Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Výhled Saxo Bank pro třetí čtvrtletí: růst české ekonomiky zpomalí

Autor: Saxo Bank | 12.07.2016 09:48 | Kategorie: Banky | 0 komentářů
Tagy: nezaměstanost FED dolar usa saxo Bank

Nastalo léto plné zvratů. V Evropě vládne nejistota, Británie je na odchodu z EU a dluhový cyklus dosáhl svého vrcholu. Česká ekonomika díky svému silnému provázání s evropským průmyslem zpomalí. Nezanedbatelný vliv by mohla mít i migrační krize. Vstup do eurozóny by v současné chvíli mohl ČR poškodit. Investiční a obchodní specialista Saxo Bank dnes zveřejnil výhled na 3. čtvrtletí roku 2016 pro finanční trhy.

Česká republika má oproti jiným evropským zemím velmi silný bankovní sektor, což představuje zásadní výhodu, zejména pokud jde o přístup firem a domácností k úvěrům. Česká ekonomika je silně propojená s evropským průmyslem, zejména s německou výrobní sférou, což je současně výhoda i nevýhoda. Země automaticky závisí na exportu, který tvoří asi 80 % HDP. „Ekonomické zpomalení v zemích eurozóny, které začalo už před brexitem, bude mít v příštích měsících přímý negativní dopad na růst české ekonomiky. Všechny hlavní indikátory, např. CEPR EuroCoin, ukazují na výrazné zpomalení ekonomického růstu v eurozóně ještě před koncem roku,“ vypočítává možné hrozby pro českou ekonomiku Christopher Dembik, hlavní makroekonomický stratég Saxo Bank.

Kromě toho by Českou republiku mohla negativně ovlivnit i migrační krize. V krátkém a středním období by masivní příliv migrantů mohl způsobit vysoké finanční náklady pro Německo, které by zapříčinily pokles HDP, čímž by mohla utrpět i česká ekonomika, která je vysoce závislá na Německu.

Opuštění kurzového závazku nejdříve v druhé polovině 2017

Vzhledem k předpovědím inflace a růstu zůstane centrální banka minimálně do třetího čtvrtletí zřejmě ve vyčkávacím režimu, stejně jako většina centrálních bank ve střední a východní Evropě, zejména v Polsku a Maďarsku. V České republice i v jiných zemích se centrální banky často potýkají se složitým problémem. Musí posílit inflaci, aniž by tím ohrozily ekonomický růst, a to ve stále složitější mezinárodní situaci, kdy dochází akumulaci rizik, zejména díky zrychlené devalvaci čínského juanu. Česká centrální banka v posledních letech hrála důležitou stabilizační roli, což zemi umožnilo přilákat klíčové zahraniční investory do výrobního sektoru. Je možné očekávat, že ČNB dodrží své slovo a udrží kurzový závazek až do poloviny roku 2017.

Vstup do eurozóny by ČR poškodil

Česká republika v současné chvíli není připravena stát se součástí eurozóny. Konkurenceschopnost země spočívá zejména na nízkých mzdách a vysoce kvalitní výrobě, díky čemuž je ekonomika poměrně zranitelná. Český export nemá tak známé značky jako Německo nebo Rakousko a Švýcarsko.

Kurz eura je nyní mnohem níž než před několika lety, ale i tak by to ekonomiku mohlo poškodit. „První prioritou země musí být přeměna ze zdroje levné pracovní síly a dodavatele pro západní společnosti, zejména německé nadnárodní koncerny, na předního inovátora v regionu střední a východní Evropy. Pokud se Česká republika připojí k eurozóně příliš rychle, může zažít výrazné ekonomické zpomalení,“ vysvětluje Christopher Dembik.

Makroekonomika EU – problém migrační krize

 „Imigrace je v tuto chvíli největším problémem EU od dluhové krize, a je také tím nejpřehlíženějším. Po brexitu se Evropa jeví ještě více rozdělená než dřív. Špatné zvládání migrační politiky a ekonomická pomalost vedly k tomu, že na celém kontinentu se zvedá vlna odporu proti politickým elitám,“ uvádí Christopher Dembik.  Výsledky prezidentských voleb v Rakousku, kde téměř zvítězil pravicový extremista, i neočekávaný výsledek britského referenda představují vážné varování Bruselu – je nutné najít řešení, které opět spojí jádro s periferií a ukončí období krotkých reforem z posledních let.

Forex – mohlo by to být ošklivé

Stín výsledku britského referenda nad námi bude viset ještě nějaký čas, libra v důsledku volby zůstane oslabená (i když to pravděpodobně nebude mít dlouhé trvání). Stále však můžeme předpovědět, že kurz EURGBP dosáhne maxima ve třetím čtvrtletí před ostatními měnovými páry s librou, i když vyvstávají otázky dlouhodobého vývoje v Evropě, když je nyní libra víceméně ze hry. FED možná také počítá s náladami trhu a zdá se, že nehodlá nabízet další podporu kromě současné nečinnosti a možná nevěří, že monetární politika přináší odpověď na novou hrozbu recese. USD bude v nadcházejících měsících nejlepším bezpečným přístavem.

Dluhopisy – nízké výnosy, dlouhé období

Po brexitu klesly globální výnosy na minimum a vzhledem k tomu, že guvernérka Fedu Janet Yellenová konečně kapitulovala směrem k holubičí pozici, očekávají se nyní velmi nízké výnosy po velmi dlouhou dobu. Pod truchlivými ekonomickými předpověďmi se však objevují známky, že v mnoha ekonomických oblastech dochází ke zlepšení. „Řada velkých rizikových faktorů, které trhy v posledních šesti měsících ovlivňovaly, mezitím zmizela nebo je dnes víceméně irelevantní. Obavy týkající se nestability rozvíjejících se trhů klesly. ECB hodlá pomalu ukončovat kvantitativní uvolňování. V případě očekávaného zlepšení ekonomických vyhlídek předpokládáme, že klíčové výnosy, zejména ty evropské, rychle vzrostou,“ předpokládá Christopher Dembik.

Akcie – kritické čtvrtletí

Vzhledem k současné trajektorii globální ekonomiky vstupujeme do třetího čtvrtletí s negativním pohledem na akcie. „Mezi nejhůře postižené sektory patří evropské banky, které budou i nadále trpět nedostatkem jistoty a obnovenými problémy s čistými úrokovými maržemi v důsledku negativních sazeb. Britské akcie se budou potýkat s nižším hodnocením, což vyvolá tlak na FTSE 100. Po dopadu brexitu na finanční systém se důvěra spotřebitelů a firem může ještě dále snižovat a ve čtvrtém čtvrtletí může světová ekonomika přestat růst,“ vysvětluje Christopher Dembik situaci na finančních trzích.

Komodity – druhý dech

Po oživení vedeném ropou a zlatem, které pozvedlo všechny komodity, se nyní, na začátku třetího čtvrtletí, potýkají vyhlídky hlavních světových ekonomik, včetně USA a Číny, s problémy a nejistota v Evropě by na globálním trhu mohla vyvolat dominový efekt. Ve spojení s nejistotou vyvolanou brexitem a možností dalšího posilování dolaru očekáváme v tomto čtvrtletí omezený růst ceny ropy nad 50 dolarů/barel. Stejná nejistota v poslední době vyhnala cenu zlata vzhůru jako bezpečnou komoditu a proto zůstáváme pozitivní – a zvyšujeme předpověď pro konec roku na cenu 1 350 USD/unci.

Výhled Saxo Bank pro třetí čtvrtletí: růst české ekonomiky zpomalí >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-1

Články z Banky

David Krůta | 23.01.2017 00:00 České bankovnictví: Je bezpečné

Luxusní stavby na prestižních místech. Ty nejhezčí domy na náměstích. Chrom, sklo, kamenná schodiště a elegantně oblečení zaměstnanci. To vše se nám vybaví při slově „banka“. Banka ale není jen onen honosný dům.  Celá zpráva »

Komentářů: 7 / 7 Poslední komentář: 24.01.2017 09:06

Radovan Novotný | 19.01.2017 00:00 Finanční žraloci: Banky, poplatkové a úrokové kejkle

Říká se, že moudré je myslet skepticky a přitom počínat si optimisticky. S přehršlí skeptických pohledů na možné hříchy vznikající ve finanční branži se se svými čtenáři rád dělí německý publicista Günter Ogger (*1941). Finanční branže je podle něho povedeným spolkem, pro který jsou malé ryby také ryby. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.01.2017 00:00 Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

Inflace dosáhla v prosinci dvouprocentního cíle vytyčeného Českou národní bankou (ČNB). Kolečka ČNB se dala do pohybu rychleji, než sama centrální banka předpokládala. Dosažení cíle však ještě nemusí znamenat okamžité opuštění kurzového závazku. Kdy skončí intervence a kam zamíří kurz koruny? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.01.2017 00:00 Spořicí účty: Zamíchá Banka CREDITAS kartami?

Největší družstevní záložna se stala Bankou CREDITAS. Její hlavní zbraní v boji o klienty budou spořicí účty. Má šanci rozvířit zamrzající vody úrokových sazeb? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 04.01.2017 11:39

Martin Zíka | 27.12.2016 00:00 Útoky na platební karty aneb Jak nepřijít o peníze

Útoky na naše finanční prostředky jsou považovány za jednu z největších hrozeb digitální doby. Na rozdíl od odcizení přístupových údajů do sociálních sítí nebo do emailové schránky, při napadení našeho bankovního účtu se jedná o přímé napadení našeho majetku. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »

Krátké zprávy z Banky

23.01.2017 15:16 Bývalý viceprezident zkrachovalé První česko-ruské banky skončil ve vazbě

Bývalý viceprezident zkrachovalé První česko-ruské banky Dmitrij Merkulov je v ruské vazbě. Čelí obvinění ze zpronevěry více než dvou miliard rublů.   Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.01.2017 13:14 Ověřování elektronických plateb v EU zpřísní

Evropská komise (EK) stanoví od příštího roku přísnější pravidla pro elektronické platby. Způsob ověřování totožnosti určí směrnice EK. Mohlo by se jednat o otiskem prstu, selfie či DNA. Členové EU budou muset přijmout novou legislativu. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.01.2017 14:31 Evropská centrální banka dnes nepřekvapila

Na dnešním zasedání ponechala Evropská centrální banka svůj program kvantitativního uvolňování beze změny. Stále platí, že od dubna poklesne objem nakupovaných dluhopisů o 20 miliard EUR na 60 miliard EUR, přičemž nákupy aktiv budou probíhat do konce letošního roku. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.01.2017 13:18 Spekulanti mají zabránit posílení české měny

Do konce roku by měla česká měna posílit v průměru o 2,2 procenta na 26,40 koruny za euro. Vyplývá to z odhadů 42 světových bank a brokerů. Odhady ekonomů se pohybují od 25 do 27,40 koruny za euro a pouze dva sázejí na oslabení měny. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.01.2017 10:23 Co dnes čekat od ECB?

Mario Draghi dnes bude před novináři obhajovat, proč se na posledním zasedání ECB rozhodla natáhnout “tisk peněz” (politiku QE) až do konce roku 2017. Čísla, která od té doby přišla, překvapovala vesměs výhradně pozitivně. Podle dat z průmyslu a maloobchodu ekonomika eurozóny ke konci roku 2016 zrychlila a podnikatelské nálady současně vystoupaly na nejvyšší úrovně za posledních pět let. Nezaměstnanost přitom spadla do blízkosti sedmiletých minim, úvěry zrychlují, euro výrazně oslabilo a především inflace se definitivně odpoutala od nuly a míří vzhůru (1,1 % – tříletá maxima). Až by člověka napadlo, k čemu vlastně eurozóna v tuto chvíli potřebuje QE? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (83)
 
Stejný jako 2016. (7)
 
Horší než 2016. (667)
 Celkem hlasovalo 757 čtenářů

Nejčtenější články z Banky za posledních 14 dní

Radovan Novotný | 19.01.2017 00:00 Finanční žraloci: Banky, poplatkové a úrokové kejkle

Říká se, že moudré je myslet skepticky a přitom počínat si optimisticky. S přehršlí skeptických pohledů na možné hříchy vznikající ve finanční branži se se svými čtenáři rád dělí německý publicista Günter Ogger (*1941). Finanční branže je podle něho povedeným spolkem, pro který jsou malé ryby také ryby. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.01.2017 00:00 Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

Inflace dosáhla v prosinci dvouprocentního cíle vytyčeného Českou národní bankou (ČNB). Kolečka ČNB se dala do pohybu rychleji, než sama centrální banka předpokládala. Dosažení cíle však ještě nemusí znamenat okamžité opuštění kurzového závazku. Kdy skončí intervence a kam zamíří kurz koruny? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »