Jaroslav Kokeš

Provozovatel serveru Pojistenec.cz

Povinné ručení zdraží. Kvůli Občanskému zákoníku

Povinné ručení poskytuje ochranu pojištěnému, tj. provozovateli vozidla, pro případ, že způsobí škodu někomu jinému. S novým Občanským zákoníkem dozná povinné ručení jako celek, zvláště pak likvidace pojistné události, významné změny.

Důchody a demografický vývoj: Nic není tak horké

Někteří zodpovědnější politici se začínají obávat populační vlny (tzv. Husákových dětí), která za 20 až 25 let dorazí k branám důchodu. Bohužel jediným výsledkem jejich obav je výhrůžka snížením důchodu pro dnešní čtyřicátníky a mladší.

Způsob výpočtu důchodů je "příliš rovnostářský"

Nález Ústavního soudu donutil vládu jednat a změnit podmínky výpočtu důchodů tak, aby nebyly natolik rovnostářské jako doposud. MPSV předložilo k připomínkovému řízení novelu zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění. Tato novela je k dispozici např. na stránkách Hospodářské komory. Zajímavé není jen paragrafové znění, ale také důvodová zpráva, ve které se rozebírají možné způsoby vypořádání se s výše uvedeným nálezem ÚS.

Penzijní reforma: Velké ambice na hliněných nohách

Penzijní reforma je nevyhnutelná, demografický vývoj je nepříznivý a průběžný systém je ekonomicky neufinancovatelný. To jsou axiomy doby, na kterých se budují smělé pilíře penzijní reformy, za souhlasného pokyvování zúčastněných.

Opt-out má jednu neocenitelnou výhodu

Nechci znovu opakovat mnohokrát vyřčené a známé. Ale jedna, dosud nediskutovaná, výhoda opt-outu převažuje všechny jeho případné nedostatky. A tou by měla být možnost převodu nebo zdědění naspořených prostředků v případě úmrtí klienta fondu. Nebudou (neměly by být) to pro rodinu vyhozené peníze, tak jako v průběžném a státním penzijním systému.

Zákon o spotřebitelském úvěru: Nesplněné naděje

Ochrana spotřebitele, lichva a nekalé praktiky jsou v poslední době poměrně frekventovanými pojmy. Dosavadní právní úprava je nedostačující a nahrává všem, kteří jednají ve vztazích věřitel – spotřebitel nepoctivě. Změní něco nový zákon o spotřebitelském úvěru?

Kam investovat?
Nejnovější komentáře

POHODA… přináší výnos i komfort?

Alespoň to tvrdí manažerka pro klíčové obchodní partnery Penzijního fondu České pojišťovny Kateřina Fučelová v OVB Journalu. O co vůbec jde? Vždyť na webu PF ČP je Pohoda zcela neznámý pojem...

Finanční produkt sjednáváte přes internet? Máte svá práva!

Spotřebitelské smlouvy uzavírané na dálku jsou silným tématem, kde na dodržování povinných náležitostí dohlíží odbor ochrany spotřebitele ČNB. Uzavírání na dálku je rozvíjející se způsob uzavírání smluv. A zvláště pravidla uzavírání smluv o finančních službách by měl znát každý finanční poradce.

Capital Partners aneb Nadměrné poplatky v praxi?

Klienti žalují svého makléře Capital Partners. Jde o další z několika žalob v poslední době, kterými se nespokojení klienti domáhají vrácení své investice. Nemyslím si, že budou úspěšní. V každém případě je to však velmi zajímavý případ a možnost poučení pro ostatní investory.

Nehodové centrum a jak postupovat při nehodě

Nehodové centrum organizují společně Česká kancelář pojistitelů, jednotlivé pojišťovny a jejich asistenční služby. Cílem není jen zlepšit služby v případě nehody. Jeho smyslem je ušetřit nemalé náklady. Co mají pojištění v případě nehody podniknout? A kdy volat policii?