Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Základy investování: Za kolik a jak koupit akcie?

Autor: Radovan Novotný | 29.09.2015 00:00 | Kategorie: Investice | 0 komentářů
Tagy: penny stock split broker kurz burza akcie
Základy investování: Za kolik a jak koupit akcie?

Koupit akcie je snadné. A stejně tak snadné je na nich prodělat. Na co dát pozor při nákupu akcií a jak nejlépe vstoupit na burzu?

Tak, jako lze za nějakou cenu pořídit konkrétní bochník chleba, nějak oceněná je i konkrétní akcie v našem portfoliu. Je pravděpodobné, že tato cena bude zhruba odpovídat aktuálnímu kurzovnímu lístku vydanému burzou, na které je tato akcie obchodována.

Skutečná cena, za kterou budeme schopni akcii prodat, ovšem bude unikátní – my prodáváme a na straně druhé se musí najít kupec, který příslušný objem akcií za příslušnou cenu v určitém okamžiku koupí.

Kurzy akcií kolísají, fajnšmekr řekne, že jsou volatilní. Čím větší volatilita, tím větší je cenové rozpětí, ve kterém se cena daného titulu pohybuje.

Cena akcií může růst, titul se může stát předražený, a přesto se stále najdou ještě větší hlupáci, kteří tu akcii i tak koupí. Kurz akcie může růst nejen proto, že nakupují hlupáci, ale i proto, že roste výnosový potenciál firmy – vysoké očekávané zisky se odráží v ceně akcie.

Právě kvůli možnosti zvyšující se ceny akcií existuje proces dělení (štěpení) akcií, tzv. split. Když k němu dojde, vzniká z původního počtu akcií násobně vyšší počet, mezi který se rozdělí původní hodnota. V minulosti tak došlo třeba ke splitu akcií Applu v poměru 7:1. Díky splitu se sedminásobně zvýšil počet akcií této firmy, ale úměrně k tomu poklesla jejich cena.

Obrázek 1: Vývoj kurzu akcie Apple. Poznámka dole v podobě informačního štítku naznačuje, že firma vyplácí od poloviny roku 2012 pravidelnou čtvrtletní dividendu a že v roce 2014 došlo ke splitu 7:1. Upozorněme, že graf je vynesen v tzv. nové ceně akcií po splitu a přepočteny jsou i dividendy vyplacené před splitem.

cena-akcii-01

Zdroj: Google Finance

Díky snížení ceny po splitu se akcie stávají dostupnější pro větší počet investorů. Vnitřní hodnota akcie se splitem nezmění, ale pro držitele akcií se zvyšuje možnost prodat zlomek své pozice. Pro dividendu po splitu Apple záměrně zvolili liché číslo: 3,29 $, aby byla beze zbytku dělitelná sedmi, na jednu novou akcii připadla dividenda 47 centů.

Na straně druhé existují i super levné akcie, doslova za pár drobných (centů), označované jako penny stock. Slibují se velké zisky, ale je to dobrý způsob, jak přijít peníze. Investiční publikum mnohdy uvěří příběhům o budoucím úspěchu akcií posílaných emailem a sdílených prostřednictvím sociálních médií. Později, když investiční horečka opadne, se diví, že cena akcií propadla a oni splakali nad výdělkem. Takové akcie jsou zřejmě investicí spekulativní, než investicí odpovídající hodnotové strategii usilující o nekupování zajíce v pytli. Zkrátka řečeno penny stock sice stojí pár babek, ale stojí za starou belu – je to o nízké ceně, vysoké volatilitě a nejistotě.

Nevyzpytatelný vývoj akciových kurzů

Je zcela běžné, že kurzy akcií jsou nepředvídatelně a stoupají nebo klesají. Investora nebo spekulanta, který se opírá o technickou analýzu, zajímá historický vývoj kurzů za různá období. V době počítačové analýzy dat nabízejí finanční servery a obchodníci s cennými papíry celou řadu možností jak vývoj kurzů zobrazit v grafech.  Několika kliknutími myši tak můžeme nahlédnout, jak se ceny vyvíjely v rámci jednoho obchodního dne (intraday), v rámci několika dnů, měsíce a třeba i let.

V grafu na Obrázku 2 je například zachyceno, že zatímco v polovině července 2015 kurz akcie Tesco v rámci 1 měsíce rostl o 2,9 %, ale v delších časových horizontech ztrácel.

Obr. 2: Vývoj ceny akcie Tesco PLC (LON: TSCO) v obdobích různé délky. Ve vrchní části grafu se obvykle zachycuje vývoj kurzu, níže pak objem obchodů. Uživatel může zobrazovat různé informace, třeba informace z burz a obchodních míst.

cena-akcii-02

Zdroj: onvista.de

Moderním způsobem přímého nákupu a prodeje akcií do portfolia je využití on-line obchodních aplikací nabízených obchodníky s cennými papíry. V takové obchodní aplikaci uživatel může studovat historii vývoje kurzu, zobrazovat grafy a provádět technickou analýzu, dozvědět se informace související s fundamentální analýzou.

Když se uživatel rozhodne konkrétní akcii koupit nebo prodat, obchodník s cennými papíry mu za poplatek vstup na burzu rád zprostředkuje. Příklad ukazuje Obrázek 3, ve kterém vidíme, jaký byl dne 17. 7. 2015 kurz akcie Tesco. Vidíme, že na různých burzách a jiných trzích byl kurz o trochu lišící se. Bývá obvyklé, že data z burzy bývají zpožděna a za živá data si poskytovatelé nechají zaplatit.

Obrázek 3: Vstup na burzu prostřednictvím aplikace nabízené obchodníkem s cennými papíry. Všimněme si, že akcii lze koupit anebo prodat na různých místech za různé měny – ve Velké Británii za libry, v Německu za eura a v USA za dolary.  

cena-akcii-03

Zdroj: trading.brokerjet.com

I v českém jazyce komunikující obchodník s cennými papíry a jím nabízená obchodní platforma nám umožní vstoupit na burzu a nakoupit nebo prodat veřejně obchodované akcie. Jejich konkurencí jsou zahraniční brokeři, kteří v dnešní době běžně umožňují založit účet na dálku.

Nákup akcií, diverzifikace a opatrnost

Popis toho jak v principu funguje obchodování s akciemi, vyžaduje samostatné pojednání. Koupit můžete třeba jen jednu akcii, ale to je v situaci, kdy jeden obchod stojí kolem 10 eur, poněkud nerozumné. Každopádně platí, že pokud máte peníze, můžete vyrazit na burzu a zadat obchodní příkaz.

Zadáte-li nákup za tržní cenu, je pravděpodobné že koupíte nebo prodáte rychle za cenu odpovídající aktuální nabídce. V opačném případě bude příkaz po zadanou dobu čekat, zda se kurz posune k ceně, která splní podmínky zadaného příkazu.

Koupit akcii není složité, je nutné zvolit konkrétní akcii, počet kusů, typ příkazu a příkaz potvrdit. Zapomínat bychom ale neměli na zásadu „bez peněz na burzu nelez“. Vložit všechny peníze do jednoho košíku, třeba do jednoho akciového titulu, není vůbec rozumné. Zákon schválnosti s padesátiprocentní pravděpodobností způsobí, že hned několik dní po koupi kurz propadne a pan Trh z vašeho kapitálu něco ukousne.

Brokeři nabízí demoverze obchodních platforem, je možné vyzkoušet to i nanečisto. Přímé investování do akcií veřejně obchodovaných společností také není pro každého, pro někoho bude vhodnější výběr burzovně obchodovaných fondů (ETF) nebo podílových fondů.

Anketa

Investujete do akcií?

Ano. (639)
 
Ne, ale začnu. (205)
 
Ne, a nezačnu. (172)
 Celkem hlasovalo 1016 čtenářů

Základy investování: Za kolik a jak koupit akcie? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-1

Články z Investice

Jana Zámečníková | 11.01.2017 00:00 Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

Inflace dosáhla v prosinci dvouprocentního cíle vytyčeného Českou národní bankou (ČNB). Kolečka ČNB se dala do pohybu rychleji, než sama centrální banka předpokládala. Dosažení cíle však ještě nemusí znamenat okamžité opuštění kurzového závazku. Kdy skončí intervence a kam zamíří kurz koruny? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 06.01.2017 00:00 Rok 2017: Zpomalení růstu a zahájení Brexitu

Výhled pro rok 2017 je poměrně optimistický. Přesto se nejspíš dočkáme zpomalení ekonomického růstu. A nemalým rizikem je i nastupující americký prezident Donald Trum a aktivace článku 50. a zahájení vyjednávání vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Kam letos investovat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Matouš Maier | 04.01.2017 00:00 Binární opce: Jaké jsou a jaká nesou rizika

Binární opce se v poslední době staly doslova fenoménem, který láká i nezkušené investory na až neuvěřitelné výdělky. Vše vypadá velmi jednoduše. Obchodník „sází“ na růst nebo pokles ceny komodit, akcií nebo měnových párů. Pokud je jeho odhad správný, získá zpět svůj vklad plus výdělek, který se průměrně pohybuje okolo 80 % z investované částky. Velmi jednoduché, že? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 06.01.2017 13:38

Jan Traxler | 02.01.2017 00:00 Co přinese rok 2017 na finančních trzích?

Když přemýšlím o investičních strategiích pro rok 2017, napadá mě mnoho otazníků. Podívejme se společně na témata, o kterých se pravděpodobně bude příští rok hodně diskutovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 28.12.2016 00:00 Akciové fondy: Rusko v očekávání nástupu Donalda Trumpa

Spojené státy rozšířily sankce proti Rusku. V Bílém domě se ale od ledna zabydlí nově zvolený americký prezident. Dosavadní kroky Donalda Trumpa naznačují, že by mohl přijít zlom v americko-ruských vztazích. Ve změnu věří i investoři. Největší zisky si připsaly ruské podílové fondy. Zlaté doly pokračují v poklesu. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »

Krátké zprávy z Investice

24.01.2017 17:16 TOP ženu byznisu vyhrála Kateřina Jirásková

Již podvanácté v řadě uspořádaly Hospodářské noviny anketu o nejvlivnější ženu byznisu. Za rok 2016 se vítězkou stala první žena finanční skupiny PPF Kateřina Jirásková, která stála poslední čtyři roky u všeho důležitého, co skupina Petra Kellnera udělala. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.01.2017 16:43 Babiš chce nadále zůstat v politice. Zbavuje se majetku

Nový zákon o střetu zájmu, který platí od ledna letošního roku zamezuje politikům vlastnit firmy. To se týká i Andreje Babiše (ANO), který i nadále hodlá zůstat v politice. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.01.2017 14:46 Brexit je stále ve hvězdách

Na odchodu Velké Británie z Evropské unie je další překážka. Britský Nejvyšší soud potvrdil, že brexit musí potvrdit i parlament. Bez souhlasu poslanců nemůže premiérka  Theresa Mayová aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.01.2017 13:25 Protekcionismus USA nesvědčí dolaru

Nejasné vyhlídky budoucnosti americké ekonomiky sráží hodnotu dolaru a přináší nedůvěru investorů. Inaugurační projev nového prezidenta vedl doposud k největšímu propadu dolaru od 8. prosince loňského roku. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.01.2017 11:53 Strasti a slasti stavebného sporenia

Píšeme na Investujeme.sk: Stavebné sporenie patrilo k základom finančného portfólia mnohých Slovákov. Tento špecifický finančný systém v sebe kombinuje sporiacu aj úverovú zložku. Na Slovensku funguje už 25 rokov. Jeho niekdajšia obľuba vyprchala, no stále má niekoľko zaujímavých aspektov.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (83)
 
Stejný jako 2016. (7)
 
Horší než 2016. (667)
 Celkem hlasovalo 757 čtenářů

Nejčtenější články z Investice za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 11.01.2017 00:00 Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

Inflace dosáhla v prosinci dvouprocentního cíle vytyčeného Českou národní bankou (ČNB). Kolečka ČNB se dala do pohybu rychleji, než sama centrální banka předpokládala. Dosažení cíle však ještě nemusí znamenat okamžité opuštění kurzového závazku. Kdy skončí intervence a kam zamíří kurz koruny? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »