Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Tak co teď? Investice, zlato, nebo slamník? Kam nyní s penězi?

Autor: Petr Břicháč | 16.12.2011 00:00 | Kategorie: Investice | 16 komentářů
Tak co teď? Investice, zlato, nebo slamník? Kam nyní s penězi?

Doba je složitá a nejen politici hledají cestu, tápou a často doufají nebo jen tiše zoufají. Nová krize na dohled? Nebo je to jen standardní hra kdo z koho? Vydrží euro? Prostě nejistota trvá a skepse se prohlubuje. Najít bezpečný přístav pro nabyté finance není vůbec jednoduché, tedy pokud není investor hazardním hráčem z přesvědčení.

 

Jaké jsou momentální možnosti a jak může vypadat rozhodování střadatelů či investorů. Osobně si myslím, že nyní to má daleko složitější konzervativní investor, který preferuje bezpečí investice. Právě ty jsou obvykle reprezentovány dluhopisy, ovšem díky zhoršené makroekonomické situaci je současná výnosnost těch opravdu bezpečných velmi nízká. Mezi bezpečnější emitenty dluhopisů se naštěstí řadí i Česká republika, nicméně i přes určitý pokles cen v minulých týdnech vynáší například tříletý český  dluhopis cca 2,3 % p.a., což je srovnatelné s výnosy některých spořicích účtů. Výsledkem je pak logicky celkem vysoký odliv z krátkých bezpečných aktiv, jako jsou např. fondy peněžního trhu. Současná situace tedy nutí i konzervativní investory uvažovat o dalších alternativách, které trh aktuálně nabízí.

Řada klientských otázek se stále točí okolo zlata, v úvahu přicházejí i další komodity nebo některé akcie. Zejména některé dividendově silné tituly se stávají i pro konzervativní klienty alternativou. Konzervativní investor se určitému svázání se sazbami nevyhne ani při nákupu zajištěných produktů, ale ty, které mají dobrý podklad, mohou být zajímavým kompromisem.

Pro investory s menší averzí k riziku jsou současné ceny akcií a některých komodit na velmi zajímavých hladinách. Trochu problém je, v jaké investovat měně. V českých korunách velký výběr investičních titulů není, euro se potácí nad propastí a dolar také není žádná výhra. A co se týče cen akcií, většina investorů nyní asi řeší otázku, zda se budou či nebudou opakovat ceny z jara 2009 a tedy, zda ještě vyčkávat nebo ne. Tady je ale každá rada drahá. A asi jediné racionální řešení v této situaci zní: nakupovat postupně. Investor si tak zajistí průměrnou cenu, která může být ve finále velmi atraktivní.

Trochu jednodušší to mají investoři s orientací na dividendy. Dle výše očekávané dividendy se mohou jednoduše rozhodnout, zda je pro ně dividenda dostatečnou odměnou za přijaté riziko. Nicméně ani v tomto případě bych se postupných nákupů úplně nezříkal.

Podíváme-li se na aktuální investiční příležitosti, zajímavé jsou již zmíněné dividendové tituly, a to jak u nás, tak ve světě. Většinou jsou to akcie ze sektorů utilit či telekomunikací. Naopak, před krizí díky dividendám oblíbené finance nyní až na výjimky dividendy nenesou a investoři se jich spíše zbavují. Na druhou stranu se tento obor může stát pro vyhledávače adrenalinu a vysokého výnosu zajímavou příležitostí. Stačí se podívat na pětiletý vývoj akcií, Čechům celkem blízkých, Erste. Příležitostí nemusí být pouze banky, ale většina akcií je nyní „v akci“.

Dalším aktivem, kde se dají hledat dobré příležitosti, jsou komodity. Zajímavé jsou zejména pro investory, kteří se ztotožňují s názorem, že vyřešení dluhové krize se neobejde bez zvýšení inflace. Komodity jsou totiž v inflační době jedním z nejlepších udržitelů hodnoty a nehovoříme zde pouze o stále populárním zlatě, ale o komoditách jako celku. Pokud se bude i nadále dařit rozvojovým zemím a jejich obyvatelstvo bude dále bohatnout, tak by se mělo dařit i zemědělským komoditám.

Co tedy poradit zkušenému a co méně zkušenému investorovi?

Chování zkušeného a nezkušeného investora by se v zásadě nemělo lišit. Oba by se vždy měli držet své strategie a nepodléhat panice. Rozdíl mezi nimi je v tom, že zkušený investor si již několik propadů prožil a měl by je tedy snášet lépe. A ten méně zkušený si je prostě musí prožít.

Dodržením strategie myslím dodržení chování dle svého investičního cíle. Pokud má investor dlouhodobý investiční cíl, tak by ho okamžitý pokles neměl vyděsit a spíš by ho měl chápat jako nákupní příležitost. Pokud je jeho cíl krátký, pak by měl mít v portfoliu výrazně větší podíl kvalitních dluhových aktiv, která mu nyní ale moc nevydělají. Ovšem pro někoho je to přijatelná daň za klidný spánek.

Je to vše ale také o osobní preferenci a toleranci k riziku. Podíváme-li se na české současné ceny,  pak pětiletý státní „kalouskův“ dluhopis vynese po 5 letech lehce přes 3 % p.a. (jen pro zajímavost: na trhu 5 letý státní dluhopis nese jen přes 2 %) a oproti tomu česká akciová stálice  ČEZ při současné ceně cca 740 Kč a předpokládané dividendě 50 Kč  by přinášela hrubý dividendový výnos cca 6,7 % p.a.  Každý investor si tedy musí položit otázku, zda půjčí bezpečně státu na pět či deset let za cca 3 % p.a., nebo půjde raději do rizika za 6,7 % p.a.  Já osobně mám celkem jasno.

Autor je ředitel Securities Trading LBBW Bank

Anketa

Jaký je váš vztah k investičnímu riziku?

Chci hlavně jistotu. (16)
 
Chci přiměřenou jistotu s přiměřeným výnosem. (39)
 
Chci hlavně výnos. (21)
 Celkem hlasovalo 76 čtenářů

Tak co teď? Investice, zlato, nebo slamník? Kam nyní s penězi? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 16 komentářů)

Re: Re: Investice Investor | 21.12.2011 06:50
Re: Investice dzibod | 20.12.2011 23:45
Re: Investice Zdenek | 20.12.2011 22:27
Investice Investor | 20.12.2011 20:27
Re: investice Zdenek | 20.12.2011 18:47

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-1

Články z Investice

Jana Zámečníková | 11.01.2017 00:00 Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

Inflace dosáhla v prosinci dvouprocentního cíle vytyčeného Českou národní bankou (ČNB). Kolečka ČNB se dala do pohybu rychleji, než sama centrální banka předpokládala. Dosažení cíle však ještě nemusí znamenat okamžité opuštění kurzového závazku. Kdy skončí intervence a kam zamíří kurz koruny? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 06.01.2017 00:00 Rok 2017: Zpomalení růstu a zahájení Brexitu

Výhled pro rok 2017 je poměrně optimistický. Přesto se nejspíš dočkáme zpomalení ekonomického růstu. A nemalým rizikem je i nastupující americký prezident Donald Trum a aktivace článku 50. a zahájení vyjednávání vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Kam letos investovat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Matouš Maier | 04.01.2017 00:00 Binární opce: Jaké jsou a jaká nesou rizika

Binární opce se v poslední době staly doslova fenoménem, který láká i nezkušené investory na až neuvěřitelné výdělky. Vše vypadá velmi jednoduše. Obchodník „sází“ na růst nebo pokles ceny komodit, akcií nebo měnových párů. Pokud je jeho odhad správný, získá zpět svůj vklad plus výdělek, který se průměrně pohybuje okolo 80 % z investované částky. Velmi jednoduché, že? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 06.01.2017 13:38

Jan Traxler | 02.01.2017 00:00 Co přinese rok 2017 na finančních trzích?

Když přemýšlím o investičních strategiích pro rok 2017, napadá mě mnoho otazníků. Podívejme se společně na témata, o kterých se pravděpodobně bude příští rok hodně diskutovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 28.12.2016 00:00 Akciové fondy: Rusko v očekávání nástupu Donalda Trumpa

Spojené státy rozšířily sankce proti Rusku. V Bílém domě se ale od ledna zabydlí nově zvolený americký prezident. Dosavadní kroky Donalda Trumpa naznačují, že by mohl přijít zlom v americko-ruských vztazích. Ve změnu věří i investoři. Největší zisky si připsaly ruské podílové fondy. Zlaté doly pokračují v poklesu. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »

Krátké zprávy z Investice

23.01.2017 16:54 Riskantní horská dráha

Forexoví obchodníci mají pro nadcházející rok dlouhý seznam naléhavých témat – od intenzivních spekulací o tom, jak bude vypadat politika USA za Donalda Trumpa, až po existenční otázky EU v kalendáři plném významných událostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.01.2017 10:18 Členové i nečlenové OPEC omezují produkci ropy. Ceny ropy přesto oživily pouze mírně

Členové OPEC se dohodly na konci loňského roku s dalšími zeměmi mimo kartel na snížení produkce ropy o 1,8 milionu barelů denně. Víkendové setkání představitelů těžařských zemí ve Vídni ukázalo, že produkce zatím klesla o 1,5 milionu barelů denně. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 17:20 Těžba diamantů se přesune z pevniny do moře

Stále rostoucí poptávka po nejtvrdším z drahých kamenů pomalu dosahuje hranice, kterou nebudou schopny doly zasitit. Podle výzkumníků je však reálné se zaměřit na mořské dno, na kterém leží miliardy dolarů v podobě diamantů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 16:28 Další český start-up slaví úspěch ve světě

Úspěchu start-up Apiary si všiml i softwarový gigant Oracle. Ihned se rozhodl jej koupit a nebojí se z něj vyplatit miliardy korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 14:43 BIG EXPERT Je počátek nového roku zklamáním?

Po velmi vydařeném podzimu akciovým trhům došel dech. Většina indexů osciluje v bočním pásmu a volatilita na trzích je poblíž svých minim. Očekávání, že první lednový měsíc nového roku bude možným strašákem pro akciové investory, se nepotvrdila. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (82)
 
Stejný jako 2016. (7)
 
Horší než 2016. (641)
 Celkem hlasovalo 730 čtenářů

Nejčtenější články z Investice za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 11.01.2017 00:00 Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

Inflace dosáhla v prosinci dvouprocentního cíle vytyčeného Českou národní bankou (ČNB). Kolečka ČNB se dala do pohybu rychleji, než sama centrální banka předpokládala. Dosažení cíle však ještě nemusí znamenat okamžité opuštění kurzového závazku. Kdy skončí intervence a kam zamíří kurz koruny? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »