CZK/€ 25.235 -0,12%

CZK/$ 23.616 -0,24%

CZK/£ 29.364 +0,02%

CZK/CHF 25.810 -0,65%

12. 07. 2016

0 komentářů

Subjekty:

Výhled Saxo Bank pro třetí čtvrtletí: růst české ekonomiky zpomalí

 


 

Česká republika má oproti jiným evropským zemím velmi silný bankovní sektor, což představuje zásadní výhodu, zejména pokud jde o přístup firem a domácností k úvěrům. Česká ekonomika je silně propojená s evropským průmyslem, zejména s německou výrobní sférou, což je současně výhoda i nevýhoda. Země automaticky závisí na exportu, který tvoří asi 80 % HDP. „Ekonomické zpomalení v zemích eurozóny, které začalo už před brexitem, bude mít v příštích měsících přímý negativní dopad na růst české ekonomiky. Všechny hlavní indikátory, např. CEPR EuroCoin, ukazují na výrazné zpomalení ekonomického růstu v eurozóně ještě před koncem roku,“ vypočítává možné hrozby pro českou ekonomiku Christopher Dembik, hlavní makroekonomický stratég Saxo Bank.

Kromě toho by Českou republiku mohla negativně ovlivnit i migrační krize. V krátkém a středním období by masivní příliv migrantů mohl způsobit vysoké finanční náklady pro Německo, které by zapříčinily pokles HDP, čímž by mohla utrpět i česká ekonomika, která je vysoce závislá na Německu.

Opuštění kurzového závazku nejdříve v druhé polovině 2017

Vzhledem k předpovědím inflace a růstu zůstane centrální banka minimálně do třetího čtvrtletí zřejmě ve vyčkávacím režimu, stejně jako většina centrálních bank ve střední a východní Evropě, zejména v Polsku a Maďarsku. V České republice i v jiných zemích se centrální banky často potýkají se složitým problémem. Musí posílit inflaci, aniž by tím ohrozily ekonomický růst, a to ve stále složitější mezinárodní situaci, kdy dochází akumulaci rizik, zejména díky zrychlené devalvaci čínského juanu. Česká centrální banka v posledních letech hrála důležitou stabilizační roli, což zemi umožnilo přilákat klíčové zahraniční investory do výrobního sektoru. Je možné očekávat, že ČNB dodrží své slovo a udrží kurzový závazek až do poloviny roku 2017.

Vstup do eurozóny by ČR poškodil

REKLAMA

Česká republika v současné chvíli není připravena stát se součástí eurozóny. Konkurenceschopnost země spočívá zejména na nízkých mzdách a vysoce kvalitní výrobě, díky čemuž je ekonomika poměrně zranitelná. Český export nemá tak známé značky jako Německo nebo Rakousko a Švýcarsko.

Kurz eura je nyní mnohem níž než před několika lety, ale i tak by to ekonomiku mohlo poškodit. „První prioritou země musí být přeměna ze zdroje levné pracovní síly a dodavatele pro západní společnosti, zejména německé nadnárodní koncerny, na předního inovátora v regionu střední a východní Evropy. Pokud se Česká republika připojí k eurozóně příliš rychle, může zažít výrazné ekonomické zpomalení,“ vysvětluje Christopher Dembik.

Makroekonomika EU – problém migrační krize

 „Imigrace je v tuto chvíli největším problémem EU od dluhové krize, a je také tím nejpřehlíženějším. Po brexitu se Evropa jeví ještě více rozdělená než dřív. Špatné zvládání migrační politiky a ekonomická pomalost vedly k tomu, že na celém kontinentu se zvedá vlna odporu proti politickým elitám,“ uvádí Christopher Dembik.  Výsledky prezidentských voleb v Rakousku, kde téměř zvítězil pravicový extremista, i neočekávaný výsledek britského referenda představují vážné varování Bruselu – je nutné najít řešení, které opět spojí jádro s periferií a ukončí období krotkých reforem z posledních let.

REKLAMA

Forex – mohlo by to být ošklivé

Stín výsledku britského referenda nad námi bude viset ještě nějaký čas, libra v důsledku volby zůstane oslabená (i když to pravděpodobně nebude mít dlouhé trvání). Stále však můžeme předpovědět, že kurz EURGBP dosáhne maxima ve třetím čtvrtletí před ostatními měnovými páry s librou, i když vyvstávají otázky dlouhodobého vývoje v Evropě, když je nyní libra víceméně ze hry. FED možná také počítá s náladami trhu a zdá se, že nehodlá nabízet další podporu kromě současné nečinnosti a možná nevěří, že monetární politika přináší odpověď na novou hrozbu recese. USD bude v nadcházejících měsících nejlepším bezpečným přístavem.

Dluhopisy – nízké výnosy, dlouhé období

Po brexitu klesly globální výnosy na minimum a vzhledem k tomu, že guvernérka Fedu Janet Yellenová konečně kapitulovala směrem k holubičí pozici, očekávají se nyní velmi nízké výnosy po velmi dlouhou dobu. Pod truchlivými ekonomickými předpověďmi se však objevují známky, že v mnoha ekonomických oblastech dochází ke zlepšení. „Řada velkých rizikových faktorů, které trhy v posledních šesti měsících ovlivňovaly, mezitím zmizela nebo je dnes víceméně irelevantní. Obavy týkající se nestability rozvíjejících se trhů klesly. ECB hodlá pomalu ukončovat kvantitativní uvolňování. V případě očekávaného zlepšení ekonomických vyhlídek předpokládáme, že klíčové výnosy, zejména ty evropské, rychle vzrostou,“ předpokládá Christopher Dembik.

Akcie – kritické čtvrtletí

Vzhledem k současné trajektorii globální ekonomiky vstupujeme do třetího čtvrtletí s negativním pohledem na akcie. „Mezi nejhůře postižené sektory patří evropské banky, které budou i nadále trpět nedostatkem jistoty a obnovenými problémy s čistými úrokovými maržemi v důsledku negativních sazeb. Britské akcie se budou potýkat s nižším hodnocením, což vyvolá tlak na FTSE 100. Po dopadu brexitu na finanční systém se důvěra spotřebitelů a firem může ještě dále snižovat a ve čtvrtém čtvrtletí může světová ekonomika přestat růst,“ vysvětluje Christopher Dembik situaci na finančních trzích.

Komodity – druhý dech

Po oživení vedeném ropou a zlatem, které pozvedlo všechny komodity, se nyní, na začátku třetího čtvrtletí, potýkají vyhlídky hlavních světových ekonomik, včetně USA a Číny, s problémy a nejistota v Evropě by na globálním trhu mohla vyvolat dominový efekt. Ve spojení s nejistotou vyvolanou brexitem a možností dalšího posilování dolaru očekáváme v tomto čtvrtletí omezený růst ceny ropy nad 50 dolarů/barel. Stejná nejistota v poslední době vyhnala cenu zlata vzhůru jako bezpečnou komoditu a proto zůstáváme pozitivní – a zvyšujeme předpověď pro konec roku na cenu 1 350 USD/unci.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. Nezůstalo však pouze u technologických akcií, k výšinám se vydalo rovněž zlato nebo stříbro. O čem bylo minulé období na trzích a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *