Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Rok 2017: Zpomalení růstu a zahájení Brexitu

Autor: Petr Zámečník | 06.01.2017 00:00 | Kategorie: Investice | 0 komentářů
Tagy: 2017 Brexit ekonomika investice dluhopisy akcie
Rok 2017: Zpomalení růstu a zahájení Brexitu

Výhled pro rok 2017 je poměrně optimistický. Přesto se nejspíš dočkáme zpomalení ekonomického růstu. A nemalým rizikem je i nastupující americký prezident Donald Trum a aktivace článku 50. a zahájení vyjednávání vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Kam letos investovat?

Rok 2016 se již celý zapsal do stránek historie a investoři obrací svůj zrak do nového roku 2017. Výhled přitom zůstává optimistický. Navzdory některým rizikům by světovou ekonomiku neměla postihnout žádná velká krize. Evropa má ale smůlu. Pořád se jí nepodařilo vymanit z problémů zadluženosti států ani potíží velkých systémových bank.

Poraženým zde bude Evropa, protože ta zatím skutečně nezažila silné ekonomické zotavení (s výjimkou Velké Británie). V eurozóně se v roce 2017 předpokládá růst kolem 1,3 %, oproti letošním 1,6 % (za předpokladu, že růst ve čtvrtém čtvrtletí bude stejný jako ve třetím), a 2% růstu v roce 2015,“ uvádí Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži.

Problémy Evropy může prohloubit i krize italského bankovního sektoru. „Vysoký objem klasifikovaných úvěrů hrozí zaúčtováním rozsáhlých ztrát, které ztenčí již tak nepříliš robustní kapitálovou pozici. V černém scénáři však problémy krizí italských bank neskončí a přelijí se do zbytku evropského bankovního sektoru. Nervozita investorů se projeví úprkem do bezpečí,“ píší Jiří Polanský, Jan Šumbera a Roman Sedmera, analytici České spořitelny, v černých předpovědích pro rok 2017. Následný růst výnosů dluhopisů (a s ním spojený pokles ceny) povede k dalším potížím dalších bank.

Nedostatečný kapitál italských bank byl hlavním důvodem pro rozšíření kvantitativního uvolňování Evropské centrální banky (ECB) o 60 miliard eur měsíčně, a to až do konce roku 2017,” doplňuje Peter Brezinschek, hlavní ekonom Raiffeisen Bank International AG (RBI).

Česká ekonomika

Česká ekonomika s reálným růstem okolo 2,7 % nebude sice v roce 2017 patřit k nejrychleji rostoucím zemím Evropské unie, ale naše ekonomická úroveň se zvýší na 84 % průměru eurozóny z 82 % v roce 2015,“ uvádí Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank ČR, a dodává: „Pokračující růst české ekonomiky bude ještě bolestivěji narážet na omezenou kapacitu a flexibilitu českého trhu práce. Inflace podpořená mimo jiné i rostoucími příjmy domácností bude mířit ke 2 %.“

Českou ekonomiku navíc ovlivňuje kurzový závazek České národní banky (ČNB), který drží kurz koruny vůči euru na hranici poblíž 27 Kč/EUR. „Česká národní banka ale bude chtít mít jistotu, že se inflace dlouhodobě udrží v blízkosti inflačního cíle a proto k ukončení závazku přistoupí až po podzimních parlamentních volbách, v listopadu 2017,“ předpokládá Helena Horská.

Exit z kurzového závazku se ČNB může nepodařit. Jak by vypadal takový scénář, nastínili analytici České spořitelny: „Po masivních spekulativních obchodech ČNB ztratí odvahu zasahovat na obranu kurzu koruny, jehož vývoj chtěla stabilizovat. Tato rezignace vyústí ve výrazné ustřelení kurzu s negativními dopady pro českou ekonomiku a budoucí politiku ČNB. Silné posílení kurzu povede k podstřelení inflačního cíle, výrazně negativnímu dopadu do objemu vývozu a na trh práce.“

Kam investovat?

Pro dlouhodobé investory s rozumným přístupem k riziku jsou vhodné akcie. Těm ale nebude svědčit období růstu úrokových sazeb. „Akcie, kvalitní tituly vyplácející dividendy, jež jsou hlavní hnací silou býčího trhu od roku 2009, přijdou pravděpodobně v prostředí úrokových sazeb vyšších než nula o nemálo ze své atraktivity,“ upozorňuje James Bateman, investiční ředitel pro oblast Multi Asset z Fidelity International. Doporučuje aktivní přístup k investicím. „Je vhodné alespoň do určité míry zajistit portfolio proti meznímu riziku (tail risk) – například prostřednictvím zlata a ropy – a zároveň vhodně nakupovat riziková aktiva v době oslabení (a prodávat při dosažení maximálních hodnot),“ uvádí.

Doplnění pozice o drahé kovy podporuje také Jakub Petruška, investiční analytik Zlaťáky.cz:Rizika, nejistoty, problémy světových ekonomik, zadlužování, potíže předních světových bank a celého bankovního systému pořád přetrvávají. Namísto řešení neustále kumulují a vytvářejí živnou půdu pro další růst cen drahých kovů.“

Všeobecný výprodej akcií s kvalitními, dluhopisům podobnými vlastnostmi, k němuž došlo v nedávné době, může znamenat určité příležitosti. Pokles cen některých akcií, které máme v našem portfoliu, vede k tomu, že se na trhu obchodují se slevou, což představuje příležitost konsolidovat stávající pozice u opravdu atraktivních cenných papírů,“ dodává Dan Roberts, portfolio manažer Global Equity Income z Fidelity International.

Ze zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem budou těžit v USA zejména farmaceutický sektor a finančnictví. Hodnotu i nadále spatřujeme u technologických titulů – ty nejlepší podniky jsou schopny udržet atraktivní růst zisků prostřednictvím inovací v rámci obchodních modelů, provozu, logistiky nebo nabídky koncovým zákazníkům. I přesto je však nutný selektivní přístup,“ doplňuje Dominic Rossi, investiční ředitel pro oblast akcií Fidelity International.

Pokud by se nepovedl hladký Brexit, i tak by bylo možné vydělat. Pokles investic, zvýšená nedůvěra a ochlazení nemovitostního trhu by přimělo britskou centrální banku k měnové akci, reprezentované uvolněním finančních podmínek (snížení sazeb, rozšíření programu nákupu aktiv apod.). I v tomto případě by se tedy dalo spekulovat na oslabení měny (britské). Nabízí se i možnost nákupu britských státních dluhopisů. Obdobně jako po Brexitu by jejich cena pravděpodobně vzrostla,“ doporučují analytici České spořitelny.

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (77)
 
Stejný jako 2016. (7)
 
Horší než 2016. (607)
 Celkem hlasovalo 691 čtenářů

Rok 2017: Zpomalení růstu a zahájení Brexitu >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Odkazující články

Rok 2017: Činy, činy a ještě jednou činy Autor: Daniel Guéguen | 18.01.2017 00:00

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-1

Články z Investice

Jana Zámečníková | 11.01.2017 00:00 Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

Inflace dosáhla v prosinci dvouprocentního cíle vytyčeného Českou národní bankou (ČNB). Kolečka ČNB se dala do pohybu rychleji, než sama centrální banka předpokládala. Dosažení cíle však ještě nemusí znamenat okamžité opuštění kurzového závazku. Kdy skončí intervence a kam zamíří kurz koruny? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 06.01.2017 00:00 Rok 2017: Zpomalení růstu a zahájení Brexitu

Výhled pro rok 2017 je poměrně optimistický. Přesto se nejspíš dočkáme zpomalení ekonomického růstu. A nemalým rizikem je i nastupující americký prezident Donald Trum a aktivace článku 50. a zahájení vyjednávání vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Kam letos investovat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Matouš Maier | 04.01.2017 00:00 Binární opce: Jaké jsou a jaká nesou rizika

Binární opce se v poslední době staly doslova fenoménem, který láká i nezkušené investory na až neuvěřitelné výdělky. Vše vypadá velmi jednoduše. Obchodník „sází“ na růst nebo pokles ceny komodit, akcií nebo měnových párů. Pokud je jeho odhad správný, získá zpět svůj vklad plus výdělek, který se průměrně pohybuje okolo 80 % z investované částky. Velmi jednoduché, že? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 06.01.2017 13:38

Jan Traxler | 02.01.2017 00:00 Co přinese rok 2017 na finančních trzích?

Když přemýšlím o investičních strategiích pro rok 2017, napadá mě mnoho otazníků. Podívejme se společně na témata, o kterých se pravděpodobně bude příští rok hodně diskutovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 28.12.2016 00:00 Akciové fondy: Rusko v očekávání nástupu Donalda Trumpa

Spojené státy rozšířily sankce proti Rusku. V Bílém domě se ale od ledna zabydlí nově zvolený americký prezident. Dosavadní kroky Donalda Trumpa naznačují, že by mohl přijít zlom v americko-ruských vztazích. Ve změnu věří i investoři. Největší zisky si připsaly ruské podílové fondy. Zlaté doly pokračují v poklesu. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »

Krátké zprávy z Investice

20.01.2017 17:20 Těžba diamantů se přesune z pevniny do moře

Stále rostoucí poptávka po nejtvrdším z drahých kamenů pomalu dosahuje hranice, kterou nebudou schopny doly zasitit. Podle výzkumníků je však reálné se zaměřit na mořské dno, na kterém leží miliardy dolarů v podobě diamantů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 16:28 Další český start-up slaví úspěch ve světě

Úspěchu start-up Apiary si všiml i softwarový gigant Oracle. Ihned se rozhodl jej koupit a nebojí se z něj vyplatit miliardy korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 14:43 BIG EXPERT Je počátek nového roku zklamáním?

Po velmi vydařeném podzimu akciovým trhům došel dech. Většina indexů osciluje v bočním pásmu a volatilita na trzích je poblíž svých minim. Očekávání, že první lednový měsíc nového roku bude možným strašákem pro akciové investory, se nepotvrdila. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 13:23 Česká ekonomika narazila na svůj strop

Podle guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka jsou doby, kdy česká ekonomika rostla o 5 procent ty tam. Strop našeho hospodářství se ustálil na limitu tří procent. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 11:54 Tradiční, či alternatívni poskytovatelia pôžičiek?

Píšeme na Investujeme.sk: Alternatívne spôsoby financovania sa na Slovensku udomácňujú stále viac. Ide napríklad o peer to peer pôžičky, alebo o operatívny lízing. Napriek tradičnému zameraniu Slovákov a stále pretrvávajúcej dominancii úverov, sa tak aj u nás udomácňujú nové formy obstarávania vecí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (77)
 
Stejný jako 2016. (7)
 
Horší než 2016. (607)
 Celkem hlasovalo 691 čtenářů

Nejčtenější články z Investice za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 11.01.2017 00:00 Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

Inflace dosáhla v prosinci dvouprocentního cíle vytyčeného Českou národní bankou (ČNB). Kolečka ČNB se dala do pohybu rychleji, než sama centrální banka předpokládala. Dosažení cíle však ještě nemusí znamenat okamžité opuštění kurzového závazku. Kdy skončí intervence a kam zamíří kurz koruny? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 06.01.2017 00:00 Rok 2017: Zpomalení růstu a zahájení Brexitu

Výhled pro rok 2017 je poměrně optimistický. Přesto se nejspíš dočkáme zpomalení ekonomického růstu. A nemalým rizikem je i nastupující americký prezident Donald Trum a aktivace článku 50. a zahájení vyjednávání vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Kam letos investovat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Matouš Maier | 04.01.2017 00:00 Binární opce: Jaké jsou a jaká nesou rizika

Binární opce se v poslední době staly doslova fenoménem, který láká i nezkušené investory na až neuvěřitelné výdělky. Vše vypadá velmi jednoduše. Obchodník „sází“ na růst nebo pokles ceny komodit, akcií nebo měnových párů. Pokud je jeho odhad správný, získá zpět svůj vklad plus výdělek, který se průměrně pohybuje okolo 80 % z investované částky. Velmi jednoduché, že? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jan Traxler | 02.01.2017 00:00 Co přinese rok 2017 na finančních trzích?

Když přemýšlím o investičních strategiích pro rok 2017, napadá mě mnoho otazníků. Podívejme se společně na témata, o kterých se pravděpodobně bude příští rok hodně diskutovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »