Jan Dvořák

Devizový trh se promění k nepoznání

Jaké změny mohou nastat na devizovém trhu? Nemám na mysli jenom, vzájemné kurzové pohyby jednotlivých měn, jde mi o strukturu trhu jako celku.

Rýsuje se nový finanční systém

Současný finanční systém není nutně něco fixního, daného. Uvědomme si, že stávající finanční systém ve světě funguje pouze pár desítek let. Množství lidí však k němu přistupuje jako k něčemu danému neměnnému, o čem se nediskutuje. Historie je přitom plná předání moci, nejen v rámci jedné země, ale i mezi zeměmi.

Spolupráce Číny se zeměmi Perského zálivu

Jak jsem slíbil v analýze ohledně situace okolo Íránu, budu se více věnovat dalším zemím, které se mohou dostat do hledáčku Spojených států. Největším kandidátem je Čína, a to díky jejím mezinárodním aktivitám, konkrétně jejím aktivitám při zajišťování dodávek ropy. Tuto aktivity mohou vést k výraznému ochlazení vzájemných vztahů mezi Čínou a Spojenými státy.

Oddlužená řecká vesnice – poupraveno

Příběh o tom, jak se celá řecká vesnice oddlužila díky německému turistovi asi většina z vás četla. Našel jsem však upravenou verzi, přeložil jsem ji do češtiny a publikuji ji.

Čína a její plány

V záplavě jiných informací médiím prakticky uniklo následující prohlášení rakouské centrální banky. Rakouská centrální banka získala díky této dohodě prostřednictvím čínské centrální banky přístup k aktivům denominovaným v čínské měně. Ze strany Číny jde o první dohodu tohoto typu s neasijskou zemí.

Rozpad eura stručně a názorně

Následující graf a komentář pochází z dílny Boston Consulting Group a názorně zobrazuje dopady rozpadu eura. Jaké kroky by země opouštějící euro musela podniknout?

Kam investovat?
Nejnovější komentáře

Něco velkého je asi ve vzduchu. Děje se něco s eurem?

Na čtvrtek 6. října jsou do Berlína svolány měnové rozhovory ministrů financí Německa, Francie, dále předsedů Mezinárodního měnového fondu, Světové banky a Evropské centrální banky a OECD. Něco velkého je asi ve vzduchu. Nemohou to být změny v eurozóně? Mohou.

Která generace vládne? Jaký vliv má dětství politiků?

Nejde o to, zda je u moci Obama, Nečas, Kalousek nebo Paroubek. Jde o něco jiného. Jde hlavně o tom, kolik jim je let, tedy do jaké generace patří. Nevěříte?

Velká Británie – jak přišla o velmocenské postavení

Počátkem 20. století byla Velká Británie světovou mocností č. 1. První světová válka však byla vyčerpávající a po finanční stránce Velkou Británii zruinovala. Na její financování si Velká Británie v letech 1914 - 1917 byla nucena vypůjčit více než 2 mld. liber. Tato částka odpovídá dnešním necelým 750 mld. USD. Zároveň to však představovalo 75 % tehdejšího HDP. To bylo moc i na tehdejší velmoc č. 1, je to jako by si dnes USA půjčily za 3 roky 10 ...

Jsou banky z nejhoršího venku?

Ve světě jsou v současné době velmi rozšířené naprosto protichůdné názory. Jedna strana tvrdí, že nejhorší je již za námi a že nastal ten správný čas pro investování do akcií bankovních gigantů. Druzí jsou naopak přesvědčeni, že největší problémy jsou teprve před námi a investoři by se akciím bank měli ještě vyhýbat. Proč?