Miloslav Šimek

Jednorázová investice: 50% šance na 10,5% zisk… realita?

Od 70. let byla pravděpodobnost vyššího než 10% ročního zhodnocení přes 50 %. Naopak pokud jste investovali jednorázově koncem 20. let minulého století, téměř 10 % jste prodělali. Jak se postavit k riziku jednorázové investice? A jaké to riziko je?

Pravděpodobnost: Riziko, nebo jistota?

Znáte pravděpodobnost, s jakou na 10letém nebo 15letém investičním horizontu proděláte? Na 10letém horizontu máte šanci na ztrátu vyšší než 9 %. Na 15letém se snižuje téměř na polovinu. Všechno má ale svá úskalí...

Investice, historie a o čem se moc nemluví

Začít investovat v lednu, v únoru... nebo v prosinci? I na takových maličkostech závisí zhodnocení na 10letém investičním cyklu. A jak moc záleží na tom, zda se jedná o pravidelnou nebo jednorázovou investici?

Očekávané zhodnocení pravidelné investice

Je lepší jednorázová investice, nebo pravidelné investování? Jak moc se liší výnosy podle zvoleného přístupu? Průměrný výnos kolem 8 % ročně je spíše teoretický... a v praxi podílových fondů vzácný.

Jednorázová investice: Jaký výnos očekávat?

Trhy dlouhodobě rostou. Jaké zhodnocení lze očekávat? A jak se projevují výrazné poklesy na jednorázové investici? V horizontu 10 až 15 let vydělala i investice uskutečněná před výraznými poklesy. 15letý investiční horizont přináší vyšší roční zhodnocení.

Riziko finančních trhů: Jednotlivec vs. skupina

Dav může rozdupat úsudek jednotlivce. Jak může skupinové jednání změnit rozhodnutí jedince? A proč býci ztratili svou převahu na finančních trzích?

Kam investovat?
Nejnovější komentáře

Investiční a občanské riziko: Podobnosti a rozdíly

Proč nám některá rizika nevadí, běžně je podstupujeme a proč, když slyšíme o rizicích finančních trhů nám vstávají vlasy hrůzou? Omlouvám se za ten výraz, ale u někoho to tak skutečně může být. Mít akciové portfolio -50 % jistě není vůbec příjemné...

Je riziko jen na finančních trzích?

Již několik měsíců jsme svědky propadu cen na finančních trzích. Slova jako propad, krach, riziko investic se objevují mnohem častěji než kdy dříve. Už jsme na konci a přijde obrat, nebo pokles bude ještě pokračovat? Najdou i tací, od kterých lze slyšet: „Vidíš, já říkal, že ten produkt je riziko.“ Jenže... kde není?

Jak si vedou penzijní fondy? Bída…

Penzijní fondy již oznámily připisované výnosy. Za loňský rok si penzijně připojištění v průměru v reálném zhodnocení přišli na neuvěřitelný výnos 0,1 %. Jak se pohybují dlouhodobé reálné výnosy penzijního připojištění?

Finanční trhy v reálu

Stále častěji se lze setkat s více či méně odbornými články o finančních trzích a o obchodování. Zmiňují se nejrůznější indikátory, jejich použití, kombinace apod. Méně se však již můžeme setkat s popisem vlastního života konkrétních trhů.