CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

26. 06. 2015

0 komentářů

Vyhnout se zlatým padělkům? Chce to zdravý rozum

 


 

Nalezené cihličky byly podle policie vyrobené profesionálním způsobem a obsahovaly také certifikát a značku známého výrobce. Od originálů byly pro nezkušeného investora prakticky nerozpoznatelné. Padělatelé využili osvědčený přístup, kdy zlato uvnitř cihly nahradili wolframem, který má velmi podobnou hustotu jako zlato (19,25 g/cm³ oproti 19,3 g/cm³ u zlata). Padělané cihličky jsou tak při stejné hmotnosti nepatrně větší, nebo naopak, při stejném tvaru jsou trochu lehčí (rozdíly jsou skutečně minimální, na jednu unci je rozdíl ve váze asi tisícina gramu). Dokonalé kopie pak mohou obsahovat nepatrné množství osmia, nebo iridia (mají větší hustotu jako zlato) a padělek se pak od originálu neliší ani velikostí, ani váhou.

Dá se padělkům vyhnout?

Špatnou zprávou pro nezkušené investory do zlata je, že případy padělaných zlatých slitků a cihel ve světě nejsou ničím novým (dokonce se spekuluje, že wolframové cihly drží ve svých trezorech i některé centrální banky). „Zatím největší rozruch vyvolal případ několika desetiuncových cihel nalezených v  prodejnách v New Yorku v září 2012. Šlo o velmi kvalitní padělky, které byly dodány v originálním pouzdře s výrobním číslem, certifikátem a všemi potřebnými dokumenty. Velkou nepříjemností ale bylo, že byly od osvědčeného dodavatele. Podezření u obchodníků vyvolala až velmi nízká cena,“ uvádí Kamil Kresta.

Identifikace je složitá

Jak v New Yorku, tak i v českém případě, byly padělky díky své kvalitě objeveny náhodou. K odhalení padělaných zlatých mincí nebo cihel je potřeba využít speciálních postupů. Slouží k tomu specializované nástroje využívající ultrazvuku nebo vodivosti kovu. Tyto pomůcky jsou ale velmi drahé a někdy je potřeba k tomu, aby měl zlatník jistotu, cihlu jednoduše navrtat. 

REKLAMA

„Česká mincovna nakupuje zlaté cihly u jedné z největších evropských společností zabývajících se obchodem s drahými kovy. Cihly nejčastěji pocházejí od švýcarského výrobce Argor Heraeus S.A., jehož produkce odpovídá mezinárodně uznávanému standardu London Good Delivery. Speciálně v naší branži, kde je vše postaveno na důvěře a velkých penězích, si náš dodavatel nemůže dovolit jedinou chybu. Ta by ho totiž mohla stát ztrátu mnohamiliardového byznysu. Standardy kvality jsou tak nastaveny velmi vysoko,“ uvádí Kamil Kresta.

Zdravý rozum a opatrnost

I pro nezkušené klienty je zde několik způsobů, jak se podobným případům vyhnout, i když jim neprošly rukama stovky cihel. Nejdůležitějším krokem k tomu, aby se investor vyhnul padělku, je nákup zlata i jiných drahých kovů u zavedeného a spolehlivého obchodníka. I v České republice několik takových najdeme. Podle policie byly padělky prodávány například v zastavárně, kde se seriózní investice určitě nedělá.

Nákup zlata u zavedeného obchodníka poskytuje jistotu, že výrobky budou mít certifikát, výrobní číslo, originální obal a další atributy (nové cihličky přichází se stále modernějšími ochrannými prvky, například hologramy). Mnozí obchodníci včetně České mincovny navíc poskytují na své zboží při zpětném odkupu výhodnější podmínky – především rychlejší servis, jelikož se jedná o zboží s jasnou historií, a tudíž prokazatelně bez rizika.

Rovněž důležité je nenechat se zlákat zmiňovanou příliš nízkou cenou. Žádný prodejce drahých kovů nedělá svůj byznys jako charitu a jeho nákupní ceny se od těch maloobchodních tolik neliší. I když jsou mezi jednotlivými obchodníky přirozeně určité rozdíly, v desetitisících (prodejná cena padělků 170 až 200 tisíc oproti běžným 240 tisícům) to určitě nikdy nebude. Je sice pravda, že cena zlata je v současné době nízká, což rozumné investory vede k nákupům, ale kupující by měl mít poměrně přesný přehled o aktuální ceně, takže by měl rozeznat dobrou nabídku od té „příliš dobré“. 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

investiční zlato a jeho rizika

Investujete do zlata? Na jaká rizika si dát pozor?

Zlato dnes můžete pořídit během chvilky. Třeba v některém z e-shopů. Investoři a poradci doporučují vnímat zlato jako doplněk portfolia a jako uchovatele hodnoty. Vývoj drahého kovu lze jen těžko předvídat. Jestli vyděláte, záleží na tom kdy, kde a za kolik nakoupíte.

Text: Jana Poncarová

15. 01. 2020

Kryptoměna bitcoin - mince - kryptoměny

FinTech tančí s bankou. Expobank jako první v Evropě nabízí investice do Bitcoinu přes běžný účet

Expobank 23. října uvedla na trh unikátní běžný účet. Nejde jen o klasický finanční produkt z tohoto ranku, ale v podstatě o propojení tradičního bankovnictví s moderním světem FinTech. Díky novému NEO účtu od Expobank je možné naprosto jednoduše investovat do Bitcoinu, start-upů, do mincí, nebo si sjednat cestovní pojištění. […]

Text: Monika Lukešová

24. 10. 2018

Padělané zlato začíná být problém

Spekulace o rozšiřování padělků zlatých cihel a slitků se objevují v médiích již poměrně dlouho, ale není jim věnována velká pozornost. Poslední případ z New Yorku, kde se minulý týden objevilo deset kusů desetiuncových slitků, v nichž byl namísto zlata wolfram, však vyvolává poměrně velké obavy a diskuse o skutečném množství padělaných cihel v oběhu. Aktualizováno o vyjádření společnosti PAMP.

Text: Daniel Kuchta

26. 09. 2012


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *