CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

11. 03. 2015

0 komentářů

Růst mezd zůstává velmi umírněný

 


 

V posledním čtvrtletí loňského roku se průměrná mzda zvýšila o 2,3 %, přičemž rychleji se přidávalo ve veřejném sektoru, kde průměr překonal dokonce hranici 28 tisíc korun. Nakonec i v celoročním vyjádření se ve veřejném sektoru platilo lépe než v tom podnikatelském. Rozdíl zůstal zhruba stejný a pohyboval se nad 200 korunami.

Pokud bychom srovnávali tuzemské mzdy v eurech s okolními zeměmi, devalvací z roku 2013 jsme si jednoznačně znovu pohoršili. Zatímco ještě v roce 2012 dosahovala průměrná mzda v ČR téměř 1000 eur, nyní jsme na 933. Jde o druhý rok poklesu o více než tři procenta. Kupní síla tuzemských zaměstnanců se tak při nákupech v zahraničí či dovolených jednoznačně snížila.

Co se týče samotné výše mezd, tak i nadále platí, že nejvyšší průměrnou mzdu mají zaměstnanci v peněžnictví a pojišťovnictví (48 157 korun), zaměstnanci v informačních a komunikačních činnostech (47 364 korun) a v energetice (41 343 korun. Na opačném pólu jsou zaměstnanci v ubytování a pohostinství (14 03 korun) a v administrativě (16 725 korun),“ uvedl Miroslav Novák z Akcenty.

Samozřejmě průměrné mzdy jsou zajímavým číslem, avšak jde o částky, na které nedosáhnou více než dvě třetiny zaměstnanců. Proto stojí za pozornost mediánová mzda, která je o více než 4 tisíce nižší než průměr. Ani její meziroční růst není nijak dramatický. Medián se zvýšil o 2,6 % a reálně si tak připsal 2,1 %.

Ekonomické oživení sebou přináší výrazné zlepšení situace na trhu práce, které se však rozhodně neprojevuje výrazným tlakem na zvyšování mezd. Vývoj mezd je tak i nadále velmi umírněný a rozhodně nijak nepodkopává konkurenceschopnost ani finanční výsledky firem. Na druhé straně ovšem stále tlumí růst spotřebitelské poptávky a tlumí i inflaci, která tak zůstává hluboko pod cílem centrální banky.

REKLAMA

Podobný vývoj mezd jako v loňském roce předpokládáme i pro rok letošní. Rychleji se bude přidávat ve veřejném sektoru, který s navyšováním platů začal už v závěru loňského roku. Soukromé firmy se do navyšování mezd i s ohledem na nízkou inflaci nebudou hrnout. Výjimkou mohou samozřejmě být nedostatkové profese, kam patří především technici. Pokud jde o mezinárodní srovnání ani zde si nijak výrazně tuzemský zaměstnanec nepolepší.

Petr Dufek
Investiční výzkum
Československá obchodní banka, a. s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kalkulačka pro výpočet orientační pojistné hodnoty – snížení rizika podpojištění

V roce 2023 Česká asociace pojišťoven (ČAP) představila nový standard pro výpočet pojistné hodnoty nemovitostí, zaměřený především na rodinné domy. Cílem tohoto standardu je minimalizovat riziko podpojištění. V rámci tohoto úsilí byla vytvořena kalkulačka pro orientační hodnotu pojistného, dostupná na webových stránkách ČAP. Tato kalkulačka umožňuje zadat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *