CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.663 -0,22%

CZK/£ 29.501 -0,13%

CZK/CHF 26.030 +0,03%

18. 06. 2015

0 komentářů

Těžaři hlásí zajímavé objevy: dva unikátní rubíny a jeden 78karátový diamant

 


 

Rubínová dvojčata

Jako velmi ojedinělý označují odborníci nález dvou velikostně a tvarově naprosto totožných červených rubínů, které mají dohromady skvělých 45 karátů. Drahokamy objevili pracovníci těžařské společnosti Gemfields v jihoafrickém Mosambiku, v nalezišti Montepuez, které má rozlohu ohromujících 340 kilometrů čtverečních. Rubíny špičkové kvality s velikostí nad 10 karátů dosahují závratných cen a bývají vzácnější a cennější než velké diamanty. Dokládá to prodej barmského 25,59karátového rubínu, který se stal nejdražším prodaným rubínem poté, co byl letos v květnu vydražen za více jak 30 milionů dolarů. 

Kvalitní rubíny jsou opravdu vzácné. Velké množství rubínů je v současné době vyráběno uměle. Ve světě je zatím poptávka po rubínech větší než v České republice. Nalezené kameny by bylo velmi vhodné použít do dvojice šperků z bílého zlata. Krásný by byl prsten a náhrdelník s centrálním rubínem a diamanty okolo,“ komentuje nález Alojz Ryšavý, klenotník a majitel známé české šperkařské firmy ALO diamonds.

Nejvíce rubínů bývá vytěženo v Africe, Asii, Austrálii, Grónsku, Madagaskaru a Severní Karolíně. Nejcennější rubíny však pochází z Barmy. Jejich barva bývá označována jako barva holubí krve a toto zbarvení bývá na trzích nejžádanější.

78karátový diamant

REKLAMA

Ruská těžařská společnost Alrosa oznámila nález 78,02karátového diamantu v dole Mir na východě Sibiře. Jeho cenu odborníci odhadují až na 600 000 dolarů (zhruba 14,6 milionu korun). Drahokam s nažloutlým až nazelenalým zabarvením měří 28,5×28,4×24,2 mm a má pravidelný tvar.

Alrosa je nyní zadlužená a do přeměny Miru na hlubinný důl investovala 22 miliard rublů. Aby se dostala zpět do plusu, potřebovala by víc takovýchto nálezů,“ komentuje objev Alojz Ryšavý a dodává: „V závislosti na kvalitě a čistotě by naše společnost z tohoto kamene dokázala vyrobit 78 karátových nebo 156 půlkarátových prstenů. Pokud bych byl vlastníkem, zapůjčil bych tento diamant nějakému muzeu, aby se každý mohl přijít podívat, jaké skvosty je naše planeta schopna vytvořit.

Ruský těžař Alrosa je největším producentem diamantů na světě, na trh dodává zhruba čtvrtinu celosvětové produkce přírodních diamantů. Společnost nedávno drtivě zasáhl významný propad rublu vůči dolaru. Kvůli zvýšení dolarového dluhu vykázala Alrosa za minulý rok čistou ztrátu 16,8 miliardy rublů (7,3 miliardy korun). Ruský těžař soupeří o pozici světové jedničky s jihoafrickou společností De Beers. Alrosa vykazuje větší objem těžby, De Beers má ale vyšší tržby i vyšší tržní hodnotu.

Diamantový důl Mir s hloubkou přes půl kilometru zaměstnává zhruba 3 600 lidí a od svého zprovoznění v roce 1957 jen do roku 2001 vydal nezpracované diamanty za 17 miliard dolarů. Mir disponuje kimberlitovým podložím a je jedním z nejstarších nalezišť Alrosy. Do roku 2009 byl Mir pouze otevřeným povrchovým dolem, poté se ale začala těžba soustředit výhradně do podzemí, což si vyžádalo investice v hodnotě 22 miliard rublů.

Nejvíce diamantů bývá na světě nalezeno v Rusku, Botswaně a Kongu. Významným nalezištěm je pak i Jihoafrická republika, Austrálie a Kanada. Diamant byl v minulosti dvakrát nalezen i v České republice, konkrétně v Dlažkovicích a Chrášťanech. Diamant je nejtvrdší známý přírodní minerál, jedná se o krystalickou formu uhlíku. Pro použití ve šperkařství je nejoblíbenější výbrus nazývaný briliant. Nejoblíbenější je proto, že má největší počet vybroušených plošek, a nejvíce se tak v něm odráží světlo.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Půlení bitcoinu je za rohem! Co to znamená, se dozvíte v našem rozhovoru

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k vyšším cenám. Čím méně bitcoinů se vytěží, tím je bitcoin cennější. Co je to ale […]

Text: Redakce

Foto: eToro

18. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *