CZK/€ 25.235 -0,12%

CZK/$ 23.616 -0,24%

CZK/£ 29.364 +0,02%

CZK/CHF 25.810 -0,65%

29. 12. 2015

0 komentářů

Tři čtvrtiny Čechů si chtějí dát novoroční předsevzetí ohledně osobních financí

 


 

Mezi Evropany si novoroční předsevzetí dává 71 % lidí, a to zpravidla s cílem v nějakém ohledu zlepšit svou finanční situaci. Nejčastěji se finanční předsevzetí objevují v Turecku (86 %), Nizozemí (82 %) a Lucembursku (81 %). Na druhé straně žebříčku jsou pak Španělé a Němci, mezi nimiž si dává finanční závazky na začátku roku „jen“ šest z deseti dotazovaných. V České republice je to 75 %.

„Jak ukazuje srovnání loňského i letošního šetření, novoroční plány, které se týkají zlepšení finanční situace, si dává stále stejně vysoké procento Evropanů, potažmo Čechů. Všechny tři oblasti předsevzetí jsou pro finanční zdraví českých domácností důležité a chvályhodné,“ říká Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank ČR, a doplňuje: „Pokud budou domácnosti postupovat logicky, tedy nejprve se zbaví případného zadlužení a poté se vrhnou na lepší kontrolu výdajů, dostaví se nakonec i schopnost více spořit. Stačí se držet stanoveného cíle a postupovat vytrvale vpřed. Je dobré se po určitém časovém úseku na své finanční plány podívat a vyhodnotit je. A pokud se je daří plnit, motivujte se pro další období třeba nějakou malou odměnou.“ 

Graf č. 1: Bude se vaše novoroční předsevzetí pro rok 2016 týkat finančních záležitostí? 

(lidé, kteří odpověděli „ano“ zároveň i na otázku, zda budou mít nějaké novoroční předsevzetí)

clipboard1_1

REKLAMA

Nejčastějším finančním předsevzetím Evropanů je více spořit (41 %), kontrolovat své výdaje (27 %) anebo snížit zadlužení (27 %). Spořivější chce být více než polovina Italů a Britů (56 %, respektive 53 %), snižovat dluhy si naopak přeje více než třetina obyvatel Turecka (36 %), ale i třetina Čechů (33 %). O lepší kontrolu výdajů se chce pokusit téměř každý čtvrtý Francouz a Rumun (39 %, respektive 38 %). Mezi Čechy je nejčastějším finančním novoročním předsevzetím více spořit (36 %). Třetina respondentů pak plánuje snižování dluhů a další čtvrtina chce v příštím roce lépe kontrolovat své výdaje.   

Graf č. 2: Jaká finanční předsevzetí si dáváte nejčastěji?

clipboard2

A jak to vypadá s dodržováním předsevzetí? Zde se situace dost liší podle regionů. Zatímco v Rakousku nebo Německu sedm z deseti (68 %) dotazovaných své loňské finanční předsevzetí dodrželo, v Turecku, Španělsku nebo v Itálii jsou na tom právě opačně. Více než polovina lidí zde své finanční plány v roce 2015 nenaplnila (57 %, 56 %, respektive 55 %). V České republice se dařilo finanční předsevzetí dodržet 55 % dotazovaných, zbytek (45 %) při jejich naplňování selhal. 

Průzkum byl proveden ve druhé polovině října ve 13 zemích Evropy, v USA a Austrálii na vzorku 14 837 lidí. Průzkum provedla agentura Ipsos.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Je nutné si odkládat na důchod?

Aby se v důchodu měli dnešní mladí lidé alespoň tak, jako aktuální penzisté, musí si odkládat na důchod sami. A ne úplně málo. Zhruba tisíc korun měsíčně, v případě dynamického investování, ale osm tisíc, pokud zvolí konzervativní spoření. Vyplývá to z analýzy investiční společnosti Cyrrus nazvané parafrází […]

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

13. 04. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *