CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

29. 12. 2015

0 komentářů

Subjekty:

Roman Knaus ze Sberbank odpovídá na časté dotazy týkající se bezpečných nákupů na internetu a platebních karet

 


 

Jak mám nejlépe postupovat při ztrátě karty v zahraničí? A co dělat, když na dovolené zapomenu PIN?  
Pokud v zahraničí ztratíte platební kartu nebo je vám odcizena, je nutná – stejně jako když se vám to stane v České republice – okamžitá blokace. Tu provedete jednoduše na klientské lince banky. Před cestou je proto praktické si uložit telefonní číslo pro kontakt klientské linky ze zahraničí. Pomohou vám ale i na pobočce kterékoli nejbližší banky. Z preventivních důvodů si můžete i před cestou snížit denní limit na kartě a další praktickou možností je také pojištění karty proti ztrátě či odcizení.  Pro případ, že zapomenete v cizině svůj PIN kód, je dobré mít jej někde na bezpečném místě poznamenaný. Pravidlo je nikdy číslo PIN nepoznamenávat na platební kartu nebo v její těsné blízkosti. Změnu PIN kódu nebo odblokování karty můžete u většiny bank vyřídit na klientské lince, musíte se však prokázat patřičným heslem pro komunikaci s bankou. To si tedy pro jistotu také poznamenejte na bezpečné místo.

Bojím se platit online. Není to nebezpečné, když zadávám údaje o své kartě na internet?
 
Platby online u zavedených e-shopů se nemusíte obávat. Údaje zadané do platební brány jsou u těchto obchodníků dobře chráněny proti zneužití. Zatím nejlepší v praxi používaný systém je 3D-secure, který vás v okamžiku placení přesměruje ze stránky obchodu na stránky vaší banky a nikdo jiný než banka k vašim údajům nemá přístup, nemůže je tedy zneužít. Navíc při každé internetové platbě vám banka zašle SMS s ověřovacím kódem a platba proběhne až po jeho zadání. Pokud to tedy jde, používejte 3D-secure, který najdete také pod názvy „Verified by Visa“ nebo „MasterCard SecureCode“. Pokud e-shop toto zabezpečení nepodporuje, vaše online platba kartou proběhne bez potvrzení autorizačním kódem. Dobré je také vědět, že seznam obchodů, které dodržují pravidla bezproblémového nakupování a mohou používat značku Certifikovaný obchod, naleznete na webu APEK.cz. Vyplatí se podívat se přímo na stránky APEKu, protože do repertoáru podvodných e-shopů patří i zneužití oficiálního loga APEK – Certifikovaný obchod.

Jak poznám podezřelý obchod?  
Existuje několik indicií, které naznačují, že byste měli být ostražití. Zaprvé je dobré zpozornět, pokud e-shop nabízí své zboží za podezřele nízké ceny. Pak stojí jistě za to zjistit si o něm více informací. Pozor si dejte také na zastaralé e-shopy, na nichž se viditelně delší dobu nic neděje i na ty, kde jako jediná možnost platby je platba předem. Že by při nákupu nemuselo být vše úplně v pořádku, mohou napovědět také podivné obchodní podmínky, fakt že na stránkách zcela chybí kontaktní údaje na majitele nebo tyto kontakty nefungují. Vyplatí se také sledovat hodnocení a nezávislé recenze například na Heureka.cz. Seznam obchodů, které dodržují pravidla bezproblémového nakupování a mohou používat značku Certifikovaný obchod, naleznete na webu APEK.cz. Vyplatí se podívat se přímo na stránky APEKu, protože do repertoáru podvodných e-shopů patří i zneužití oficiálního loga APEK – Certifikovaný obchod.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Platební karty - VISA a MasterCard

Na návštěvě zákulisí placení kartami

Platební karty představují instrument umožňující platit a vybírat hotovost. Co se děje na pozadí placení kartami? Jak pozná terminál obchodníka, že platba je krytá? Kteří hráči vystupují v zákulisí mezinárodního systému platebních karet? 

Text: Radovan Novotný

09. 10. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *