Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Základy investování: Za kolik a jak koupit akcie?

Autor: Radovan Novotný | 29.09.2015 00:00 | Kategorie: Investice | 0 komentářů
Tagy: penny stock split broker kurz burza akcie
Základy investování: Za kolik a jak koupit akcie?

Koupit akcie je snadné. A stejně tak snadné je na nich prodělat. Na co dát pozor při nákupu akcií a jak nejlépe vstoupit na burzu?

Tak, jako lze za nějakou cenu pořídit konkrétní bochník chleba, nějak oceněná je i konkrétní akcie v našem portfoliu. Je pravděpodobné, že tato cena bude zhruba odpovídat aktuálnímu kurzovnímu lístku vydanému burzou, na které je tato akcie obchodována.

Skutečná cena, za kterou budeme schopni akcii prodat, ovšem bude unikátní – my prodáváme a na straně druhé se musí najít kupec, který příslušný objem akcií za příslušnou cenu v určitém okamžiku koupí.

Kurzy akcií kolísají, fajnšmekr řekne, že jsou volatilní. Čím větší volatilita, tím větší je cenové rozpětí, ve kterém se cena daného titulu pohybuje.

Cena akcií může růst, titul se může stát předražený, a přesto se stále najdou ještě větší hlupáci, kteří tu akcii i tak koupí. Kurz akcie může růst nejen proto, že nakupují hlupáci, ale i proto, že roste výnosový potenciál firmy – vysoké očekávané zisky se odráží v ceně akcie.

Právě kvůli možnosti zvyšující se ceny akcií existuje proces dělení (štěpení) akcií, tzv. split. Když k němu dojde, vzniká z původního počtu akcií násobně vyšší počet, mezi který se rozdělí původní hodnota. V minulosti tak došlo třeba ke splitu akcií Applu v poměru 7:1. Díky splitu se sedminásobně zvýšil počet akcií této firmy, ale úměrně k tomu poklesla jejich cena.

Obrázek 1: Vývoj kurzu akcie Apple. Poznámka dole v podobě informačního štítku naznačuje, že firma vyplácí od poloviny roku 2012 pravidelnou čtvrtletní dividendu a že v roce 2014 došlo ke splitu 7:1. Upozorněme, že graf je vynesen v tzv. nové ceně akcií po splitu a přepočteny jsou i dividendy vyplacené před splitem.

cena-akcii-01

Zdroj: Google Finance

Díky snížení ceny po splitu se akcie stávají dostupnější pro větší počet investorů. Vnitřní hodnota akcie se splitem nezmění, ale pro držitele akcií se zvyšuje možnost prodat zlomek své pozice. Pro dividendu po splitu Apple záměrně zvolili liché číslo: 3,29 $, aby byla beze zbytku dělitelná sedmi, na jednu novou akcii připadla dividenda 47 centů.

Na straně druhé existují i super levné akcie, doslova za pár drobných (centů), označované jako penny stock. Slibují se velké zisky, ale je to dobrý způsob, jak přijít peníze. Investiční publikum mnohdy uvěří příběhům o budoucím úspěchu akcií posílaných emailem a sdílených prostřednictvím sociálních médií. Později, když investiční horečka opadne, se diví, že cena akcií propadla a oni splakali nad výdělkem. Takové akcie jsou zřejmě investicí spekulativní, než investicí odpovídající hodnotové strategii usilující o nekupování zajíce v pytli. Zkrátka řečeno penny stock sice stojí pár babek, ale stojí za starou belu – je to o nízké ceně, vysoké volatilitě a nejistotě.

Nevyzpytatelný vývoj akciových kurzů

Je zcela běžné, že kurzy akcií jsou nepředvídatelně a stoupají nebo klesají. Investora nebo spekulanta, který se opírá o technickou analýzu, zajímá historický vývoj kurzů za různá období. V době počítačové analýzy dat nabízejí finanční servery a obchodníci s cennými papíry celou řadu možností jak vývoj kurzů zobrazit v grafech.  Několika kliknutími myši tak můžeme nahlédnout, jak se ceny vyvíjely v rámci jednoho obchodního dne (intraday), v rámci několika dnů, měsíce a třeba i let.

V grafu na Obrázku 2 je například zachyceno, že zatímco v polovině července 2015 kurz akcie Tesco v rámci 1 měsíce rostl o 2,9 %, ale v delších časových horizontech ztrácel.

Obr. 2: Vývoj ceny akcie Tesco PLC (LON: TSCO) v obdobích různé délky. Ve vrchní části grafu se obvykle zachycuje vývoj kurzu, níže pak objem obchodů. Uživatel může zobrazovat různé informace, třeba informace z burz a obchodních míst.

cena-akcii-02

Zdroj: onvista.de

Moderním způsobem přímého nákupu a prodeje akcií do portfolia je využití on-line obchodních aplikací nabízených obchodníky s cennými papíry. V takové obchodní aplikaci uživatel může studovat historii vývoje kurzu, zobrazovat grafy a provádět technickou analýzu, dozvědět se informace související s fundamentální analýzou.

Když se uživatel rozhodne konkrétní akcii koupit nebo prodat, obchodník s cennými papíry mu za poplatek vstup na burzu rád zprostředkuje. Příklad ukazuje Obrázek 3, ve kterém vidíme, jaký byl dne 17. 7. 2015 kurz akcie Tesco. Vidíme, že na různých burzách a jiných trzích byl kurz o trochu lišící se. Bývá obvyklé, že data z burzy bývají zpožděna a za živá data si poskytovatelé nechají zaplatit.

Obrázek 3: Vstup na burzu prostřednictvím aplikace nabízené obchodníkem s cennými papíry. Všimněme si, že akcii lze koupit anebo prodat na různých místech za různé měny – ve Velké Británii za libry, v Německu za eura a v USA za dolary.  

cena-akcii-03

Zdroj: trading.brokerjet.com

I v českém jazyce komunikující obchodník s cennými papíry a jím nabízená obchodní platforma nám umožní vstoupit na burzu a nakoupit nebo prodat veřejně obchodované akcie. Jejich konkurencí jsou zahraniční brokeři, kteří v dnešní době běžně umožňují založit účet na dálku.

Nákup akcií, diverzifikace a opatrnost

Popis toho jak v principu funguje obchodování s akciemi, vyžaduje samostatné pojednání. Koupit můžete třeba jen jednu akcii, ale to je v situaci, kdy jeden obchod stojí kolem 10 eur, poněkud nerozumné. Každopádně platí, že pokud máte peníze, můžete vyrazit na burzu a zadat obchodní příkaz.

Zadáte-li nákup za tržní cenu, je pravděpodobné že koupíte nebo prodáte rychle za cenu odpovídající aktuální nabídce. V opačném případě bude příkaz po zadanou dobu čekat, zda se kurz posune k ceně, která splní podmínky zadaného příkazu.

Koupit akcii není složité, je nutné zvolit konkrétní akcii, počet kusů, typ příkazu a příkaz potvrdit. Zapomínat bychom ale neměli na zásadu „bez peněz na burzu nelez“. Vložit všechny peníze do jednoho košíku, třeba do jednoho akciového titulu, není vůbec rozumné. Zákon schválnosti s padesátiprocentní pravděpodobností způsobí, že hned několik dní po koupi kurz propadne a pan Trh z vašeho kapitálu něco ukousne.

Brokeři nabízí demoverze obchodních platforem, je možné vyzkoušet to i nanečisto. Přímé investování do akcií veřejně obchodovaných společností také není pro každého, pro někoho bude vhodnější výběr burzovně obchodovaných fondů (ETF) nebo podílových fondů.

Anketa

Investujete do akcií?

Ano. (648)
 
Ne, ale začnu. (210)
 
Ne, a nezačnu. (174)
 Celkem hlasovalo 1032 čtenářů

Základy investování: Za kolik a jak koupit akcie? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-2

Články z Investice

Luboš Smrčka | 22.02.2017 00:00 To bude tanec aneb Koruna po konci intervencí

Základní otázkou dnešní doby je: Kdo nakoupí ty obrovské zásoby spekulativních korun, které si nasyslili investoři v očekávání konce intervencí? Neboť ono je výborné spekulovat, jen musí být po ruce hejl, který to zaplatí. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 22.02.2017 22:10

Petr Zámečník | 20.02.2017 00:00 Nechtěné důsledky regulace

Mantrou pro tvorbu regulace je ochrana klienta. Důsledky jsou ale mnohdy zcela jiné. Navíc ministerstvo financí spolu nemluví – a tak na jedné straně brání prodeji životního pojištění, na druhé zvyšuje jeho podporu. Takové jsou závěry konference „Rozvoj a inovace finančních produktů 2017“. Celá zpráva »

Komentářů: 15 / 15 Poslední komentář: 22.02.2017 09:14

Luboš Smrčka | 17.02.2017 00:00 Ekologie v časech Donalda Trumpa

V jistém legislativním běsnění, které je spojeno s počátkem éry nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, poněkud zaniká moment, jehož racionálnost se zdá naopak téměř nepochybná. Je to Trumpův rezervovaný postoj k otázce globálního oteplování. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

David Martan | 10.02.2017 00:00 Správa rozpočtu podle Talmudu

Finančně odpovědný člověk pracuje každý měsíc s větším či menším přebytkem peněz. V případě absence dlouhodobého plánu však může tento přebytek využívat špatně. Jaký je středně až dlouhodobý přístup k majetku podle židovského talmudu?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 09.02.2017 00:00 Specialisté na investice: Konzervativní investor v pasti

V úterý 7. února se v prostorách České národní banky (ČNB) vyhlašovaly výsledky Fincentrum & Forbes Investice roku 2016. Zároveň se setkali specialisté na investice, kteří diskutovali o konci kurzového závazku, možnostech konzervativních investic či vývoji amerického dolaru. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.02.2017 05:31Další články »

Krátké zprávy z Investice

24.02.2017 17:03 BIG EXPERT: Přistoupí FED ke zvýšení sazeb už příští měsíc?

Zámořské akciové trhy pokračují na vlně optimismu, přesto středeční obchodní seanci zakončily smíšeně bez výraznějších pohybů. Přestože Index DJIA vystoupal na nové zavírací maximum, hlavním událostí, na kterou investoři čekali, bylo zveřejnění zápisu z posledního zasedání americké centrální banky.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.02.2017 14:50 Nový americký ministr financí přeladil na “konzervativní” strunu

Vystoupení nového ministra financí Spojených států Stevena Mnuchina ukazuje, že administrativa Donalda Trumpa v řadě bodů ustupuje od původních agresivních postojů. Mnuchin přiznal, že zatím nehodlá Čínu označit za měnového manipulátora – krok, který by pravděpodobně předcházel zavedení výraznějších cel na dovoz čínského zboží (i když technicky vzato to nezbytná podmínka není).  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.02.2017 13:21 Lubor Žalman a Jan Kubín zakládají investiční společnost

Bývalí manažeři Raiffeisenbank Lubor Žalman a Jan Kubín rozjíždí nový start-up. Investiční společnost Encore Wealth Management se zaměří na správu financí movitějších klientů. Sází i na fintechové odvětví roboadvisory. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.02.2017 10:18 ČNB varuje před finanční skupinou Questra Holding

Česká národní banka (ČNB) varuje před španělskými společnostmi Atlantic Global Asset Management a Questra World, které jsou členy skupiny Questra Holding. Společnosti nemají v České republice povolení k poskytování investičních služeb ani jiných finančních služeb. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.02.2017 17:54 Česko již brzy nebude patřit mezi vyspělé země

Podle nejnovějších záznamů americké banky JPMorgan Chase bude Česká republika přiřazena mezi země s rozvíjející se ekonomikou. Důvod je přitom prostý. Příjem na hlavu v Česku již třetím rokem pohybuje pod bankou stanovenou úrovní pro vyspělé země. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (148)
 
Stejný jako 2016. (15)
 
Horší než 2016. (1318)
 Celkem hlasovalo 1481 čtenářů

banner-300-300

Nejčtenější články z Investice za posledních 14 dní

Luboš Smrčka | 17.02.2017 00:00 Ekologie v časech Donalda Trumpa

V jistém legislativním běsnění, které je spojeno s počátkem éry nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, poněkud zaniká moment, jehož racionálnost se zdá naopak téměř nepochybná. Je to Trumpův rezervovaný postoj k otázce globálního oteplování. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Luboš Smrčka | 22.02.2017 00:00 To bude tanec aneb Koruna po konci intervencí

Základní otázkou dnešní doby je: Kdo nakoupí ty obrovské zásoby spekulativních korun, které si nasyslili investoři v očekávání konce intervencí? Neboť ono je výborné spekulovat, jen musí být po ruce hejl, který to zaplatí. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Petr Zámečník | 20.02.2017 00:00 Nechtěné důsledky regulace

Mantrou pro tvorbu regulace je ochrana klienta. Důsledky jsou ale mnohdy zcela jiné. Navíc ministerstvo financí spolu nemluví – a tak na jedné straně brání prodeji životního pojištění, na druhé zvyšuje jeho podporu. Takové jsou závěry konference „Rozvoj a inovace finančních produktů 2017“. Celá zpráva »

Komentářů: 15 / 15 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00Další články »