CZK/€ 25.325 -0,02%

CZK/$ 23.768 -0,06%

CZK/£ 29.660 +0,03%

CZK/CHF 26.043 -0,08%

19. 01. 2016

0 komentářů

Subjekty:

Světová ekonomika v roce 2016 poroste stejně rychle jako loni. V Evropě a USA rozhodne politika, z rozvojových zemí zazáří Indie

 


 

Ekonomický růst podle odhadů OSN letos zrychlí na 2,9 %, v roce 2017 pak přesáhne tři procenta. V uplynulém roce se přitom světové HDP zvýšilo jen o 2,4 % méně, než napovídaly předpovědi.

„Mezinárodní měnový fond je ještě optimističtější, upozorňuje ale na nevyrovnaný růst kvůli úrokovým sazbám v USA nebo problémům Číny. Odhady analytiků naší sesterské společnosti Swiss Life Asset Management v Curychu to potvrzují a všímají si dalších lokálních specifik klíčových ekonomik,“ říká analytik Swiss Life Select Česká republika Jan Macek.

Podrobnější odhad růstu HDP od Swiss Life se proto pohybuje mírně pod konsensem ve většině sledovaných zemí, v inflaci se shodnou s průměrným odhadem. Celkově by se světové ekonomice podle odhadů mělo dařit přibližně stejně dobře jako v uplynulém roce.

USA: Rozhodnou volby, favoritem je Clintonová

Spojené státy americké ještě dlouhou dobu zůstanou nejvýznamnější světovou ekonomikou a politickou velmocí. Druhá největší ekonomika na světě (první místo patří s mírným náskokem Evropské unii, třetí Číně) je v dobré kondici a čeká ji stejné nebo mírně rychlejší tempo růstu. Velmi dobře se vyvíjí i nezaměstnanost, která se v roce 2016 přiblíží pěti procentům. 

Americká ekonomika však ještě není zcela zdravá. Úrokové sazby zůstávají velmi nízké, nízká inflace je nedovoluje zvedat příliš rychle. Problémem je rovněž nižší tempo růstu produktivity práce. 

Vývoj americké ekonomiky v dalších letech může v listopadu ovlivnit zásadní politická událost – prezidentské a kongresové volby. Volební kolotoč začíná již v únoru, kdy začínají primárky. Za demokraty je jasným favoritem Hillary Clintonová, zajímavější bude výběr mezi republikány. Šanci mají Donald Trump, Ted Cruz a Marco Rubio. Celkovou favoritkou zůstává Clintonová. Po prvním afroameričanovi v Bílém domě je tedy letos dost možná na řadě první žena.

REKLAMA

„Pokud k tomu dojde, příliš změn USA nečeká. Clintonová silně zdůrazňuje podporu malého a středního podnikání. Stejně jako současný prezident, i ona bude podporovat sociální roli státu. Tato politika je nákladná (dostupná zdravotní péče, vzdělání, podpora rodin s dětmi) a ekonomika země bude muset i nadále růst, aby ji byla schopna uhájit,“ připomíná Macek.

Zajímavé je podívat se na volby pohledem sázkařů. Když jde o peníze, sympatie jdou stranou. Na koho tedy lidé nejvíce sází své peníze?

Evropská unie: Výzvou budou politické otázky

V únoru se pravděpodobně potvrdí, že se unijní ekonomika na přelomu roku z pohledu celkového HDP konečně dostala na hodnoty před finanční krizí. Oživení tak trvalo dvakrát déle než ve Spojených státech a tempo růstu bude v porovnání s USA nadále nižší, přibližně 1,5%.

Rok 2016 bude pro EU výzvou, a to zejména politickou. Nejpalčivějším problém bude uprchlická krize, příliš klidu nepřinese ani britské referendum o setrvání v unii. „Zapomínat nesmíme na Řecko, které má stále problémy s plněním požadavků mezinárodních věřitelů. Ve Francii pak bude důležité sledovat, zda a jak bude posilovat pozice Marine Le Penové před prezidentskými volbami v roce 2017,“ zdůrazňuje Macek.

Uprchlickou krizi nelze vyřešit, lze ji však zvládnout lépe či hůře. Půjde zřejmě o dosud nejtěžší zkoušku evropské integrace. Pravidla pro přijímání nových uprchlíků se zcela jistě zpřísní, otázkou však pro evropské vlády bude integrace statisíců nových obyvatel, kteří přišli v loňském roce. Německo má dnes po USA druhý největší počet imigrantů na světě. Německá ekonomika přistěhovalce potřebuje a těží z nich. Navíc je zatím schopná je i úspěšně integrovat. Otázkou ale je, zda to dokáže s milionem či dvěma miliony lidí ročně?

Rozvojové země: Brazílii s Ruskem dusí ropa, Indie předhání v růstu Čínu

„Pokud jste chtěli být ještě před několika málo lety in, museli jste jednoduše investovat do čehokoliv, co na sobě mělo nálepku BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína). Není to špatný nápad ani nyní, ale je čím dál více zřejmé, že se jedná o investice rizikové s šancí na velké zisky i velké ztráty. Loňský i letošní rok toho budou důkazem,“ říká Jan Macek.

Ekonomické síle čínského draka dlouhodobě věříme. Prochází totiž transformací ze světového výrobce spotřebního zboží a exportéra na ekonomiku taženou domácí spotřebou a vysokým podílem služeb. S tím souvisí i pokles tempa růstu HDP, které je však stále velice vysoké. Pro rok 2016 očekáváme růst mezi 6,5 a 7 %.

Je velmi pravděpodobné, že jakékoliv zmínky, data nebo odhady ukazující na možnost většího zpomalení čínské ekonomiky budou vyvolávat panické reakce na kapitálových trzích. 

S velkými problémy se potýká ruská ekonomika, která je do velké míry spjatá s vývojem ceny ropy. Ta je nyní rekordně levná a ani pro rok 2016 se neočekává její výrazné zdražení. Rusku nijak nepomáhají ani ekonomické sankce, které v kombinaci s přitvrzující zahraniční politikou ruského prezidenta způsobují citelný odliv zahraničních investic. Ještě před půl rokem odhadovala Světová banka, že v roce 2016 ruská ekonomika poroste o 0,7 %. Aktuální odhad má stejnou hodnotu, jen s opačným znaménkem, podle analytiků tak čeká ruskou ekonomiku 0,7% pokles.

REKLAMA

S problémy se potýká také Brazílie. I zde hraje cena ropy proti růstu ekonomiky. Státem řízená brazilská společnost Petrobras, která i po zrušení monopolu zůstává nejsilnějším hráčem, se navíc stala synonymem korupce zasahující do nejvyšších politických pater.

„Pod prezidentkou Rousseffovou se kývá křeslo a podle odborníků jsou její šance na udržení pozice do konce volebního období malé. Špatná politická situace, nízká cena ropy, vysoká nezaměstnanost, příliš vysoká inflace, historicky nejslabší měna, stoupající sociální nerovnost. To budou průvodní jevy druhého roku v řadě, který Brazílie stráví v recesi,“ vysvětluje Macek.

Odhadovaný pokles HDP v roce 2016 bude kolem –0,5 %. Alespoň malou náplastí budou letní olympijské hry, které kromě dočasných zhruba 90 tisíc pracovních míst v Riu snad na zemi vrhnou lepší světlo a Brazílie nebude spojována jen s korupcí a uvadající ekonomikou.

Jako o budoucím lídru rozvíjejících se zemí ekonomové často mluví o Indii. Země může těžit z příznivé demografie. Z celkové populace 1,2 mld. lidí je jich 52 % mladších 25 let a vyznačuje se velmi nízkým podílem neproduktivního obyvatelstva vůči produktivnímu (pod 0,5). Ekonomika roste podobně rychlým tempem jako v Číně, daří se zejména telekomunikacím a bankovnictví. V roce 2016 by měla Indie dosáhnout na růst 7,9 % (za rok 2015 to bude pravděpodobně 7,5 %).

Hlavní světové události roku 2016

Leden

  • Nizozemsko se ujímá předsednictví EU

  • V Davosu se koná Světové ekonomické fórum

Únor

  • Parlamentní volby a volby do Rady dohlížitelů v Íránu

  • Volba nového šéfa mocné Mezinárodní federace fotbalových asociací FIFA

  • V USA začínají prezidentské primátorky

Březen

REKLAMA

  • Parlamentní volby na Slovensku, Robert Fico se pokusí o třetí premiérský mandát v řadě

  • V březnu uplyne již rovných pět let od počátku občanské války v Sýrii.

  • Summit o jaderné bezpečnosti pořádaný prezidentem Obamou

Duben

  • V dubnu se (věřme) dožije 90 let britská královna Alžběta II

Květen

  • V Moskvě a v Petrohradě se odehraje hokejové mistrovství světa

  • V Japonsku se bude konat summit zemí G7

Červen

  • V červnu začne ve Francii mistrovství Evropy ve fotbale, nepochybně za velmi tvrdých bezpečnostních opatření

  • Ve Švýcarsku se otevře Gotthardský tunel, nejdelší železniční tunel na světě

Červenec

  • Slovensko se ujímá předsednictví EU

  • Republikáni a demokraté v USA ohlásí kandidáty na prezidenta (či prezidentku ?)

  • Ve Varšavě se koná summit NATO

Srpen

  • Srpen bude ve znamení letních olympijských her v Riu

Září

  • V září budou v parlamentních volbách testovat kvalitu své demokracie Rusové v atmosféře ekonomických problémů a snižující se životní úrovně především vlivem nízkých cen ropy a vysoké inflace

Říjen

  • Světová banka a MMF pořádají výroční zasedání ve Washingtonu

Listopad

  • Jedna z nejočekávanějších událostí letošního roku – volba prezidenta v USA

Prosinec

  • Možný termín konání referenda ve Velké Británii o setrvání v EU

  • K 31. 12. 2016 skončí mandát generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-Munovi.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *