CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

20. 08. 2013

0 komentářů

Subjekty:

Škola volá aneb Jak dětem zpříjemnit konec prázdnin

 


 

1. Naplánujte výdaje na nový školní rok

S vaším školákem zkuste s předstihem dát dohromady, jaké pomůcky a psací potřeby mu zůstaly z loňského roku a co bude potřeba dokoupit. K tomu připočítejte platby za družinu, jídelnu, příspěvky do rodičovského sdružení a odpolední kroužky. To vše vás totiž bude stát nemalou sumu. Pro lepší přehled jsme připravili krátký výčet výdajů, které vás pravděpodobně v letošním školním roce neminou.

Náklady na začátku školního roku

Průměrná částka v Kč

SRPŠ, příspěvky na výbavu třídy, materiály do výuky

500

Učebnice, písanky, sešity, desky na písmenka a číslice, papírové hodiny

500

Výbava školáka: aktovka, penál, psací potřeby

1 700

Zdravotní přezůvky do školy

500

Výbava na výtvarnou výchovu včetně kufříku

400

Výbava na tělocvik: cvičební úbor, boty do tělocvičny, boty na ven

1 000

Náklady v průběhu školního roku

Kulturní akce: divadlo, kino, muzeum, exkurze

300

Výlety: škola v přírodě (6 dní v ČR)

2000

Družina

150/měsíc

Obědy, svačiny

800/měsíc

Kroužky

1 000 – 3 000

Náklady celkem

16 450

Zdroj: Vlastní propočty z aktuálních dat

Rada navíc: Zapojte svého potomka do plánování výdajů. Dejte mu určitý obnos a dovolte mu, aby si za ně vybral vybavení do školy. Díky tomu zjistí, že výdaje se musí plánovat, protože ani maličkosti jako propisky a tužky nejsou zadarmo.   

2. Jak na kapesné

S nástupem školních povinností byste měli se svým potomkem probrat také kapesné. Právě teď je totiž ten nejvhodnější čas začít s jeho vyplácením. Kapesné by mělo dítě dostávat pravidelně a ne v závislosti na tom, že vás zrovna žádá o peníze nebo máte v peněžence přebytečné drobné. Jedině tak se z kapesného může zároveň stát výchovný prostředek. Není vhodné trestat dítě odpíráním kapesného, ale určitá část se může odvíjet právě od toho, jak dobře se dítě učí nebo zda doma pomáhá. „S pravidelným příjmem se i malý školák může učit finanční zodpovědnosti. Pro začátek stačí třeba jen deset korun týdně. Děti totiž postupně přijdou i na to, že je výhodné si nějakou částku schovat na později,“ vysvětluje důležitost vlastních peněz ředitel klientské komunikace Ery Jan Doubek. Jak vyplývá z průzkumu pro ČSOB a Eru, děti na prvním stupni dostávají nejčastěji sto až čtyři sta korun měsíčně, středoškoláci asi pět set korun. Starší školáci si mohou z kapesného hradit i volání nebo obědy. Tomu musíte zároveň přizpůsobit i jeho výši. Zároveň si však musíte být jisti, že váš potomek má již dostatečnou míru zodpovědnosti.

Rada navíc: Domluva, že část kapesného bude záležet na tom, jak dítě pomáhá v domácnosti, je dobrou cestou, jak své děti vychovávat k finanční gramotnosti. Naučí se, že bude pro získání peněz v životě nutné něco udělat.

3. První účet školáka

Tráví váš potomek hodně času mimo domov, jezdí často pryč se sportovním týmem nebo se školou? Dostává pravidelné kapesné? Pak je čas začít přemýšlet nad tím, zda by pro něj nebylo vhodné zřízení bankovního účtu. Jeho výhody jsou nesporné. „Z průzkumu Ery vyplývá, že více než polovina dětí by ráda sama rozhodovala o svých financích. Mladí lidé navíc vlastní bankovní účet považují za vstup do dospělosti. Například Era První konto je možné dítěti pořídit už při narození,“ dodává Jan Doubek. Výhodou je, že žáčkovi staršímu deseti let můžete jednak tento účet převést na Era osobní účet, kde lze získat vedle zvýhodněného vedení i platební kartu. „Kartu je možné zdarma pojistit proti krádeži nebo ztrátě a limit výběru můžete nastavit například i na pouhých 200 korun týdně. Díky vašemu přístupu k účtu prostřednictvím Era smartbankingu nebo Internetového bankovnictví tak budete mít neustálý přehled o platbách dítěte,“ odpovídá na nejčastější námitky rodičů, proč kartu nechtějí svému dítěti pořídit, Jan Doubek. Teenageři také mohou využít i zábavně-vzdělávací portál Era klub, kde se dozví spoustu zajímavých věcí, díky nimž se v dospělosti ve světě bankovních produktů neztratí. Mladí zde mohou hrát hry, zapojit se do soutěží a vyplňovat kvízy. Za to pak „vydělají“ virtuální peníze, které mohou vyměnit za opravdové ceny. Od patnácti let je také možné založit běžné studentské konto, se kterým dostanou i slevu na studentsku kartu ISIC nebo na cestovní pojištění.

Rada navíc: Účty pro mladé a děti je možné často využít i jako způsob, jak spořit. Například roční úroková sazba u Era prvního konta činí při úložce 5 tisíc Kč a více 1,4 %.

4. Prodloužení prázdnin

Jestli jste se v létě nikam nedostali, nevěšte hlavu. Většina cestovních kanceláří po hlavní sezoně nabízí zájezdy s výraznou slevou. V září už není takové horko a u moře panuje větší klid než v létě. Díky různým akcím je možné s celou rodinou odjet na týden do Chorvatska s polopenzí už od 16 tisíc a výhodněji je možné se podívat i do exotických destinací, které byste si jindy nemohli dovolit. Letní rodinnou dovolenou už máte za sebou a do dalších velkých výprav a výdajů se vám nechce? Udělejte si výlet po okolí. Pokud místo drahých atrakcí naplánujete dětem dobrodužnou cestu za pokladem s využitím GPS, tzv. geocaching, pak se můžete těšit na skvělou zábavu, která celou rodinu bude stát opravdu minimum financí. Pro nalezení zajímavých akcí ve vašem okolí můžete také využít portál české centrály cestovního ruchu kudyznudy.cz. Zadáte zde jen místo a na mapě se vám zobrazí, jaké akce se v daném okolí budou v nejbližší době pořádat.

Rada navíc: Celodenní jízdenky po celém kraji nabízí České dráhy už od 200 korun pro celou rodinu.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Invalidita - pojištění invalidity - invalidní důchod

Důsledky postižení dítěte pro rodinu

Je zcela přirozené, že všichni rodiče chtějí mít zdravé dítě. Někteří rodiče mají již před narozením dítěte dopředu představu o tom, jak by mělo jejich dítě vypadat, či čím by se mohlo v budoucnosti stát. Je tedy zřejmé, že pokud se jejich dítě nenarodí zdravé či získá […]

Text: Michaela Drvotová

04. 05. 2018

Dítě - kojenec - miminko - holčička

Kolik stojí dítě?

Existuje jeden životní krok, který řada lidí moc nepropočítává. Vlastní potomek. Řešit peníze se zdá malicherné, vždyť mít děťátko je přece požehnáním. Má to drobné „ale“…

Text: David Krůta

26. 09. 2017

Dětské pojištění: Ano, či ne?

Dítě je jistě pro každého z nás ten největší dar, který můžeme mít. Kousek nás samotných, který pro nás znamená nejvíc na světě. A proto pro něj chceme to nejlepší. Nabízí se tedy logická otázka: Máme pojistit naše dítě? A kdy je vhodná doba? 

Text: David Krůta

07. 11. 2016


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *