CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

03. 09. 2013

0 komentářů

Sýrie stále na pořadu dne

 


 

Riziko eskalace konfliktu a vojenský zásah ze strany USA a jeho spojenců nabralo na síle v průběhu minulého týdne, kdy se v západních médiích objevily zprávy o použití chemických zbraní, které je připisováno Syrskému vládnímu režimu. Odhady o počtech mrtvých se neustále zvyšovaly a finanční trhy reagovaly na zprávy po svém, tzn. poměrně přehnaně. Rizikové nástroje, jako jsou akcie, zaznamenaly pokles, resp. pokračovaly v poklesech z předešlých dní, k výprodejům také došlo u měn rozvíjejících se trhů (a to nejenom v Asii, Africe, nebo Jižní Americe, které s tímto problémem bojují již několik dní, ale také ve střední Evropě, například u polského zlotého, nebo maďarského forintu). Na opačné straně pak stála ropa, která je hlavním vývozním artiklem postiženého regionu, ale také klasické „bezpečné přístavy“, jako jsou švýcarský frank, nebo zlato. 

Názory na dlouhodobější vliv konfliktu se různí. Na jedné straně stojí zastánci názoru, že konflikt bude krátkodobý a po úspěšném útoku západních vojsk přijde poměrně rychlé uklidnění situace. To bude mít za následek také návrat investorů k nástrojům, které na krizi reagují negativně (akcie), případně korekci u nástrojů, jako jsou zlato, nebo ropa, které podle tohoto názoru reagovaly od začátku nepřiměřeně.

Druhá skupina vidí riziko v prodlužování konfliktu. Nedávná historie nám ukazuje, že naděje na rychlé ukončení konfliktu je poměrně malá. Rizikovými faktory jsou zde jak možná odveta ze strany samotné Sýrie, která díky váhavému postoji amerického prezidenta získává politické body i sebevědomí, tak vážnější zainteresování ze strany Ruska, nebo Číny, které přístup USA otevřeně kritizují a stojí na straně Sýrie. Tento negativní scénář je v případě, že skutečně nakonec dojde k demonstraci síly ze strany USA, pravděpodobnější a nahrává jak ropě, tak i zlatu. Vzhledem k tomu, jak citlivě investoři v současné době reagují na jakoukoli více či méně důležitou zprávu, je pravděpodobné, že v případě potvrzení konfliktu bude cena zlata opět poměrně rychle růst. Do té doby je pravděpodobný scénář ten, že investoři budou vyčkávat na nějakou jasnější informaci.

Zatím se však pohybujeme ve sféře spekulací. Je těžké předvídat, jak skutečně ovlivní eskalace konfliktu v Sýrii cenu se zlatem, zejména v dlouhodobém horizontu. Zlato minulý týden dosáhlo psychologické hranice 1 400 dolarů za unci a mělo našlápnuto k dalšímu růstu, uklidnění situace, resp. nejistota velmocí ohledně možného útoku na Sýrii vedly k vybírání zisků na papírových nástrojích a mírný pokles ceny.

Pokud už tedy přemýšlíte nad investicí do zlata, tak jednoznačně do fyzického kovu, který je tím správným zajištěním v turbulentních dobách. Zbytečná volatilita způsobená nervozitou na finančních trzích je vodou na mlýn spíše krátkodobým spekulantům, kteří mohou těžit z těchto krátkodobých pohybů. Dlouhodobí investoři do fyzického kovu mohou s větším klidem sledovat vývoj ohledně Sýrie, protože nejde o jediný faktor, který ovlivňuje cenu zlata z dlouhodobého hlediska. Vysoká poptávka po fyzickém kovu se drží na trzích již několik měsíců i díky zmiňovanému oslabování měn v zemích, jako je Indie a lidé jej budou poptávat i nadále. Možné ukončení kvantitativního uvolňování ze strany americké centrální banky je již spíše zakomponováno v současných cenách a v říjnu pak přijde na řadu vyjednávání o navyšování amerického dluhového stropu, které se po roce opět může zvrtnout v hádku levice a pravice. Zlato, stejně jako Sýrie, ještě neřeklo poslední slovo.

REKLAMA

Kamil Kresta, manažer ČM AURUM (Česká mincovna)

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *