CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

16. 10. 2012

0 komentářů

Saxo Bank: Věříme americkému dolaru, a severským zemím. Vyhněte se australskému dolaru.

 


 

Během třetího čtvrtletí tohoto roku pokračovaly centrální banky v kvantitativním uvolňování, kterým se snažily řešit všechny problémy ekonomiky, a měnové trhy na toto oprášení tématu kvantitativního uvolňování obecně reagovaly stejně, jako tomu bylo pokaždé od propuknutí finanční krize – USD a JPY oslabovaly a chuť k riziku rostla. Jak se dalo očekávat, vzhledem k tomu, že trhy s aktivy byly vykrmovány volatilitou jako nějaká obrovská kachna při produkci foie gras a že chuť k riziku se s plnou silou vrátila zpět v důsledku očekávání, že centrální banky budou trhy nekonečně podlévat omáčkou, pokračovala implikovaná volatilita většiny měn zemí G-10 v pádu a poklesla na úrovně, které jsme neviděli od roku 2007.

S nastupujícím čtvrtým čtvrtletím roku se ocitáme v situaci, kdy globální intervencionismus centrálních bank způsobil „medvědům“, kteří sázeli na makroekonomický propad a očekávali, že nás čekají větší problémy, obrovské ztráty. Bylo tomu tak obzvláště v případě sázek na vývoj v EU, protože nucené opouštění medvědích pozic v EUR zničilo nejlepší trend, který jsme na měnových trzích zaznamenali v září. Vzhledem ke kapitulaci medvědů sázejících na makroekonomický pokles a vzhledem k praktické eliminaci obchodů se „systémovým rizikem“ (všimněte si, že většina světových cen CDS na státní dluhopisy opět padá, i když centrální banky svým konáním prakticky dále srovnávají riziko důvěryhodnosti státních dluhů) se můžeme ptát, zda se na měnové či jiné trhy volatilita vůbec někdy vrátí.

saxo-meny  

Graf: týdenní vývoj EUR/USD

Ve 4. čtvrtletí může efekt kvantitativního uvolňování dále slábnout. Pokud tomu tak nebude, můžeme být svědkem nepřesvědčivého posilování rizikových měn a bočního pohybu USD, což jenom posune naplnění nastíněného scénáře do 1. čtvrtletí. Takovémuto vývoji ale největší šanci nedáváme, protože tlak reality na centrální banky i na politiky roste a bude si vynucovat řešení aktuálních problémů. Kvantitativní uvolňování je jenom prostředek, který nám umožňuje koupit si čas, a nejedná se o skutečné řešení strukturálních problémů, se kterými se hlavní světové ekonomiky potýkají. A tento čas začíná být skutečně velmi drahý.

USD

V USA se čeká jak dopadne jednání o fiskálním útesu. Dohody možná bude dosaženo, ale riziko výrazného klopýtnutí americké ekonomiky a trhů tu přetrvává, neboť veřejné výdaje jsou daleko přímějším přispěvatelem do HDP, než jakým může kdy být kvantitativní uvolňování. To by se mohlo ukázat jako pozitivní pro USD, protože zhoršené vyhlídky americké ekonomiky srazí ceny aktiv a ochromí ochotu riskovat, což zasáhne ostatní měny daleko silněji než USD, který je stále ještě považován za bezpečnou měnu. Je ironií osudu, že navzdory šílenému aktivismu Fedu a navzdory specifickým rizikům souvisejícím s fiskálním útesem je na tom americká ekonomika, pokud jde o reálné oživení, mnohem lépe než jakákoli jiná velká ekonomika.

EUR

EU se stále potýká s kritickými problémy, a to i přes úspěch Draghiho ECB při prosazování nového kola „podmínečného kvantitativního uvolňování“, tj. uvolňování, které vstoupí v účinnost, jakmile země na periferii EU formálně požádají o finanční pomoc. Ve 3. čtvrtletí, přesněji v červenci, dosáhlo EUR dočasných minim, načež následovalo impozantní uzavírání krátkých pozic, když M. Draghi prohlásil, že jednotná měna představuje „nevratnou záležitost“. Přes ohromující posílení je třeba toto prohlášení potvrdit ještě v dlouhodobém horizontu, a aby mohla eurozóna zůstat pohromadě, musí buď dojít k devalvaci na periferii, nebo se musí Německo smířit s inflací. A pokud budou politici i nadále trvat na modelu záchrana za úspory, po celé periferii se bude mezitím stupňovat sociální napětí. EURUSD zamíří v průběhu následujícího roku mnohem níže.

JPY

Posilování JPY ještě může nějaký čas trvat, ale síly působící v neprospěch jenu nakonec přispějí k jeho oslabení: celosvětově nejvyšší státní dluh v poměru k HDP, mnohaleté úsilí potřebné k úpravě čínského růstového modelu, to vše by mohlo na nějakou dobu znamenat horší výkonnost asijské ekonomiky, a japonský běžný účet platební bilance míří pomalu ke schodku. Z Japonska se kvůli demografickým posunům stává v čistém vyjádření národ spotřebitelů.

GBP

VB je v lepší pozici než Evropa, protože si zachovala svou vlastní centrální banku a měnu a může tak napůl fungovat jako bezpečné útočiště. GBP sice může vůči USD oslabit, když bude na trzích panovat špatná nálada, ale nadále představuje útočiště před strastmi eurozóny a ve srovnání s ostatními hlavními měnami se jí daří poměrně dobře. Z dlouhodobějšího hlediska je přesto Velká Británie příliš závislá na přebytku kapitálového účtu, a pokud se začne pozornost soustředit na předlužený státní rozpočet, mohla by jakákoli střízlivá analýza státního dluhu dostat zemi a její měnu rychle do pěkné bryndy.

CHF

Vzhledem k tomu, že ve 4. čtvrtletí letošního roku a v 1. čtvrtletí příštího roku se zřejmě vrátí na scénu problémy EU, bude se EURCHF pravděpodobně opět obchodovat poblíž hranice 1,20 a Švýcarská národní banka (SNB) by se mohla znovu ocitnout pod nepříjemným tlakem, neboť bude nucena bránit svůj práh, a tak kupí ještě větší hromady devizových rezerv. Stále tu existuje nemalé riziko, že SNB a švýcarská vláda budou v průběhu příštího roku v určitém okamžiku nuceny se tohoto prahu vzdát.

KOMODITNÍ DOLARY – AUD, CAD A NZD

Růst ochoty riskovat a vyšší ceny drahých kovů a mědi zabránily větší pohromě na AUD, protože australské fundamentální ukazatele se rychle zhoršují. Pokud se objeví jakékoli známky úprku investorů, AUD se zhroutí jako domeček z karet.

V Kanadě vyhlížejí fundamentální ukazatele příznivěji, ale znovu připomínáme, že mluvíme o ekonomice, která se také nacházela v obrovské a „vynucené“ úvěrové bublině, protože Bank of Canada se víceméně musí podrobit politice amerického Fedu. Pokud dojde u cen ropy k další korekci směrem dolů, projeví se to oslabováním CAD. NZD je obtížně předvídatelný, protože je méně likvidní než AUD, ale nesužovaly ho tolik bubliny, které ovlivňovaly australskou ekonomiku, takže by se mu mohlo dařit lépe než AUD.

SEK A NOK

Fundamentální ukazatele švédského státního dluhu jsou pozoruhodně pozitivní, ale Švédsko zůstává zemí, která je značně závislá na vývozu. NOK byla vždy mnohem důvěryhodnějším bezpečným přístavem, pokud jde o fundamentální ukazatele, ale je také málo obchodovanou měnou a když se zvýší volatilita, nebude tak atraktivní, zejména pokud budou ceny ropy v průběhu několika příštích čtvrtletí klesat.

Odhad vývoje měnových párů

MĚNOVÉ PÁRY

31.12. 2012

31. 3. 20133311

31. 9. 2013

EURUSD

1,20

1,15

1,12

USDJPY

82

85

88

EURJPY

98

98

99

GBPUSD

1,55

1,50

1,48

EURGBP

0,77

0,77

0,76

EURCHF

1,20

1,20

1,20

AUDUSD

0,94

0,88

0,83

USDCAD

1,05

1,10

1,15

NZDUSD

0,75

0,70

0,67

EURSEK

8,25

8,50

8,75

EURNOK

7,30

7,50

7,75

Zdroj: Saxo Bank

Zdroj: Výhled Saxo Bank pro čtvrtý kvartál 2012

John J. Hardy, hlavní FX stratég Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Digitální měny centrálních bank – budoucnost peněz?

Digitální měny centrálních bank (CBDC) jsou digitalizovanou měnou s nuceným oběhem. V současné době se digitálními měnami centrálních bank aktivně zabývá 130 zemí, které tvoří 98 % světového HDP. Z toho 31 zemí provádí (nebo dokončilo) pilotní studii. Některé menší centrální banky v Karibiku již dokonce CBDC vydaly, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *