Ondřej Klečka

Burzovní deriváty: Mnohem více než jen „druhé housle“

Burzovní deriváty nemohou konkurovat OTC derivátům v rozšířenosti ani objemu či počtu obchodů. Jsou však historicky prvními deriváty, ze kterých OTC nástroje vznikly až mnohem později. Burzovní deriváty navíc nyní inspirují regulátory.

Populární měny aneb Co je v kurzu

Likvidní trhy (vhodné pro rychlé otevírání a uzavírání pozic) existují téměř výhradně pro deriváty s bazickými instrumenty měnové nebo úrokové povahy. Tyto deriváty jsou denominovány v určitých měnách. Jaké měny jsou „v kurzu“? A proč?

Hledání likvidity na OTC trzích

Teorie říká, že mimoburzovní deriváty jsou šité na míru našich potřeb a přání. „Mělo by se“ tedy jednat o nestandardizované kontrakty, pro které neexistuje představa likvidního sekundárního trhu. Velká aktivita na OTC trzích však realitu od teorie odklání.

Někdo OTC rád „hrubě tržně“

Pro měření derivátů neexistuje žádná veličina, která by nám uspokojivě vykreslila univerzální obraz o dění na derivátových trzích. Existují různé veličiny, poskytující velmi odlišné skizzy o situaci na trzích. Následně je nutné z těchto úsečných informací poskládat pestrou mozaiku.

Kde hledat derivátový mainstream?

Různé druhy derivátů jsou různě oblíbené a obchodované. I velmi významné změny některých druhů nemají žádný dopad na vývoj celkových OTC statistik, naopak sebemenší změny úrokových OTC derivátů se v celkových měřeních velmi významně projeví.

Turbulence zvané: „OTC deriváty“

Vše co můžeme dnes říci o OTC derivátech, už zítra nebude pravdou. Tyto nástroje prochází nejradikálnějším faceliftem z dílny amerických a evropských regulátorů. Poznáme je poté ještě?

Kam investovat?
Nejnovější komentáře
 • Sprosté jednání CK: Koronavirus a storno dovolené: Jaké máte možnosti?

  No tak já jsem na tom o něco lépe mně dluží CK BS " jenom" 21 tisíc.V emailu mě nabídli zrušit smlouvu podle par.3 což jsem udělal 6.5.2020 s tím ,že mi pošlou peníze co nejdříve.Zatím nic nevrátili.Oni prostě vyčkávají ,že do CK nacpe stát 10 miliard jak CK po státě ...

 • Anna: Koronavirus a storno dovolené: Jaké máte možnosti?

  Ozvala se mi právnička VOP (Ombucman) na mou stížnost, a sdělila mi, že stížnost na Zákon o CK může podat k ÚS pouze prezident (ten to neudělá, protože zákon podepsal a nás má ... jsme mu ukradeni) a nebo právník. Všichni prý ví, že zákon je protiprávní, ale nikdo ho ...

 • storno poplatky a beznaděje důchodců: Cestovky budou před krachem zachraňovat jejich klienti

  Všichni moudří a bohatí by mě mohli poradit, co mám dělat. Zařizovala jsem v lednu Tunis 2x dva manželské páry. Jsme ročníky l949 2x: 1x 1951 a 1x1936. S odletem dovolené 4.9.2020. V současné době by nám Ck Fischer umožnil storno za částku 1490,- Kc/os. a vzal by si ještě ...

 • Zámek Trnová: Vyjádření ke zkresleným a nepravdivým informacím Ing. Ivana Pilipa

  Jak prosím celá kauza dopadla?

 • Bohužel: Koronavirus a storno dovolené: Jaké máte možnosti?

  Všimli jsme si již dříve, že to co veřejně prezentují v mediálním prostoru nejrůznější osoby z prostředí cestovního ruchu, nebývá tak úplně pravda. Někdy je to jen nepřipravenost, někdy zase naprosto vědomá lež, která je ale v ČR běžnou normou. Nic s tím udělat ...

Deriváty… hrozba nebo výzva?

Před krachem Lehman Brothers se o ně nikdo nezajímal. Jejich regulace je dnes předmětem jednání představitelů EU a diskuse o nich se vede i na akademické půdě. Jsou považovány za příčinu mnoha problémů. Tvoří se kvůli nim Basel III a nové výpočty kapitálové přiměřenosti. Pro účastníky finančních trhů se staly fenoménem a v účetnictví působí jako červený hadr na finanční úřady. Jde o deriváty.