CZK/€ 25.320 +0,18%

CZK/$ 23.408 +0,56%

CZK/£ 29.523 +0,28%

CZK/CHF 25.813 +0,21%

19. 09. 2013

1 komentář

Zlato, nebo papír? Odpověď je jasná

 


 

U zlatých slitků a cihel obdrží kupující společně s certifikátem i jistotu, že u stejného obchodníka mu jeho zlato odkoupí zpět za tržní cenu, v případě investičních či pamětních mincí je to podobné (u pamětních mincí je však určování ceny trochu složitější).

Papírové nástroje, jako jsou ETF, pak staví na zdánlivé jednoduchosti, a to jak v dostupnosti, tak i v určování cen. I proto se v posledních letech staly mezi investory doslova hitem. Nákup i prodej ETF zprostředkuje obchodník s cennými papíry, cena kopíruje drahý kov, investor platí nízké poplatky a i rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou je malý. Není navíc potřeba řešit, kam se drahý kov uskladní. To všechno jsou argumenty, proč do ETF investovat.

Ve skutečnosti je však nákup fyzického drahého kovu podobně jednoduchou záležitostí a ve vyšších objemech spread mezi nákupem a prodejem klesá (i při nákupu ETF se cena při nižších objemech prodraží díky poplatkům). U ETF se navíc potkáváme s tracking errorem (cena instrumentu neodpovídá ceně podkladového aktiva), který vyplývá z existence různých manažerských poplatků.

Ve prospěch fyzického kovu však mluví samotné vlastnictví zlata. Fyzické zlato znamená hodnotu prověřenou časem. U papírových nástrojů jde na rozdíl od toho ještě stále o poměrně mladý, i když z dnešního pohledu moderní nástroj. Stejně jako je to u dnešních papírových peněz, i u ETF jde „pouze“ o víru ve směnitelnost, resp. v to, že investor vlastní aktivum, do kterého investoval. Reálná hodnota zde chybí.

Stejně jako dnes nejsou peníze prakticky ničím kryté a centrální banky je mohou emitovat donekonečna, neexistuje možnost si ověřit, zda emitenti papírových nástrojů na zlato skutečně drahý kov v požadovaném množství drží.

REKLAMA

Podobně jako se u papírových peněz můžeme dočkat vysoké inflace a jejich znehodnocení, případně měnové reformy, která spořitele připraví o jejich vlastní peníze, mohou se i investoři do odvozených nástrojů dočkat nepříjemného překvapení. Jejich zlato může být nedosažitelné, případně rozmělněno do podílů, pokud bude krytí zlatem nedostatečné.

Prakticky se dá říci, že investováním do ETF navázaných na zlato se investor stává součástí systému, proti jehož možnému kolapsu se snaží právě investicí do zlata chránit. Drobní investoři při investici do zlatých ETF nevlastní žádné zlato. Pouze investoři, kteří nakoupí určité množství cenných papírů (konkrétně u největšího ETF na světě, SPDR Gold Shares, je to 100 000 kusů), mají právo je vyměnit za fyzický kov. Kromě nich je to pak skupina zainteresovaných bank. Minulý týden se navíc objevily zprávy, že ani ti investoři, kteří splňují podmínku pro výměnu za fyzický kov, své zlato nedostanou.

Když nakoupíte zlato u poctivého obchodníka, nestane se, že za své peníze zlato nedostanete. Zkrátka jej zaplatíte a odnesete si jej domů. Nemusíte ani platit poplatky bance za uskladnění. Máte doma reálný kov, který ani časem neztrácí svou hodnotu, ba spíše naopak.

Kdo se tedy chce skutečně uchránit před nepředvídatelnými událostmi na finančních trzích a myslí na delší dobu dopředu, měl by zvážit investici do fyzického zlata. Papírové nástroje jsou určeny především těm, kteří chtějí spekulovat na krátkodobé pohyby na trzích se zlatem, ale zajišťovací funkci proti kolapsu systému investorům určitě neposkytnou.

Kamil Kresta, Manažer ČM AURUM (Česká mincovna)

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Cena bitcoinu je dnes v korunách nejvyšší v dějinách, činí více než 1,5 milionu korun

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes dopoledne středoevropského času dosáhla historicky nejvyšší korunové ceny, kolem 1 520 000 korun. Překonala tak dosavadní rekord z listopadu 2021 (viz graf analytické platformy CoinGecko níže). V dolarech dnes bitcoin překonal rovněž psychologickou úroveň, 65 000 dolarů.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 03. 2024

Peníze neustále pracují, pokud je neřídíte, nejspíše pracují ve váš neprospěch. Jak je pořádně „zapřáhnout“?

Konečně je kolem nás mnohem více slyšet o tom, že začíná být celkem běžné zhodnocovat své peníze. Pomohla k tomu i vysoká inflace posledních let a mediální „masáž“ kolem ní. Hlavní ale je, že jsme začali. Investování totiž není jen pro milionáře. Týká se každého, komu měsíčně zbývají […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Brezek

    20 září, 2013

    Clanek opsanej od A do Z od konkurence. Jeste chybi pojem contanga na ETF, ale to je na pana Krestu asi moc slozite 🙁

    Odpovědět