Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Zlato, nebo ČEZ?

Autor: Jan Traxler | 15.11.2011 00:00 | Kategorie: Investice | 21 komentářů
Zlato, nebo ČEZ?

Zlato bylo výhodnější v uplynulých pěti letech, z dlouhodobého pohledu je ale bezpečnější ČEZ, respektive portfolio dividendových akcií. A jak šlo vydělat z jednoho milionu korun desetinásobek?

 

Jak vydělat jedenáct milionů z jednoho milionu

Akcie firmy ČEZ jsou takovým „českým zlatem“. V minulém desetiletí přinesly investorům nevídaný výnos. Od roku 2002 do poloviny roku 2008 vzrostla jejich cena o neuvěřitelných 2500 %. Pak ovšem cena prudce klesla během devíti měsíců o 60 %. Od té doby cena opět mírně stoupla a více méně se pohybuje v rozmezí 700 - 900 korun na akcii.

To znamená, že pokud jste nakoupili akcie ČEZ před deseti lety za jeden milion korun, v roce 2008 na vrcholu měly hodnotu 24 milionů korun, v březnu 2009 měly hodnotu 10 milionů korun a dnes byste je prodali za 12 milionů korun. A to ve výpočtu nejsou zahrnuty dividendy, s nimi by byl výnos ještě vyšší. Pro srovnání, u zlata byste za stejné období měli z jednoho milionu dolarů miliony čtyři. V korunách byste na zlatu vydělali za deset let zhruba dvojnásobek vložené částky. A k tomu žádné dividendy.

Graf 1: Relativní vývoj ceny zlata (USD) a akcie ČEZ (EUR) za 10 let

Zdroj: Finanzen.net

Z tygra je dnes slon

Není divu, že ČEZ má u nás mezi investory značnou oblibu, vždyť mnoho lidí díky firmě ČEZ zbohatlo, a to počestným způsobem díky vlastnictví akcií v té době růstové firmy. Dnes už je situace trochu jiná. Z mrštného tygra se stal nemotorný slon. Už od něj nemůžeme čekat skokově rostoucí zisky. Ale můžeme se spolehnout na jeho hmotnost a sílu.

Firma ČEZ má pevné postavení na trhu, ve výrobě elektřiny takřka monopolní, v distribuci přinejmenším oligopolní. Z toho pramení stabilní tržby a potažmo i zisky společnosti. Zhruba 60 % čistého zisku pak firma rozděluje svým akcionářům na dividendách, z toho 2/3 inkasuje Ministerstvo financí jakožto majoritní vlastník ČEZu. Vzhledem k tomu, jak vypadá rozpočet České republiky, se dá očekávat, že vláda bude nadále chtít rozdělovat velkou část čistého zisku firmy ČEZ na dividendách.

V uplynulých třech letech činila dividenda 50 Kč, 53 Kč a 50 Kč na akcii. To při aktuální tržní ceně akcie kolem 750 Kč znamená hrubý dividendový výnos ve výši 6,5 %, po zdanění 15% srážkovou daní zůstává roční čistý výnos z dividend 5,5 %. Takže z dlouhodobého pohledu takový výnosnější (ale zároveň rizikovější) „termíňák“.

Graf 2: Relativní vývoj ceny zlata (USD) a akcie ČEZ (EUR) za 5 let

Zdroj: Finanzen.net

Bezpečná investice bez přirážky

Nyní se podívejme na vývoj v uplynulých pěti letech. To je doba, kdy už firma ČEZ přestává růst a mění se z růstové na dividendovou investici. V letech 2007 a 2008 ještě vrcholí růst ceny akcie, ale už je tažený očekáváním dalšího růstu firmy, které se nenaplní. Přehnaný optimismus napříč celým trhem je vystřídán až zbytečně velkým pesimismem. Posléze se cena stabilizuje v rozmezí 700 - 900 korun na akcii. Dnes stojí kolem 750 korun, stejně jako před pěti lety. Výnos z růstu ceny nulový, ale obrázek vypadá lépe po započtení dividend, kdy čistý výnos činí 24 %.

Pro srovnání zlato podražilo od roku 2007 téměř na trojnásobek. Tedy zlato bylo v tomto období bez diskuze lepší investicí. Nicméně jak popisuji v článku Zlato – (ne)bezpečná investice, tento růst je tažen očekáváním a vlastně tak předbíhá realitu. Kupní síla papírových peněz pravděpodobně výrazně poklesne, ale neděje se tak ještě dnes, rozhodně ne v takovém rozsahu, v jakém roste cena zlata. Kdo si kupuje zlato, kupuje ho už s 200% přirážkou.

Naproti tomu akcie ČEZ a podobně i jiné dividendové akcie v sobě tuto přirážku nemají. Přitom jedná-li se o akcie firem produkujících základní statky primární spotřeby jako energie, voda, nebo potraviny, měly by si z dlouhodobého pohledu při vysoké inflaci taktéž uchovávat hodnotu. A navíc přináší investorům „úrok“ ve formě dividendy.

Proto hledám-li bezpečnou dlouhodobou investici, která mi má uchovat kupní sílu kapitálu, pak nesahám po zlatu, ale volím ČEZ, respektive portfolio podobných dividendových akcií.

Autor je ředitelem a hlavním investičním manažerem FINEZ Investment Management.

Anketa

Považujete zlato za bezpečnou investici?

Ano. (123)
 
Ne. (71)
 Celkem hlasovalo 194 čtenářů

Zlato, nebo ČEZ? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 21 komentářů)

RE: Recese Pavel Filip | 25.11.2011 10:01
RE: polostatni firmy Pavel Filip | 25.11.2011 09:47
RE: RE: RE: RE: RE: Vážně nechápu Ondřej Záruba | 16.11.2011 13:04
RE: RE: RE: RE: Vážně nechápu Venca | 16.11.2011 11:20

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-1

Články z Investice

Jana Zámečníková | 11.01.2017 00:00 Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

Inflace dosáhla v prosinci dvouprocentního cíle vytyčeného Českou národní bankou (ČNB). Kolečka ČNB se dala do pohybu rychleji, než sama centrální banka předpokládala. Dosažení cíle však ještě nemusí znamenat okamžité opuštění kurzového závazku. Kdy skončí intervence a kam zamíří kurz koruny? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 06.01.2017 00:00 Rok 2017: Zpomalení růstu a zahájení Brexitu

Výhled pro rok 2017 je poměrně optimistický. Přesto se nejspíš dočkáme zpomalení ekonomického růstu. A nemalým rizikem je i nastupující americký prezident Donald Trum a aktivace článku 50. a zahájení vyjednávání vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Kam letos investovat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Matouš Maier | 04.01.2017 00:00 Binární opce: Jaké jsou a jaká nesou rizika

Binární opce se v poslední době staly doslova fenoménem, který láká i nezkušené investory na až neuvěřitelné výdělky. Vše vypadá velmi jednoduše. Obchodník „sází“ na růst nebo pokles ceny komodit, akcií nebo měnových párů. Pokud je jeho odhad správný, získá zpět svůj vklad plus výdělek, který se průměrně pohybuje okolo 80 % z investované částky. Velmi jednoduché, že? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 06.01.2017 13:38

Jan Traxler | 02.01.2017 00:00 Co přinese rok 2017 na finančních trzích?

Když přemýšlím o investičních strategiích pro rok 2017, napadá mě mnoho otazníků. Podívejme se společně na témata, o kterých se pravděpodobně bude příští rok hodně diskutovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 28.12.2016 00:00 Akciové fondy: Rusko v očekávání nástupu Donalda Trumpa

Spojené státy rozšířily sankce proti Rusku. V Bílém domě se ale od ledna zabydlí nově zvolený americký prezident. Dosavadní kroky Donalda Trumpa naznačují, že by mohl přijít zlom v americko-ruských vztazích. Ve změnu věří i investoři. Největší zisky si připsaly ruské podílové fondy. Zlaté doly pokračují v poklesu. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »

Krátké zprávy z Investice

24.01.2017 17:16 TOP ženu byznisu vyhrála Kateřina Jirásková

Již podvanácté v řadě uspořádaly Hospodářské noviny anketu o nejvlivnější ženu byznisu. Za rok 2016 se vítězkou stala první žena finanční skupiny PPF Kateřina Jirásková, která stála poslední čtyři roky u všeho důležitého, co skupina Petra Kellnera udělala. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.01.2017 16:43 Babiš chce nadále zůstat v politice. Zbavuje se majetku

Nový zákon o střetu zájmu, který platí od ledna letošního roku zamezuje politikům vlastnit firmy. To se týká i Andreje Babiše (ANO), který i nadále hodlá zůstat v politice. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.01.2017 14:46 Brexit je stále ve hvězdách

Na odchodu Velké Británie z Evropské unie je další překážka. Britský Nejvyšší soud potvrdil, že brexit musí potvrdit i parlament. Bez souhlasu poslanců nemůže premiérka  Theresa Mayová aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.01.2017 13:25 Protekcionismus USA nesvědčí dolaru

Nejasné vyhlídky budoucnosti americké ekonomiky sráží hodnotu dolaru a přináší nedůvěru investorů. Inaugurační projev nového prezidenta vedl doposud k největšímu propadu dolaru od 8. prosince loňského roku. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.01.2017 11:53 Strasti a slasti stavebného sporenia

Píšeme na Investujeme.sk: Stavebné sporenie patrilo k základom finančného portfólia mnohých Slovákov. Tento špecifický finančný systém v sebe kombinuje sporiacu aj úverovú zložku. Na Slovensku funguje už 25 rokov. Jeho niekdajšia obľuba vyprchala, no stále má niekoľko zaujímavých aspektov.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (83)
 
Stejný jako 2016. (7)
 
Horší než 2016. (667)
 Celkem hlasovalo 757 čtenářů

Nejčtenější články z Investice za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 11.01.2017 00:00 Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

Inflace dosáhla v prosinci dvouprocentního cíle vytyčeného Českou národní bankou (ČNB). Kolečka ČNB se dala do pohybu rychleji, než sama centrální banka předpokládala. Dosažení cíle však ještě nemusí znamenat okamžité opuštění kurzového závazku. Kdy skončí intervence a kam zamíří kurz koruny? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »