Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Základy investování: Investiční horizont a cíle

Základy investování: Investiční horizont a cíle

Odkládání „přebytečných“ peněz a jejich investování je mnohem snazší s investičním cílem. Ten pomáhá též určit investiční horizont – a jen s ním lze správně volit vhodné finanční produkty. Na delším horizontu jsou i „rizikové“ instrumenty bezpečnější.

Investiční horizont aneb Ujasněte, jaký investiční horizont odpovídá vašim cílům!

Víme-li, na co si peníze připravujeme a jaký cíl sledujeme, je jednoduší investiční horizont stanovit. Chce-li pan Novák za dva roky obměnit své auto, a ví, že bude potřebovat 300 tisíc korun, má jasný cíl. Částku ve výši 100 tis. Kč, kterou má k tomuto účelu k dispozici, stěží může vzhledem k předpokládané volatilitě investovat do akciového podílového fondu nebo jiné než referenční měny. Finančním instrumentem, který vzhledem k investičnímu horizontu mohl pomoci, by mohl být dobře úročený spořicí účet v korunách.

Investiční cíl říká, proč investujeme, a investiční horizont, na jak dlouho. Část portfolia, ve které pan Novák sleduje své zajištění na důchod, může být investována dynamičtěji. K tomu už by se mohl hodit finanční instrument doplňující do portfolia akciovou složku. Část této složky může být i měnově diverzifikována.

Obrázek 1: Investiční horizont předurčuje výběr investičních instrumentů a složení portfolia. S tím souvisí investiční strategie, která může být z pohledu více agresivní nebo více konzervativní.

radovan-novotny-menove-riziko-03

Zdroj: google.com, výsledek vyhledávání „investment time horizon“

Investiční instrumenty aneb Sestavit portfolio tak, aby všechna vejce nebyla v jednom košíku

Finanční instrument je aktivum sloužící k rozmnožování bohatství. S držením aktiva souvisí prospěch v podobě nároku na budoucí peněžní tok – cash flow, popřípadě také užitek nepeněžní povahy. 

Investiční instrumenty se dělí na finanční investiční instrumenty, jako jsou například cenné papíry, třeba akcie, dluhopisy, podílové listy, a reálné investiční instrumenty, mezi které lze například zařadit nemovitosti nebo drahé kovy.

 Investovat dnes lze prakticky do jakýchkoli aktiv kdekoliv na světě. Investor se prostřednictvím finančních instrumentů, jako jsou podílové nebo burzovně obchodované fondy, může podílet na vývoje akcií v Evropě, Spojených státech, vývoji asijských a jiných ekonomik, podobně jako investovat do nemovitostí, dluhopisů, ropy a jiných aktiv. Investovat lze nejen do finančních investic, ale i do reálných aktiv, na která si lze sáhnout.

Obrázek 2: Investiční instrumenty se dělí na instrumenty reálné a instrumenty finanční. Finanční investice zahrnují cenné papíry dluhové a majetkové, patří sem i podílové nebo burzovně obchodované fondy.

radovan-novotny-menove-riziko-04_1

Zdroj: google.com, výsledek vyhledávání „investments instruments“

Individuální investor se nutně ptá, kam investovat, jaké finanční nástroje použít, jaký podíl akcií, dluhopisů, nemovitostí a jiných aktiv do portfolia zahrnout. Důležitý je výběr toho, co je vhodné právě pro individuální konkrétní situaci.

Je nutné zohlednit časový horizont pro investici, osobní finanční situaci a cíle, životní etapu, rizikový profil (přístup k riziku, tolerance ke krátkodobým výkyvům v hodnotě portfolia) a výnosová očekávání, i čas, který chce nebo může vynaložit na péči o své investice. Tomuto pak odpovídá strategická alokace aktiv a základní nastavení portfolia.

Při volbě finančních instrumentů rozhoduje výnos, riziko, likvidita a v neposlední řadě daňové efektivita.

Anketa

Obáváte se investičního rizika?

