Luboš Smrčka

Autor vyučuje na VŠE.

Ministr Kalousek řeže do mrtvého

Ministr financí Miroslav Kalousek s velkým halasem zveřejnil svůj návrh škrtů ve státní správě. Přiznávám mu, že konečně otevřel toto téma. A rovnou dodávám: Jsou to řezy, ale řezy do mrtvého. Taková plastická chirurgie.

Jak by vypadal bankrot Řecka (Česka)

Milion řádků bylo napsáno o „bankrotu Řecka“, ale velmi málo o tom, jak takový bankrot vlastně proběhne. Protože se může snadno přihodit i Česku, mělo by nás to zajímat.

Odvrácená strana osobních financí: Zadlužení, osobní bankrot a exekuce

Pro správné pochopení otázky dluhu je potřebné přesně chápat pojem úrok a jeho vývoj v dějinách, protože úrok je rozhodujícím atributem dluhu a také tím srovnáním, které nejpřesněji ukazuje „cenu peněz“. Má být úrok považován za nemravný?

Pojištění: Krytí rizik a bezpečnější investice

Pojištění slouží především ke krytí rizik. Může být ale využito i k tvorbě rezerv. V této oblasti jsou především kapitálová pojištění sice dražší, ale bezpečnější než klasické investice. Proč? Naopak státem organizované důchodové pojištění je spíše daní.

Trhy: Pod palbou regulace a daní

Volný trh již dávno není realitou. Rizika jsou opticky snižována regulací a finančními institucemi umně maskována. Výhodnost investičních příležitostí ovšem ovlivňují také daně - z nevýhodných investic dělají výhodnější, výhodné dokáží zlikvidovat.

Je možné táborákem platit dluh?

Schválně jsem si nechal pár dní odstup od demonstrací proti „hamižnosti bankéřů a politiků“, které podle některých „pohnuly světem“. Nechtěl jsem být sžíravě ironický a možná nadbytečně krutý. Ale ani několik dnů časové mezery nemůže snížit idiocii těch protestů.

Nejnovější komentáře
Kam investovat?
Limity lidského chování

Otázka rodinných financí popřípadě osobního bohatství je brána povětšinou jako otázka po možnostech, způsobech a metodách investování volných finančních prostředků. To je však chápání velmi úzké a poněkud matoucí, neboť popravdě jde především o otázku výdajů. A ani to není vše.

Kde se bere bohatství

Bohatství vzniká z práce, což je sice jednoduchá myšlenka, ale daleko složitější je představit si, co všechno se pod pojmem práce skrývá. Mnohdy je práce zjednodušována na manuelní a duševní, ale prací je i analýza či podstupování rizik, tedy například spekulování s aktivy, vzdělávání a mnohdy je práce „akumulována“ v kapitálu.

Rizika – fenomén naší doby

Moderní svět je světem rizik a tato rizika ničí nejen velké korporace, investiční fondy, hypotéční systémy, pojišťovny, energetické giganty nebo banky, ale také obyčejné rodiny, které s tím vším jinak nemají mnoho společného. Tedy kromě faktu, že jejich vlastní aktiva jsou součástí této velké globální hry. To samozřejmě může v mnoha lidech vzbuzovat pocit jisté beznaděje.

OP Prostějov a soudní systém: Po roce nový start

O rychlosti české justice jsme asi nepochybovali nikdy. Obvykle připomíná posun dopravní zácpy na pražském Nuselském mostě v největší špičce. Ale dostat se po roce divokých eskamotáží zase na stejnou startovní čáru a začít znova, to je přece jenom silná káva.