CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

Text: Lukáš Belák

31. 10. 2013

3 komentáře

Zajištění rizika? Lze i v bankách

 


 

Zajištění proti riziku (hedging) je možné uskutečnit jednoduchou strategií, při které investujeme do derivátu s opačným vývojem než zajišťovaná investice. Pokud nakoupíme libovolná aktiva s očekáváním jejich cenového růstu, obratem zakoupíme např. short opci, v níž se zajistíme proti cenovému poklesu. Investujeme tak do dvou aktiv s opačnou korelací. Pro plné zajištění by měl být objem těchto dvou pozic stejný.

Při zajištění mohou nastat tři situace: Cena aktiva, do kterého jsme investovali, poroste, pak cena zakoupeného derivátu bude klesat a při zajištění opcí tuto nevyužijeme – zaplacené prémium tak sníží náš zisk. Pokud cena aktiva poklesne, využijeme derivát, abychom ztrátu snížili. Je-li cena stejná, jako byla v den investice, nákup opce představuje dodatečný náklad, který opět sníží zisk.

Hedging využívá široké spektrum subjektů. Ať už jde o zajištění exportérů nebo bank proti kurzovým změnám, nebo výrobních podniků závislých na cenách komodit. Nejpoužívanějšími deriváty pro zajištění jsou opce a futures, v případě mimoburzovních derivátů se jedná nejčastěji o forwardy a swapy. U menších a středních podniků je oblíbený CFD kontrakt.

Výhodou CFD kontraktů pro zajištění je rozmanitost nabízených produktů, pákový efekt, který umožňuje obchodování i s relativně nízkým kapitálem, okamžitá realizace a vysoká likvidita, případně absence doby expirace. Nevýhodou při držení kontraktu přes noc zůstávají poměrně vysoké poplatky, které závisí na konkrétním aktivu a druhu pozice.

V České a Slovenské republice nabízí služby pro zajištění rizika také několik bankovních institucí.

GE Money Bank sice nabízí pouze měnový forward pro zajištění kurzového rizika, přesto konkuruje individuálně dohodnutým kurzem a nulovými poplatky při konverzi měn. Nákladem stále zůstává spread, tedy rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou.

Nabídka ČSOB je užší v porovnání s ostatními bankami, na druhou stranu nabízí flexibilní služby od objemu 10 000 eur na období do 1 roku.

Česká spořitelna nabízí zajištění kurzových a úrokových rizik, zejména pomocí swapů a opcí, případně kombinací měnových a úrokových swapů (CIRS). Také nabízí tzv. dohodu o budoucí úrokové sazbě (FRA), kde dokáže zafixovat úrokovou sazbu až na 21 měsíců, a úrokový swap IRS, který je založen na výměně dvou úrokových plateb mezi stranami.

Sberbank a Raiffeisenbank zajišťují měnové a úrokové riziko. Sberbank využívá i tzv. step – up IRS, což je varianta IRS, kde se pevná úroková míra mění podle předem dohodnutého scénáře.

UniCredit Bank a Komerční banka k těmto dvěma základním kategoriím přikládají i zajištění v rámci komoditních rizik. UniCredit zabezpečuje komoditní swap a komoditní opci, se specializací na ropu a ropné produkty, některé kovy a papír a celulózu.

Komerční banka rovněž využívá různé typy swapů, forwardů a opcí a dále přidává další typy exotických derivátů. Celkově nabízejí širokou škálu produktů, přičemž se specializuje hlavně na kurzové riziko.

Zajištění měnového rizika v praxi

Uvažujeme o zajištění investice ve výši 1 milionu korun pomocí měnového forwardu na dobu 3 měsíců od doby uzavření obchodu. Investujeme do Německa, počítáme s kurzem CZK/EUR, přičemž za 3 měsíce očekáváme inkaso našeho 1 milionu korun v eurech.

Zajistit se můžeme pomocí forwardu na prodej EUR / CZK ve stejném objemu s vypořádáním za 3 měsíce. K datu 10. 10. 2013 jsme nakoupili forward, čím jsme se proti riziku poklesu zajistili. Forwardový kurz vypočítáme jako součet spotového kurzu a forwardových bodů, které můžeme najít na stránkách ČNB, v tomto případě –0,00684 bodů na 3 měsíce a s kurzem devizového trhu ČNB 25,530 CZK / EUR.

Tabulka 1: Spotové a forwardové kurzy vybraných bank a přehled zajišťovacích produktů

 

Kurzové riziko

Úrokové riziko

Komoditní riziko

Počet nabízených produktů

Spotový kurz CZK/EUR

Forwardový kurz CZK/EUR

GE Money Bank

X

 

 

1

 25,597 25,950

ČSOB

X

X

 

6

25,602

25,595

Česká spořitelna

X

X

 

7

25,620

25,613

Raiffeisenbank

X

X

 

7

25,538

25,531

Sberbank

X

X

 

10

25,530

25,523

UniCredit Bank

X

X

X

14

25,620

25,613

Komerční banka

X

X

X

32

25,533

25,526

Poznámka: Kurzy k 10. 10. 2013

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Pojištění schopnosti splácet přináší jistotu v nejisté době, všespasitelné ale není

Život je plný nejistoty, a ztráta schopnosti pracovat kvůli nemoci nebo úrazu může hned záhy znamenat i výrazný pokles nebo dokonce ztrátu pravidelného příjmu. Pojištění schopnosti splácet je produktem, který dokáže tuhle díru v domácím rozpočtu zacelit – proto jej mají ve své nabídce tuzemské pojišťovny, které […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

„Zelené akcie“ doplácejí na vysoké úrokové sazby

Zelené akcie čelí zvýšenému tlaku už od chvíle, kdy se po příchodu vakcín proti covidu zotavily komodity a následně vzrostla inflace na nejvyšší úroveň od 70. let. Letošní rok jim měl přinést úlevu. Na jeho počátku promítal trh do cen očekávaný značný pokles sazeb (počítalo se, že Fed […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Gekko

    4 listopadu, 2013

    jako ve všem, i v tomto měřítku se GE ukázala zcela mimo mísu… FW kurs je nad SPOTEem…

    Odpovědět

  • ttt

    4 listopadu, 2013

    Zkuste se zamyslet jeste jednou 😉

    Odpovědět

  • ttt

    4 listopadu, 2013

    se zamyslet jeste jednou 😉

    Odpovědět