Luboš Smrčka

Autor vyučuje na VŠE.

Ministr Kalousek řeže do mrtvého

Ministr financí Miroslav Kalousek s velkým halasem zveřejnil svůj návrh škrtů ve státní správě. Přiznávám mu, že konečně otevřel toto téma. A rovnou dodávám: Jsou to řezy, ale řezy do mrtvého. Taková plastická chirurgie.

Jak by vypadal bankrot Řecka (Česka)

Milion řádků bylo napsáno o „bankrotu Řecka“, ale velmi málo o tom, jak takový bankrot vlastně proběhne. Protože se může snadno přihodit i Česku, mělo by nás to zajímat.

Odvrácená strana osobních financí: Zadlužení, osobní bankrot a exekuce

Pro správné pochopení otázky dluhu je potřebné přesně chápat pojem úrok a jeho vývoj v dějinách, protože úrok je rozhodujícím atributem dluhu a také tím srovnáním, které nejpřesněji ukazuje „cenu peněz“. Má být úrok považován za nemravný?

Pojištění: Krytí rizik a bezpečnější investice

Pojištění slouží především ke krytí rizik. Může být ale využito i k tvorbě rezerv. V této oblasti jsou především kapitálová pojištění sice dražší, ale bezpečnější než klasické investice. Proč? Naopak státem organizované důchodové pojištění je spíše daní.

Trhy: Pod palbou regulace a daní

Volný trh již dávno není realitou. Rizika jsou opticky snižována regulací a finančními institucemi umně maskována. Výhodnost investičních příležitostí ovšem ovlivňují také daně - z nevýhodných investic dělají výhodnější, výhodné dokáží zlikvidovat.

Je možné táborákem platit dluh?

Schválně jsem si nechal pár dní odstup od demonstrací proti „hamižnosti bankéřů a politiků“, které podle některých „pohnuly světem“. Nechtěl jsem být sžíravě ironický a možná nadbytečně krutý. Ale ani několik dnů časové mezery nemůže snížit idiocii těch protestů.

Kam investovat?
Nejnovější komentáře
 • pan Hanka: Investovat do indexu, nebo aktivně řízeného fondu?

  Opravte si nesmysl v článku. Už jsem vám to naznačil několikrát: vážení podle tržní kapitalizace neznamená, že od firem poptáváte jiné podíly. Není tedy důvod, proč by se měly měnit váhy. Vezměte si příklad se 3 firmami, který jsem tady uvedl. Když už mi z nějakého ...

 • Filip: Klient říká „Přebývají mi peníze“. Co s nimi?

  Já zainvestoval do podnikání a co mi z toho jde navíc, tak jsem probral s partners poradcem a dávám si to do fondů, kde vím že je budu moci lépe zhodnotit než doma pod matrací.

 • Ztraceni: Záhada kurzového závazku ČNB

  Polemizovat s rádoby odborníky na ekonomiku je beznadějné. Oni nás přesvědčují o existenci perpetum mobile. Velmi slušně se živí, nic nevytváří, zamlčují, že peníze na platy ředitelů bank, analytiků trhu a různých na systému přisátých individuí se musí někde ...

 • pan Pavel: Daniel Gladiš: Tesla není perspektivní investice

  Tady se tento příklad taky hodí: Na trhu jsou právě 3 firmy. Jedna má kapitalizaci 7 000 peněz. Druhá 2 000 peněz. Třetí 1 000 peněz. Chci investovat právě 1 000 peněz. Jaký podíl každé firmy poptávám, pokud investuji podle tržní kapitalizace? U které ze 3 firem vytvářím ...

 • pan Pavel: Záhada kurzového závazku ČNB

  Jak?

Limity lidského chování

Otázka rodinných financí popřípadě osobního bohatství je brána povětšinou jako otázka po možnostech, způsobech a metodách investování volných finančních prostředků. To je však chápání velmi úzké a poněkud matoucí, neboť popravdě jde především o otázku výdajů. A ani to není vše.

Kde se bere bohatství

Bohatství vzniká z práce, což je sice jednoduchá myšlenka, ale daleko složitější je představit si, co všechno se pod pojmem práce skrývá. Mnohdy je práce zjednodušována na manuelní a duševní, ale prací je i analýza či podstupování rizik, tedy například spekulování s aktivy, vzdělávání a mnohdy je práce „akumulována“ v kapitálu.

Rizika – fenomén naší doby

Moderní svět je světem rizik a tato rizika ničí nejen velké korporace, investiční fondy, hypotéční systémy, pojišťovny, energetické giganty nebo banky, ale také obyčejné rodiny, které s tím vším jinak nemají mnoho společného. Tedy kromě faktu, že jejich vlastní aktiva jsou součástí této velké globální hry. To samozřejmě může v mnoha lidech vzbuzovat pocit jisté beznaděje.

OP Prostějov a soudní systém: Po roce nový start

O rychlosti české justice jsme asi nepochybovali nikdy. Obvykle připomíná posun dopravní zácpy na pražském Nuselském mostě v největší špičce. Ale dostat se po roce divokých eskamotáží zase na stejnou startovní čáru a začít znova, to je přece jenom silná káva.