Jiří Andrlík

Banány nemá Evropa ráda…

„Banány musí dosahovat délky nejméně 14 cm“ a nesmí vykazovat „anomální zakřivení“. I takto se lze bránit dovozu banánů do Evropské unie z „nevhodných“ zemí. Proč nemá Evropská komise banány ráda?

Francie a Společná zemědělská politika Evropské unie

Stovky traktorů a balíky hořící slámy nezřídka blokují dopravu v Paříži. Francouzští zemědělci tímto způsobem vyjadřují nespokojenost se svou situací a žádají francouzskou vládu, aby jim zajistila minimálně stávající životní úroveň. Jsou jejich požadavky odůvodnitelné?

Šaría ve financích

Podíl muslimů na celkové populaci ve světě se neustále zvyšuje. I v některých západoevropských zemích již dnes tvoří muslimové významnou menšinu a lze očekávat, že jejich počet do budoucna nadále poroste. Jak vypadají muslimské banky?

Nerostné bohatství by Česku nepomohlo…

Obyvatelé Česka si občas postesknou, že neoplýváme bohatými zásobami nějaké ceněné suroviny. Díky ní bychom mohli vyřešit problém se schodkovými rozpočty, garantovat vyšší důchody a vyšší sociální zabezpečení, přidat na platech státním zaměstnancům nebo zlepšit kvalitu silnic. Zvýšila by se také politická váha země při mezinárodních jednáních. Ale...

Vládní penzijní fond Norska investuje sociálně odpovědně

Vládní penzijní fond Norska patří mezi největší suverénní fondy na světě. Fond spravuje příjmy z prodeje ropy a zemního plynu a dále je investuje. Nejde tedy o klasický penzijní fond. Dlouhý horizont umožňuje fondu poměrně velké procento prostředků investovat do akcií, přitom ale dbá na pravidla sociálně odpovědného investování. Fond, jehož hodnota je asi šestkrát větší než státní rozpočet ČR, díky tomu vlastní velkou část norských ...

Poplatky za obchodování na burzách: Nejdražší je Capital Partners a PPF

Zejména při aktivním obchodování hrají poplatky brokerských společností rozhodující roli. Kolik zaplatíte u českých licencovaných obchodníků při nákupu a prodeji akcií na pražské burze, RM-Systému a v USA? Kdo je nejlevnější?

Kam investovat?
Nejnovější komentáře

Suverénní fondy: Skrytá hrozba bohatých států?

Suverénní fondy spravují finanční prostředky a investice států. Největší je Abu Dhabi Investment Authority. Je zároveň i nejméně průhledný. Suverénní fondy investují podle strategie vlád. Jaké hrozby mohou být s nimi spojené? A které země na fondy nejvíce sázejí?

Fondy peněžního trhu: Který vybrat?

Fondy peněžního trhu jsou vhodné pro krátkodobé investice. Jsou si podobné jako vejce vejci. Přesto jsou mezi nimi rozdíly. Jaký fond peněžního trhu zvolit? Ten, který nabízí nejvyšší výnos s nejnižším rizikem. A který to je?