Ano. (215)
 
Ne. (225)
 Celkem hlasovalo 440 čtenářů

Základy investování: Investiční horizont a cíle >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-1

Články z Investice

Jana Zámečníková | 11.01.2017 00:00 Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

Inflace dosáhla v prosinci dvouprocentního cíle vytyčeného Českou národní bankou (ČNB). Kolečka ČNB se dala do pohybu rychleji, než sama centrální banka předpokládala. Dosažení cíle však ještě nemusí znamenat okamžité opuštění kurzového závazku. Kdy skončí intervence a kam zamíří kurz koruny? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 06.01.2017 00:00 Rok 2017: Zpomalení růstu a zahájení Brexitu

Výhled pro rok 2017 je poměrně optimistický. Přesto se nejspíš dočkáme zpomalení ekonomického růstu. A nemalým rizikem je i nastupující americký prezident Donald Trum a aktivace článku 50. a zahájení vyjednávání vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Kam letos investovat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Matouš Maier | 04.01.2017 00:00 Binární opce: Jaké jsou a jaká nesou rizika

Binární opce se v poslední době staly doslova fenoménem, který láká i nezkušené investory na až neuvěřitelné výdělky. Vše vypadá velmi jednoduše. Obchodník „sází“ na růst nebo pokles ceny komodit, akcií nebo měnových párů. Pokud je jeho odhad správný, získá zpět svůj vklad plus výdělek, který se průměrně pohybuje okolo 80 % z investované částky. Velmi jednoduché, že? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 06.01.2017 13:38

Jan Traxler | 02.01.2017 00:00 Co přinese rok 2017 na finančních trzích?

Když přemýšlím o investičních strategiích pro rok 2017, napadá mě mnoho otazníků. Podívejme se společně na témata, o kterých se pravděpodobně bude příští rok hodně diskutovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 28.12.2016 00:00 Akciové fondy: Rusko v očekávání nástupu Donalda Trumpa

Spojené státy rozšířily sankce proti Rusku. V Bílém domě se ale od ledna zabydlí nově zvolený americký prezident. Dosavadní kroky Donalda Trumpa naznačují, že by mohl přijít zlom v americko-ruských vztazích. Ve změnu věří i investoři. Největší zisky si připsaly ruské podílové fondy. Zlaté doly pokračují v poklesu. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »

Krátké zprávy z Investice

23.01.2017 16:54 Riskantní horská dráha

Forexoví obchodníci mají pro nadcházející rok dlouhý seznam naléhavých témat – od intenzivních spekulací o tom, jak bude vypadat politika USA za Donalda Trumpa, až po existenční otázky EU v kalendáři plném významných událostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.01.2017 10:18 Členové i nečlenové OPEC omezují produkci ropy. Ceny ropy přesto oživily pouze mírně

Členové OPEC se dohodly na konci loňského roku s dalšími zeměmi mimo kartel na snížení produkce ropy o 1,8 milionu barelů denně. Víkendové setkání představitelů těžařských zemí ve Vídni ukázalo, že produkce zatím klesla o 1,5 milionu barelů denně. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 17:20 Těžba diamantů se přesune z pevniny do moře

Stále rostoucí poptávka po nejtvrdším z drahých kamenů pomalu dosahuje hranice, kterou nebudou schopny doly zasitit. Podle výzkumníků je však reálné se zaměřit na mořské dno, na kterém leží miliardy dolarů v podobě diamantů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 16:28 Další český start-up slaví úspěch ve světě

Úspěchu start-up Apiary si všiml i softwarový gigant Oracle. Ihned se rozhodl jej koupit a nebojí se z něj vyplatit miliardy korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 14:43 BIG EXPERT Je počátek nového roku zklamáním?

Po velmi vydařeném podzimu akciovým trhům došel dech. Většina indexů osciluje v bočním pásmu a volatilita na trzích je poblíž svých minim. Očekávání, že první lednový měsíc nového roku bude možným strašákem pro akciové investory, se nepotvrdila. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (82)
 
Stejný jako 2016. (7)
 
Horší než 2016. (641)
 Celkem hlasovalo 730 čtenářů

Nejčtenější články z Investice za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 11.01.2017 00:00 Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

Inflace dosáhla v prosinci dvouprocentního cíle vytyčeného Českou národní bankou (ČNB). Kolečka ČNB se dala do pohybu rychleji, než sama centrální banka předpokládala. Dosažení cíle však ještě nemusí znamenat okamžité opuštění kurzového závazku. Kdy skončí intervence a kam zamíří kurz koruny? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »