpor v tom, že stát rozprodal "stěžejní fabriky", přičemž následně ...

 • vasek: Fond-show: Pioneer Strategic Income

  jsem na tento seriál natěšen. tak uvidíme :)

 • Renda: Předčasný důchod: Kolik dostanete při vysokých a nízkých příjmech

  Je to ostuda, když po nemocných a starých lidech, navíc když není práce stát vyžaduje, aby tak dlouho pracovali. Měli to nechat alespoň tak, jak to bylo za komunismu. I tak je odchod v 60 letech pro mnohé velkým problémem a každodením utrpením vydržet dělat, zvláště když již ...

 • Empetka: Jak ovlivňují odpracované roky výši důchodu

  To jsem zvědavý, jak se projeví poslední plošné zvýšení platů státem placených lidí na důchodech. Tito lidé jsou přece také placeni státem. Podle přijaté formulky zvyšování důchodů by to mělo být polovina zvýšení v platech + inflace, to je 7 až 8%.

 • Pavel Hanzl: Kolik přinese rada finančního poradce?

  Pane já, poctivě vám odpovím na vaše otázky, je-li to vůbec nějak možné. "Pane Hanzle, Vy jste vážně směšný. Jak jste přišel na to, že Vás nemám rád ? To jen proto, že mám jiný názor než Vy, tudíž nesouhlasím s Vaším příspěvkem ? Jediný rozdíl mezi námi ...

Automobilový průmysl aneb USA německou továrnou

Automobilový průmysl má již největší rozmach za sebou. Proč? Největším výrobcem automobilů se stává Čína. Jak mohla předstihnout Německo i USA? Co stojí za úspěchem světové jedničky - Japonska? A proč se výroba automobilů drží i v rozvinutých zemích?

Analýza automobilového průmyslu: Obecně na téma automobilového průmyslu

V dnešním článku začínáme nový seriál zaměřený na fundamentální analýzu automobilového průmyslu. V něm se dozvíme vše od jeho počátků přes geografické rozdělení až po zhodnocení příčin vzniku současných problémů.

Komoditní riziko: Ovlivňují komodity akciové trhy?

Akciové a komoditní trhy se vzájemně ovlivňují. Ale... ovlivňují akcie ceny komodit, nebo naopak? A nebo mezi nimi závislost není žádná? U kterých komodit je závislost nejvyšší? Vede zlato, ropa, nebo jiná komodita?

Úrokové riziko: Centrální banka je bezzubá

V době recese a klesajících trhu se centrální banky snaží... a snižují úrokové sazby. Jaký dopad mělo snížení úrokových sazeb FEDu na úvěrové instrumenty? A jak se projevilo na akciových trzích?